REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Najem, Kodeks cywilny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Refakturowanie mediów a VAT przy wynajmie (woda, prąd, gaz, ścieki, wywóz śmieci). Jak ustalić stawkę VAT i moment powstania obowiązku podatkowego

Przedsiębiorcy wynajmujący swoje nieruchomości z reguły przenoszą faktyczne koszty mediów związanych z użytkowanymi lokalami na najemców. Przyjęcie opłat zryczałtowanych, niezależnych od faktycznego zużycia poszczególnych rodzajów mediów, stosowane jest zdecydowanie rzadziej. Pojawiają się wówczas wątpliwości, jak rozliczyć tego typu czynność. Czy koszt zużytych mediów należy uznać za część usługi najmu i opodatkować według zasad dla niej właściwych, czy też rozliczać je odrębnie, przenosząc na najemcę w formie tzw. refakturowania. Zastosowanie właściwej metody rozliczania może mieć duże znaczenie dla prawidłowego opodatkowania VAT.

Fundacja rodzinna - opodatkowanie najmu krótko i długoterminowego. Wyrok WSA w Gdańsku daje podatnikom nadzieję

Opodatkowanie podatkiem dochodowym najmu realizowanego przez fundacje rodzinne powoduje spory z organami podatkowymi. W szczególności chodzi o to, że organy podatkowe bezpodstawnie różnicują skutki podatkowe dla świadczonych przez fundacje rodzinne usług najmu krótko i długoterminowego. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na wyrok WSA w Gdańsku z 19 czerwca 2024 r., który daje podatnikom nadzieję na zaniechanie przez fiskusa tej praktyki.

Podwyżki cen prądu i gazu od lipca 2024 r. Czy zostaną w całości przerzucone na najemców? Różnice między najmem okazjonalnym, instytucjonalnym i zwykłym

Spodziewane od połowy 2024 roku podwyżki cen prądu i gazu ziemnego to temat, o którym ostatnio coraz głośniej. Skutków finansowych tych podwyżek obawiają się nie tylko właściciele lokali oraz domów. Obawy -zresztą całkiem słuszne - mają również najemcy zamieszkujący np. lokale wynajmowane od gmin, TBS-ów i osób prywatnych. Warto wyjaśnić, czy podwyżki cen prądu i gazu mogą zostać „przerzucone” bez żadnych ograniczeń na lokatora. Odpowiedź na to pytanie może być przykra dla wielu najemców. 

Będzie likwidacja ubezwłasnowolnienia. W 2025 roku nowelizacja kodeksu cywilnego. W zamian kurator i pełnomocnictwo na wypadek niepełnosprawności

W wykazie prac legislacyjnych i programowych opublikowano 24 czerwca 2024 r. założenia nowelizacji kodeksu cywilnego, której celem jest zniesienie ubezwłasnowolnienia. W zamian zostaną wprowadzone przepisy określające zasady wspieranego podejmowania decyzji oraz pełnomocnictwa rejestrowego na wypadek przyszłej niepełnosprawności. Projekt nowelizacji kodeksu cywilnego ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w II. kwartale 2025 r.

REKLAMA

Testamenty z ważnymi zmianami. Jakie są szczegóły projektu?

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad ważnymi zmianami w prawie spadkowym. Mają one odpowiadać aktualnym potrzebom społecznym. Od kiedy nowe przepisy miałyby wejść w życie i co zakładają?

Najem mieszkań 2024: w końcu znów oferty czekają na najemcę a nie odwrotnie, a co z cenami

Najem mieszkań 2024: wynajmujący znów muszą czekać na najemców, zwłaszcza jeśli mają wysokie oczekiwania cenowe i chcą urządzać casting. Na rynku pojawia się coraz więcej ofert najmu i wynajmujący – zwłaszcza ci, którzy nie mają radykalnych limitów budżetowych – mogą w nich swobodnie wymierać. Rynek więc normalnieje.

Czy najemca może pozwać wynajmującego o zbyt wysoki czynsz?

Pozew do sadu o zbyt wysoki czynsz jest jednym z uprawnień przysługujących lokatorom. W jakich sytuacjach można wnieść do sądu pismo?

Wynajem mieszkania tańszy o VAT. Ale czy wiesz, jakie jeszcze warunki trzeba spełnić? Co z najmem dla firm?

Wynajem na cele mieszkaniowe jest tańszy o VAT. Ale trzeba spełnić jeszcze inne warunki. A co z najmem dla firm? Czy on też może korzystać ze zwolnienia?

REKLAMA

Najem miejsca postojowego. Można z tego tytułu odliczyć VAT. Ale czy wiesz, jak to zrobić, by nie narazić się na sankcje?

Odliczanie VAT związanego z używaniem samochodów osobowych podlega szczególnym regulacjom. Dotyczą one również odliczania VAT z tytułu najmu miejsca postojowego. Sprawdź, jak to zrobić, by nie narazić się na sankcje.

Czy najemca może odmówić właścicielowi wstępu do lokalu? Czy właściciel może wejść do niego o dowolnej porze? Sprawdź.

Czy najemca może odmówić właścicielowi wstępu do lokalu? Czy właściciel może wejść do niego o dowolnej porze? Prawo chroni obie strony umowy. Jednak zakres praw jest inny w przypadku awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody, a inny w odniesieniu do okresowego i doraźnego sprawowania kontroli nad nieruchomością.

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

Popyt na nieruchomości ciągle rośnie. Ceny w 2024 r. nie spadną. Warszawa, Kraków i Trójmiasto to nadal mocne lokalizacje.

Warszawa, Kraków i Trójmiasto – to w tych lokalizacjach inwestorzy najbardziej poszukują gruntów. Swoją pozycję zwiększa też Poznań. Nie ma co liczyć na spadek cen nieruchomości w 2024 r.

Ustawa deregulacyjna: Nowelizacja Kodeksu cywilnego - umowa leasingu będzie wymagała zachowania formy dokumentowej

Rząd pracuje nad projektem ustawy deregulacyjnej, która ma ułatwić działalność gospodarczą. Jedną z proponowanych zmian jest nowelizacja przepisów Kodeksu cywilnego w zakresie umowy leasingu.

Komunikat PFRON: dopłaty do najmu osób niepełnosprawnych. W Warszawie 3653 zł, na Podkarpaciu 2094 zł [Tabela]

Maksymalne kwoty dofinansowania w 2 kwartale 2024 r. w ramach Programu „Samodzielność-Aktywność-Mobilność” Mieszkanie dla absolwenta.

Kiedy powstaje przychód z najmu nieruchomości?

Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśnia, że przychód z najmu nieruchomości powstaje w momencie otrzymania lub postawienia do dyspozycji środków pieniężnych, a nie po rocznym rozliczeniu przez zarządcę.

Czy niespodziewane złe wydarzenia muszą oznaczać naszą stratę?

Nie zawsze możemy przewidzieć jakieś nagłe wydarzenia, które potrafią całkowicie zmienić nasze życie. Zawierając umowy (w tym także w biznesie) do jakiegoś stopnia ryzykujemy i jest to normalne. Czasami jednak nie będzie można nawet przewidzieć przejawów oraz skutków takiego ryzyka, ponieważ zachodzą zdarzenia praktycznie nieprzewidywalne. Prawo zawiera stosowne regulacje w takich sytuacjach.

Kto może otrzymać wyższy zachowek i od czego to zależy?

Prawo do zachowku jest ściśle powiązane z sytuacją osobistą uprawnionego oraz jego zdolnością do pracy. Jakie są przepisy?

Jak ustalić prawidłowy sposób wykazywania sprzedaży, w części dotyczącej stawki czynszu za najem lokali mieszkalnych dla najemców, z którymi wynajmujący toczy spór sądowy?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że podatnik powinien wykazywać przychody zwolnione z VAT według dotychczasowych stawek czynszu do momentu uprawomocnienia się wyroku sądowego, a w przypadku wygranej, wykazać różnicę między podwyższonym a dotychczasowym czynszem jako przychód zwolniony.

Wynajem mieszkań na początku 2024 roku. Czynsze nadal rosną, choć nie wszędzie. Są też i obniżki r/r - także w dużych miastach

Rynek wynajmu mieszkań nie zwalnia. Rośnie liczba osób poszukujących nieruchomości na wynajem. Według danych ogólnopolskiej agencji nieruchomości homfi, na koniec lutego 2024 roku jest ich o prawie 30% więcej niż w grudniu 2023 roku. Czy w związku z tym obniżce uległa wysokość czynszów? Gdzieniegdzie tak ale w skali całego kraju czynsze wzrosły przeciętnie o 4 proc. (w porównaniu do początku zeszłego roku).

W Warszawie rośnie popyt na powierzchnię biurową. Rosną także czynsze i wydłuża się okres najmu biur

Jak wynika z analizy firmy Walter Herz, w 2023 r. popyt ze strony najemców na powierzchnię biurową w Warszawie był niewiele niższy od rekordowego 2022 r. W ubiegłym roku na rynku warszawskim zakontraktowano ok. 750 tys. mkw. powierzchni biurowej. Niestety, na rynkach regionalnych oczekiwany jest dalszy spadek popytu.

Podwyżki czynszu dla wynajmujących. Ile w 2024 wynosi podwyżka inflacyjna i czy jest obowiązkowa

W przypadku wieloletnich umów najmu regułą jest prawo wynajmującego do waloryzacji czynszu najmu – tak zwanej podwyżki inflacyjnej. A skoro inflacja wysoka, to i nowy czynsz po waloryzacji wzrośnie niemało. Czy najemcy podołają takiej podwyżce inflacyjnej finansowo?

Umowa przedwstępna – przepisy, orzecznictwo, przykłady

Jest wiele różnych umów, które można zawrzeć. Część z nich to umowy nazwane, a inne to nienazwane. Specyficzną umową jest umowa przedwstępna. Ma ona na celu zawarcie w przyszłości kolejnej, docelowej, konkretnej umowy, która ma być podstawą określonych praw i zobowiązań. Nie każdy bowiem jest w stanie zawrzeć planowaną umowę już teraz, ale chciałby uczynić konkretne przygotowania do tego.

Wynajmujesz prywatne mieszkanie? Dziś jest ostatni dzień na złożenie ważnego oświadczenia. Sprawdź, czy dopełniłeś obowiązków.

Małżonkowie objęci wspólnością majątkową małżeńską, którzy wynajmują należące do nich nieruchomości w ramach najmu prywatnego, mogą złożyć oświadczenie o tym, że uzyskane z tego tytułu przychody rozliczy tylko jedno z nich. To jednak pociąga za sobą określone konsekwencje.

Zasiedzenie. Przepisy, orzecznictwo, przykłady

Nabycie własności rzeczy może nastąpić na różne sposoby. Nieruchomość można na przykład kupić, dostać w prezencie w ramach darowizny, odziedziczyć w spadku po zmarłym. Jeszcze innym sposobem jest nabycie w drodze zasiedzenia.

Jak rozliczyć PIT-28 za wynajem mieszkania [ryczałt]? Twój e-PIT od 15 lutego 2024 roku

Rozliczenie PIT za najmem mieszkania - opodatkowanie ryczałtem ewidencjonowanym. Jak, gdzie i kiedy rozliczyć PIT-28 za wynajem mieszkania za 2023 rok? Można skorzystać z usługi Twój e-PIT, która startuje od 15 lutego 2024 roku.

Czy remont lokalu wpływa na podatek od czynności cywilnoprawnych przy odkupie tej nieruchomości?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że podatek od czynności cywilnoprawnych przy odkupie lokalu powinien być naliczany od wartości rynkowej nieruchomości na dzień dokonania transakcji, niezależnie od dokonanych przez najemcę ulepszeń.

Spadek i zachowek 2024: teraz nawet najbliższy krewny może nie dostać spadku ani zachowku, jak to możliwe

Obowiązująca od 15 listopada 2023 roku ważna zmiana w prawie spadkowym jednych uciesz, ale dla innych może okazać się pułapką. Uproszczenie procesu dziedziczenia w trzech newralgicznych miejscach ma odjąć pracy sądom a spadkobiercom ułatwić przejęcie majątku po zmarłym. Jednak tam gdzie uproszczenia często też łatwiej o naciąganie przepisów w nieuczciwych celach, np. pozbycia się konkurentów.

Czy refundacja kosztów najmu mieszkania w związku z przeniesieniem służbowym jest zwolniona z podatku?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że refundacja kosztów najmu mieszkania z tytułu przeniesienia służbowego do innej miejscowości niż miejsce zamieszkania korzysta ze zwolnienia do wartości 500 zł miesięcznie na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Premier Donald Tusk: brakuje co najmniej 1,2 mln mieszkań by rozwiązać problem mieszkaniowy w Polsce. Co zrobi rząd?

Po expose Donalda Tuska w Sejmie jako kandydata na premiera posłowie zadali wiele pytań. Jego z nich, przedstawione przez posłankę Krystynę Skibińską brzmiało: jakie będą programy mieszkaniowe, które pomogą młodym ludziom w podejmowaniu decyzji o zakładaniu własnej rodziny?

Przychód z najmu lokali wycofanych z działalności gospodarczej. Czy może być na ryczałcie?

Jak opodatkować przychód z wynajmu lokali wycofanych z działalności gospodarczej. Czy może być na ryczałcie jako „najem prywatny”?

Niespodziewane nieszczęścia, problemy - czyli czym jest siła wyższa w polskim prawie?

Nieszczęścia chodzą po ludziach. Tak brzmi pewne przysłowie. Czasami w życiu zdarzają się niemiłe wydarzenia, problemy, które niespodziewanie potrafią się pojawić oraz utrudnić wykonanie zobowiązań umownych przez jedną ze stron. Niekiedy będą one mogły zostać uznane za vis maior, czyli tak zwaną siłę wyższą.

Wynajem mieszkań tanieje… ale bardzo powoli [Stawki w większych miastach]

W  ostatnim kwartale zeszłego roku. właściciele mieszkań na wynajem w wielu miastach obniżali swoje oczekiwania, chociaż nie były to wielkie promocje. Można też praktycznie przebierać w ofertach. Patrząc na cały kraj, widać, że ogłoszeń najmu jest o 46 proc. więcej niż przed rokiem – tak wynika z cokwartalnego raportu przygotowanego przez Nieruchomosci-online.pl.

Jak w 2024 roku płacić podatek od najmu. Czy musi to być wyłącznie ryczałt?

Od 2023 r. jedyną formą opodatkowania przychodów z najmu prywatnego jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Podatnik nie ma jak wcześniej wyboru: podatek na zasadach ogólnych, a więc wyliczanych z tabeli według skali podatkowej lub ryczałt. Nie musi więc co roku podejmować decyzji o formie opodatkowania najmu.

Więzienie dla najemcy za długi czynszowe? Jest precedensowy wyrok

W II połowie 2023 roku warszawski sąd wydał precedensowy wyrok, na podstawie którego najemca zalegający z czynszem został skazany łącznie na dwa lata ograniczenia wolności za oszustwo oraz spowodowanie szkód w mieszkaniu. Wyrok ten zapadł, bowiem pełnomocnikowi właściciela mieszkania udało się udowodnić, że umowa najmu została zawarta z zamiarem niepłacenia czynszu. Dowodów dostarczył sam najemca. W 2014 r. zapadł wyrok w podobnej sprawie, który okazał się z kolei częściowo korzystny dla najemcy. Sąd uznał, że najemca zalegający z czynszem nie popełnił oszustwa.  

Czy przychód z wynajmu lokali po ich wycofaniu z działalności gospodarczej kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem jako najem prywatny?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że po wycofaniu lokali z działalności gospodarczej i przekazaniu ich do majątku prywatnego przychód z wynajmu można zaliczyć do przychodów z odrębnego źródła, tj. „najmu prywatnego” i opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Wynajem mieszkań w 2024 roku. O ile wzrosną czynsze i opłaty?

W 2024 roku większym problemem dla najemców niż rosnące czynsze mogą być podwyżki cen mediów. Pamiętajmy, że „zamrożenie” cen energii elektrycznej, gazu oraz ciepła będzie obowiązywało tylko do końca czerwca. Właściciele mieszkań prowadzący tradycyjny najem będą mogli w 2024 r. bez dodatkowych uzasadnień podnieść czynsz o około 11%. Tak duże podwyżki będą jednak problematyczne ze względu na sytuację rynkową.

Nadużycie przysługującego prawa. Przepisy, orzecznictwo, przykłady

Uprawnienia są czymś bardzo ważnym w życiu. Należy je respektować. Mogą one przysługiwać danej osobie na przykład na podstawie przepisów prawa stanowionego albo na mocy zawartej umowy. Naturalnym jest obowiązek ich realizacji jeżeli tylko uprawniony się tego domaga. Czasami jednak ich wykonywanie może okazać się czymś złym.

Czy wynajem domków rekreacyjnych może być opodatkowany ryczałtem?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że przychody z rocznego najmu domków rekreacyjnych można rozliczać jako najem prywatny z opcją ryczałtu ewidencjonowanego.

Kiedy 12,5% od najmu?

Ryczałt z tytułu najmu, od nadwyżki ponad 100 tys. zł przychodu, wynosi 12,5%. Jednak w przypadku osiągania przychodów z wynajmu przez małżonków obowiązuje limit łączny w wysokości 200 tys. zł, czyli dla każdego małżonka po 100 tys. zł. Limity te będą mały zastosowanie także w 2024 roku.

Mieszkania na wynajem wciąż przynoszą zyski inwestorom, ale teraz coraz trudniej jest je kupić

Siedem lat pod rząd ze stratami na lokatach sprawiło, że w tym czasie dynamicznie rosło zainteresowanie lokowaniem oszczędności w mieszkanie pod wynajem. Był czas, że niemal co drugie nowe mieszkanie od dewelopera kupowane było w tym celu. Teraz jednak te proporcje zmieniają się w drugą stronę, a to za sprawą Bezpiecznego Kredytu 2%.

Franczyza na nowych zasadach? Rada Ministrów przyjęła projekt Kodeksu cywilnego. Franczyzobiorca ma być lepiej chroniony

Czy zmienią się przepisy dotyczące franczyzy? Rada Ministrów 8 grudnia 2023 r. przyjęła projekt Kodeksu cywilnego. Czy zmieni się coś oprócz franczyzy?  Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

Czy refaktury za media w najmie lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że otrzymywane przez wynajmującego lokal użytkowy opłaty za refaktury za media powinny być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Czy przychody z najmu majątku osobistego, tj. apartamentów, pokoi gościnnych oraz lokalu użytkowego można opodatkować ryczałtem?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził możliwość opodatkowania przychodu uzyskanego z najmu majątku osobistego, tj. apartamentów, pokoi gościnnych oraz lokalu użytkowego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Czy można obciążyć spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu prawem użytkowania?

Sąd Najwyższy aktualnie stoi na stanowisku, że dopuszczalne jest obciążenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu prawem użytkowania, o którym mowa w art. 265 § 1 kodeksu cywilnego. W uzasadnieniu jednego z tegorocznych wyroków SN przedstawił argumenty za tą tezą.

Czy wynajem miejsca parkingowego i lokalu biurowego od udziałowca spółki stanowi ukryty zysk?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynajem miejsca parkingowego i lokalu biurowego od udziałowca spółki nie stanowi ukrytego zysku.

Czy wydatki na podwykonawców mogą być kosztem podatkowym dla spółki przetwarzającej odpady?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że spółka nie mogła zaliczyć kosztów solidarnej odpowiedzialności za płatności na rzecz podwykonawcy do swoich kosztów uzyskania przychodów, ponieważ umowa między podwykonawcą a wykonawcą nie wiązała bezpośrednio wnioskodawcy.

Czy za święto w sobotę 11 listopada należy się dodatkowy dzień wolnego osobie na umowie zlecenie?

Dodatkowy dzień urlopowy to rekompensata za święto przypadające w sobotę, która i bez tego jest ustawowo dniem wolnym od pracy. Gwarantują to przepisy Kodeksu pracy. A jak jest z osobami zatrudnionymi na tak zwanych śmieciówkach? Kodeks cywilny nie reguluje urlopów na osób na umowie zlecenie, nie rozstrzyga też kwestii - wolne za święto w sobotę.

Dobre wiadomości dla wynajmujących: czynsze najmu wyhamowały, ale czy mogą znów spaść?

Osoby zmuszone przez sytuację ekonomiczną do wynajmowania mieszkań wciąż liczą, że Bezpieczny Kredyt 2 procent sprawi, że znów będą płacić mniej wynajmującym. Kalkulacja jest prosta – dużą część wynajmujących do tej pory stać na kupno własnego mieszkania lub domu dzięki temu rządowemu programowi. Mogą więc opuścić szeregi skazanych na najem, a mniejszy popyt oznacza zazwyczaj niższe ceny. Czy tak się stało?

Teraz pojawiło się duże ryzyko utraty zadatku przy kupnie mieszkania. Jak nie stracić pieniędzy?

Duża liczba wniosków o Bezpieczny Kredyt 2% sprawiła, że banki nie są w stanie dotrzymać 21-dniowego terminu, jaki na wydanie decyzji daje im ustawa o kredycie hipotecznym. Zwyczajowo rezerwując wybraną nieruchomość do kupna płaci się zaliczkę lub zadatek na miesiąc. Teraz lepiej ten termin wydłużyć, by nie stracić i rezerwacji, i zadatkowanych pieniędzy.

Mieszkania na wynajem. Wzrost liczby ofert wynajmu powoduje spadek cen. We wrześniu 2023 r. aż 53 proc. więcej ofert wynajmu niż rok temu

Na rynek wynajmu mieszkań trafiło we wrześniu 20 tysięcy nowych ofert i prawie 6 tysięcy reaktywowanych – wynika z danych serwisu Otodom. To rekordowa od dwóch lat pula mieszkań. Kulminacja najmów miała miejsce już w sierpniu. Powoduje to spadek wysokości czynszów.

REKLAMA