| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Kasy fiskalne w gabinetach lekarskich od 1 maja

Kasy fiskalne w gabinetach lekarskich od 1 maja

Od 1 maja kasy fiskalne powinny pojawić się w prywatnych gabinetach lekarskich oraz przychodniach. Pacjenci, którzy w tych miejscach nie otrzymają paragonu nie powinni jednak odczuwać zdziwienia. Prawo przewiduje tu bowiem wyjątki, co oznacza, że w rzeczywistości tylko nieliczni lekarze będą zobowiązani do zaopatrzenia się w kasę.

Niewielu lekarzy mających indywidualną praktykę zamontuje u siebie do 1 maja kasy fiskalne. Pozwolą im na to dwie furtki, jakie minister finansów zostawił w ustawie i rozporządzeniu o ewidencjonowaniu dochodów.

Kasy powinni mieć lekarze prowadzący swoją praktykę oraz zakłady opieki zdrowotnej. Przez ostatnich sześć lat resort finansów zwalniał ich z tego obowiązku w specjalnych rozporządzeniach. Własną praktykę ma zarejestrowanych ok. 100 tys. lekarzy. Zdaniem Krzysztofa Bukiela z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy około 10 proc. będzie podlegać obowiązkowi założenia kasy. Dlaczego tak niewielu?

  • Do zainstalowania kasy zobowiązani są tylko ci, których obrót przekroczył w zeszłym roku 40 tys. zł. Dla nowych firm to 20 tys. zł.
  • Przy podawaniu obrotów nie uwzględnia się części dochodów. – Nie są brane pod uwagę ani kontrakty z NFZ, ani wynagrodzenia lekarzy uzyskiwane w przychodniach, szpitalach czy od firm.

Zobacz również: Jak zmienić lekarza rodzinnego?

Wielu lekarzy wciąż nie wie, czy kasę kupić, czy nie. Resort finansów nie informuje, ilu lekarzy kasy powinno wprowadzić. Jego zdaniem cała grupa – z prawnikami, rzeczoznawcami, księgowymi kupi około 300 tys. kas. Na refundację zakupu państwo wyda ok. 250 mln zł, a z tytułu wyższych podatków chce uzyskać 120 – 150 mln zł.
Obecnie w Polsce działa ok. 1,5 mln kas i co roku sprzedawanych jest ok. 120 tys. Serwisy internetowe i medyczne gazety pełne są ofert dotyczących kas przenośnych, wygodnych w czasie wizyt domowych.

Producenci obawiają się, że lekarze ominą przepisy tak jak inne grupy. Urzędy skarbowe kontrolują firmy i czeka to też gabinety lekarskie. Ale w praktyce nie jest łatwo udowodnić zaniżania obrotów.

Pełny tekst: Od lekarza z kwitkiem czy z paragonem: od 1 maja kasy fiskalne pojawią się w gabinetach i przychodniach

Zobacz również serwis: Prawa pacjenta

Czytaj także

Źródło:

GP

Zdjęcia

Kasy powinni mieć lekarze prowadzący swoją praktykę oraz zakłady opieki zdrowotnej.
Kasy powinni mieć lekarze prowadzący swoją praktykę oraz zakłady opieki zdrowotnej.

Odpowiedzialność członków zarządu spółek kapitałowych79.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »