REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy za święto w sobotę 11 listopada należy się dodatkowy dzień wolnego osobie na umowie zlecenie?

W 2023 roku jest tylko jeden przypadek, że święto wypada w sobotę - komu należy się dodatkowy dzień urlopu?
W 2023 roku jest tylko jeden przypadek, że święto wypada w sobotę - komu należy się dodatkowy dzień urlopu?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dodatkowy dzień urlopowy to rekompensata za święto przypadające w sobotę, która i bez tego jest ustawowo dniem wolnym od pracy. Gwarantują to przepisy Kodeksu pracy. A jak jest z osobami zatrudnionymi na tak zwanych śmieciówkach? Kodeks cywilny nie reguluje urlopów na osób na umowie zlecenie, nie rozstrzyga też kwestii - wolne za święto w sobotę.

W przypadku etatowców sprawa jest w zasadzie jasna. Jeżeli święto wypada w sobotę to pracownikowi zatrudnionemu w ramach pięciodniowego tygodnia pracy pracodawca jest zobowiązany udzielić innego dnia wolnego w ramach tego samego okresu rozliczeniowego. Tak stanowi art. 120 Kodeksu pracy.

REKLAMA

Dokładna treść artykułu 120 § 2 Kodeksu pracy brzmi tak:
"Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin".

Co innego z osobami zatrudnionymi na podstawie umów cywilnych – ich przepisy Kodeksu pracy nie chronią. Ale czy to znaczy, że nie mają szans na dzień dodatkowego dnia urlopowego?

Umowa zlecenie: na jakich zasadach urlop, kiedy dni wolne

REKLAMA

Na tak zwanych umowach śmieciowych: zlecenie, o dzieło, o świadczenie usług – pracują miliony Polaków. Do umów tych zastosowania nie mają żadne przepisy Kodeksu pracy. Choć zlecenie jest kwalifikowane do umów nazwanych w Kodeksie cywilnym, przepisy tego aktu prawnego tylko ogólne (w art. 734-751) regulują zasady świadczenia pracy w tej formie.

O ile w miarę dokładnie regulują zasady wynagradzania za odpłatne zlecenie oraz wypowiadanie umowy, o tyle w szczególności nie narzucają żadnych ram co do czasu, w którym zlecenie ma być i jest wykonywane. Oznacza to, że zasady te mogą być uregulowane drogą porozumienia stron czyli zgodnych ustaleń między zleceniodawcą a zleceniobiorcą.
W praktyce w wielu firmach osoby świadczące pracę na zleceniu funkcjonują w sposób zbliżony do zatrudnionych na postawie umowy o pracę opartej na przepisach Kodeksu pracy. Zleceniodawca jak zleceniobiorca udziela im więc urlopów wypoczynkowych, także odpłatnych, ale uznaniowo, nie zaś, że tak stanowią jakieś przepisy. Na dodatek jeśli kwestie te nie są zawarte w spisanej umowie, a ustalone jedynie twarzą w twarz, trudno je wyegzekwować – zwłaszcza wynagrodzenie za czas wypoczynku – jeśli zleceniodawca nie okaże dobrej woli.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podobnie jest także z dodatkowym dniem wolnego za święto wypadające w sobotę.

Praca na umowie zlecenie: dodatkowy dzień wolny za 11 listopada 2023

W firmach, w których organizacja pracy na to pozwala, zazwyczaj wolne za sobotę, w którą wypada święto pracodawca zarządza albo w dzień przed albo w dzień po – w przypadku 11 listopada 2023 r. odpowiednio w piątek 10 listopada lub w poniedziałek 13 listopada.

Przy okazji warto dodać, że w 2023 r. kalendarz tylko raz wykazuje zbieżność dnia świątecznego z sobotą – jest to właśnie 11 listopada.

REKLAMA

Takie zarządzenie dotyczy oczywiście osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, a podstawę jego wydania stanowi przywołany już art. 120 Kodeksu pracy. Zwyczajowo jednak na podobnych zasadach korzystają z takiego dnia wolnego osoby także osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnych.

A co z zatrudnionymi na podstawie umowy zlecenie rozliczanymi nie według dni pracy, ale stawką za godziny? Także w przypadku takiej umowy zlecenie ewentualna rekompensata za święto przypadające w sobotę jest kwestią umowną.
Nie ma przeszkód prawnych by zleceniodawca ze zleceniobiorcą umówili się, że mimo zatrudnienia na podstawie umowy cywilnej pracownik-zleceniobiorca w zakresie czasu pracy i przysługującego wynagrodzenia ma takie same prawa jak etatowcy. Wówczas rozliczając umowę zleceniodawca zapłaci za dodatkowe godziny wolnego tak jakby zleceniobiorca w tym czasie pracował.
Innym rozwiązaniem jest uwzględnienie już w wysokości stawki godzinowej (odpowiednio w związku z tym wyższej) okoliczności, że zleceniobiorca w dni przysługującego mu odpoczynku nie będzie otrzymywał żadnego wynagrodzenia.

Jak i kiedy należy wykorzystać dodatkowy dzień urlopu za 11 listopada

Tam gdzie nie można zamknąć na cały dzień firmy lecz niezbędna jest praca przynajmniej części zatrudnionych, dodatkowy dzień wolny za święto przypadające w sobotę ci, którzy muszą pracować w dzień ustanowiony jak rekompensata za świąteczną sobotę odbierają w takich przypadkach w innym terminie uzgodnionym z bezpośrednim przełożonym.
Obowiązuje wówczas jedna żelazna zasada – dzień do odebrania musi przypadać w tym samym okresie rozliczeniowym co sobota, w którą wypadło święto.

Większość firm stosuje kwartalny okres rozliczeniowy czasu pracy, który pokrywa się z kwartałami kalendarzowymi roku. 11 listopada wypada w czwartym kwartale, ten dodatkowy dzień urlopu trzeba więc w takim przypadku wykorzystać do 31 grudnia 2023 r.

Nie ma przeszkód, by był to dzień poprzedzający święto, a więc także od 1 października do 10 listopada, skoro jest to ten sam okres rozliczeniowy czasu pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • annnn
  2023-10-19 13:53:31
  "Dodatkowy dzień urlopowy" - to nie jest dodatkowy dzień urlopowy.
  0
 • Bartosz
  2023-11-07 12:54:08
  Praktyka czyni mistrza, ale dobrze podparta wiedzą jest nie do zastąpienia. Artykuły i case studies od WiP dają mi to, czego potrzebuję w mojej codziennej pracy prawnika
  0
 • Radca p.
  2023-11-07 13:14:47
  nie ma czegoś takiego jak "umowa zlecenie" - jest "umowa zlecenia" albo "zlecenie"
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe limity taniego prądu na 2024 r. Są o połowę niższe. 1500 kWh dla wszystkich. Niepełnosprawni 1800 kWh, rolnicy i KDR 2000 kWh [ustawa u prezydenta]

Koalicja, kierowana przez D. Tuska, obniżyła o połowę limity taniego prądu na 2024 r. Politycy uzasadniają to tym, że są to limity do 30 czerwca 2024 r., czyli na połowę 2024 r. Co ma się zdarzyć po tej dacie, tak naprawdę nikt nie wie.

To pewne! Dodatek osłonowy po Senacie jest już u prezydenta A. Dudy. Wnioski do 30 kwietnia 2024 r. Świadczenie do 822,25 zł

Senat nie wniósł poprawek. I przepisy o dodatku osłonowym na 2024 r. są już na biurku prezydenta A. Dudy.

2000 zł to racjonalna renta socjalna po podwyżce w 2024 r. Niestety przepisy o świadczeniu wspierającym blokują podwyżkę

W 2024 r. renta socjalna wzrośnie o 12,3% z 1588,44 zł do około 1784 zł. Potrzebna jest podwyżka o 26% do 2000 zł brutto, aby zrekompensować osobom niepełnosprawnym rzeczywiste koszty inflacji. Wprowadzenie świadczenia wspierającego wyklucza podwyżkę renty socjalnej do 2000 zł. 

Podwyższony zostanie, z obecnych 10 000 zł do 20 000 zł, limit wartości składników majątku. RM przyjęła projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przedłożony przez ministra finansów. Jednym z najważniejszych rozwiązań jest podwyższony, z obecnych 10 000 zł do 20 000 zł, limit wartości składników majątku , który umożliwia jednorazowe zaliczenie wydatków na nabycie tych składników do kosztów uzyskania przychodów. Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

REKLAMA

Fundusz premiowy dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych, robotniczych i obsługi w Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej. RM przyjęła rozporządzenie

W dniu 8 grudnia 2023 r. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek, przedłożone przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Co z wynagrodzeniami tych pracowników? Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

Franczyza na nowych zasadach? Rada Ministrów przyjęła projekt Kodeksu cywilnego. Franczyzobiorca ma być lepiej chroniony

Czy zmienią się przepisy dotyczące franczyzy? Rada Ministrów 8 grudnia 2023 r. przyjęła projekt Kodeksu cywilnego. Czy zmieni się coś oprócz franczyzy?  Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

Nagrywanie rozmów przychodzących za zgodą dzwoniących petentów. UODO twierdzi, że praktyka nagrywania rozmów jest bezpodstawna

UODO zabiera głos w sprawie nagrywania rozmów telefonicznych z interesantami. Czy urzędy będą zmuszone zmienić swoje praktyki? 

30 proc. podwyżki dla nauczycieli od stycznia 2024 r. Deklaracja podwyżek w oświacie po spotkaniu z kandydatami na przyszłych ministrów

Deklaracja 30 proc. podwyżek dla nauczycieli od nowego roku w oświacie po spotkaniu z kandydatami na przyszłych ministrów wygłoszona. Jak powiedział D. Tusk: nowy rok zacznie się od 30 proc. podwyżek dla nauczycieli; na razie bez zwiększenia kwoty wolnej.

REKLAMA

In vitro finansowane z budżetu państwa w 2024 r.? Senat jest za.

W dniu dzisiejszym (red. 8 grudnia 2023 r.) Senat opowiedział się za finansowaniem in vitro z budżetu państwa. Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych już niedługo.

Zmieniony plan KPO Polski zatwierdzony

Ministrowie finansów UE zatwierdzili zmieniony plan KPO Polski - podało stałe przedstawicielstwo RP przy UE.

REKLAMA