reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Zdrowie seniora > Jak zmienić lekarza rodzinnego?

Jak zmienić lekarza rodzinnego?

Każda osoba jest uprawniona do zmiany lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (lekarza rodzinnego). Należy jednak pamiętać, że istnieje limit takich zmian w jednym roku i za każdą kolejną należy płacić.

Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (dalej POZ), czyli po prostu lekarz rodzinny jest często pierwszą osobą do jakiej zwracamy się w przypadku problemów ze zdrowiem. Dlatego wybór odpowiedniej osoby do pełnienia tej funkcji, a także jej ewentualna zmiana , są niezwykle ważne.

Zasadnicza procedura

Zmiana lekarza rodzinnego nie powinna nastręczać większych trudności. Oczywiście wybrać można tylko takiego lekarza, która pracuje w placówce która ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Aby tego dokonać należy złożyć w przychodni odpowiednią deklarację. Są one dostępne w przychodniach, a także w Internecie, na stronach NFZ. Nie trzeba następnie potwierdzać wyboru w odpowiednim oddziale NFZ. W deklaracji należy podać między innymi własne dane osobowe, a także dane lekarza na którego się decydujemy.

Należy pamiętać, że możemy dokonać wyboru nie tylko lekarza, ale także pielęgniarki POZ i położnej POZ. Składając deklarację należy przedstawić dowód osobisty. Nie obowiązuje rejonizacja, a więc lekarz nie może odmówić zapisu, kiedy pacjent nie jest zameldowany w pobliżu placówki.

Zobacz również: Czy muszę wykupić wszystkie leki umieszczone na recepcie

Limit zmian w danym roku

W deklaracji musimy również wpisać, który raz w danym roku dokonujemy wyboru lekarza POZ. Jest to bardzo ważne, gdyż pacjent jest uprawniony, w jednym roku, do dwukrotnej, bezpłatnej zmiany lekarza rodzinnego. Za kolejne zmiany należy zapłacić 80 zł. Odpowiednią kwotę należy uiścić na konto oddziału wojewódzkiego NFZ.

Istnieją wyjątki od tej reguły, np. w sytuacji zmiany miejsca zamieszkania, czy w przypadku kiedy lekarz nie świadczy już usług w ramach kontraktu z NFZ.

Wybór lekarza POZ w imieniu dziecka

W imieniu niepełnoletnich dzieci deklarację składają ich prawni opiekunowie. Z kolei noworodki do 6 miesiąca życia, nie posiadające numeru PESEL, mogą być zapisywane na podstawie dowodu ubezpieczenia rodzica czy innego prawnego opiekuna. Jednak gdy dziecko ukończy 6 miesiąc, deklaracja ta przestanie działać.

Wówczas rodzic musi, złożyć nową według standardowych procedur. Cała rodzina nie musi być zapisana do jednego lekarza POZ.

Zobacz również serwis: Prawa seniora

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W ciągu roku pacjent moze zmienić lekarza rodzinnego 2 razy.
W ciągu roku pacjent moze zmienić lekarza rodzinnego 2 razy.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kowalski

Doradca podatkowy z kilkunastoletnim stażem w różnych organach podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama