REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Premier Donald Tusk: brakuje co najmniej 1,2 mln mieszkań by rozwiązać problem mieszkaniowy w Polsce. Co zrobi rząd?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
O skali problemu mieszkaniowego w Polsce świadczy fakt, że by tylko dorównać do średniej europejskiej potrzeba pilnie 1,2 miliona nowych mieszkań
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Po expose Donalda Tuska w Sejmie jako kandydata na premiera posłowie zadali wiele pytań. Jego z nich, przedstawione przez posłankę Krystynę Skibińską brzmiało: jakie będą programy mieszkaniowe, które pomogą młodym ludziom w podejmowaniu decyzji o zakładaniu własnej rodziny?

Znamy odpowiedź, którą po kilku tygodniach posłanka Krystyna Skibińska otrzymała na piśmie. Wynika z niej, że nowa polityka mieszkaniowa państwa nie ograniczy się tylko do młodych ludzi.

REKLAMA

Programy wsparcia dla wszystkich obywateli z problemem mieszkaniowym

W Ministerstwie Rozwoju i Technologii trwają już prace nad modyfikacją instrumentu wspierającego kredytobiorców w zakupie pierwszego mieszkania, bowiem rozwój przyjaznej polityki mieszkaniowej kraju jest jednym z priorytetowych zadań rządu.

Zrównoważona polityka mieszkaniowa służąca rozwiązywaniu problemów mieszkaniowych w Polsce skierowana będzie – poprzez odpowiednie, dedykowane programy – do różnych

grup obywateli, którzy potrzebują wsparcia w zaspokojeniu swoich potrzeb mieszkaniowych, w szczególności osób młodych. Będziemy pracować nad rozwiązaniami mającymi na celu zwiększenie dostępności mieszkań, zarówno w obszarze mieszkalnictwa rynkowego jak i społecznego.

Każdy kogo stać na własne mieszkanie dostanie wsparcie

REKLAMA

Celem rządu jest, aby zmieniony instrument w obszarze wsparcia w nabyciu prawa własności lokalu mieszkalnego był dużo bardziej atrakcyjny dla osób o niższych dochodach i większych rodzin. Będziemy dążyli do takich rozwiązań, które z jednej strony będą oznaczać mniejszą presję na rynek mieszkaniowy i wzrost cen, a z drugiej będą precyzyjniej adresować pomoc państwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatkowo, rozważane są także możliwości rozszerzenia tego instrumentu na lokatorów społecznego zasobu czynszowego oraz spółdzielni mieszkaniowych. Szczegóły w tym zakresie, w tym w ramach nowych działań legislacyjnych, zostaną przedstawione do konsultacji społecznych i wypracowane wspólnie z zainteresowanymi.

Luka mieszkaniowa: w Polsce pilnie potrzeba ponad 1,2 miliona mieszkań

Przeciętny wskaźnik obejmujący liczbę mieszkań na 1000 mieszkańców dla krajów Unii

Europejskiej wynosi w chwili obecnej ok. 450. W Polsce ta wartość wynosi aktualnie ok. 417. Aby osiągnąć wskaźnik 450 należałoby zwiększyć liczbę mieszkań o ok. 1,2 mln.

Wskaźnik ten należy jednak interpretować z dużą ostrożnością, ze względu na napływ fali

uchodźców z Ukrainy po agresji rosyjskiej w lutym 2022 r. Liczba tych uchodźców, którzy pozostali w granicach naszego kraju, nie jest do tej pory precyzyjnie odwzorowana w statystykach demograficznych. Jednak ich obecność niewątpliwie zwiększa potrzeby mieszkaniowe i powiększa tzw. „lukę mieszkaniową”.

Mieszkania gminne: prawie 130 tys. rodzin w kolejce

Informujemy przy tym, że dane dotyczą gospodarstw domowych oczekujących na najem mieszkań od gminy. Jest to szczególnie istotna grupa z punktu widzenia polityki mieszkaniowej, gdyż ze względu na niskie dochody lub ciężką sytuację osobistą nie może ona samodzielnie zaspokoić swoich potrzeb mieszkaniowych na rynku.
Według danych GUS na koniec 2022 r. w kolejce na najem mieszkania gminnego oczekiwało 126,4 tys. gospodarstw domowych.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak uzyskać dofinansowanie z urzędu pracy do zatrudnienia pracownika - zasady w 2025 roku

Zatrudnienie pracownika przeważnie wiążę się z dużymi kosztami. Trudno się dziwić, że przedsiębiorcy szukają oszczędności i szukają rozwiązań, aby móc zapłacić jak najmniej. Istnieją różne formy wsparcia przedsiębiorców, np. dofinansowanie na zatrudnienie pracownika z Urzędu Pracy. Jak wygląda proces ubiegania się o takie dofinansowanie? Poniżej opiszę kilka możliwych dofinansowań, o które może się starać przedsiębiorca.

QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna w kwocie 4 000 000 zł: Jak przekazać legalnie i bez podatku?

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne - dalsze zmiany [Ważne terminy]

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wydłużyła termin uchwalenia planu ogólnego gminy do końca czerwca 2026 r. Co jeszcze się zmienia? Oto najważniejsze terminy!

REKLAMA

Sądy wykryły trzecią lukę w świadczeniu wspierającym. Miał być zasiłek. Na lodzie opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny)

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stary) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

Godziny czarnkowe do likwidacji

Ministra edukacji Barbara Nowacka powiedziała, że godziny czarnkowe będą zlikwidowane.

REKLAMA

14 emerytura 2025 - kiedy wypłata? [Rozporządzenie]

14 emerytura będzie także w 2025 roku. Kiedy można spodziewać się wypłaty dodatkowego świadczenia dla emerytów i rencistów? Ile wynosi czternastka? Jst rozporządzenie Rady Ministrów. Oto najważniejsze informacje.

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

REKLAMA