REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pacjent, Zmiany prawa 2020

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kwarantanna – ważne zmiany od 3 listopada 2020 r.

Kwarantanna dla osoby prowadzącej wspólne gospodarstwo domowe z osobą zakażoną koronawirusem jest obowiązkowa od 3 listopada 2020 r. Co to oznacza w praktyce? Jak uzyskać świadczenia przysługujące osobie skierowanej na kwarantannę? Co z zasiłkiem opiekuńczym?

Karta Dużej Rodziny w 2021 r. – jakie zmiany?

Czy w 20201 r. uzyskanie Karty Dużej Rodziny będzie łatwiejsze? Kto obecnie może posiadać kartę? Jak otrzymać dokument?

Test na koronawirusa - kiedy dostaniesz skierowanie, jak się przygotować?

Gdy zaobserwowałeś u siebie objawy charakterystyczne dla COVID-19 lekarz może wystawić ci skierowanie na wykonanie testu. Żeby jego wynik był wiarygodny, trzeba się do niego przygotować: na przykład nie można na trzy godziny przed testem żuć gumy. Dowiedz się, co jeszcze trzeba zrobić, by zapewnić wiarygodny wyniki.

COVID-19 - od czego zależy przebieg choroby?

"Zdrowy styl życia ma duże znaczenie dla przebiegu COVID-19 i szybkości regeneracji u pacjentów, którzy przebyli infekcję" - uważa dr Michał Chudzik z I Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prowadzone przez niego, unikatowe w skali światowej badania ozdrowieńców objęły do tej pory 250 osób - w związku z dynamicznym rozwojem pandemii co miesiąc dołącza do nich kolejnych 40-50 pacjentów. Prawie wszyscy ozdrowieńcy z ciężkim przebiegiem COVID-19 tuż przed zakażeniem mieli okres wytężonej pracy, ze stresami i bez odpowiedniego odpoczynku – zaobserwował dr Chudzik.

REKLAMA

Sejm za prawem do odmowy sprzedaży osobom bez maseczek

Sejm 22 października 2020 r. uchwalił nowelizację niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19. Nowe przepisy wprowadzają m.in. dodatki dla medyków skierowanych do walki z COVID-19 oraz prawo do odmowy sprzedaży osobom bez maseczek.

Zasiłek chorobowy na kwarantannie - jakie zmiany?

Pracownik lub inna osoba zatrudniona (np. na umowie zlecenia) poddana obowiązkowej kwarantannie, za zgodą pracodawcy lub zatrudniającego, będzie mogła świadczyć w trybie pracy zdalnej pracę określoną w umowie i otrzymywać z tego tytułu wynagrodzenie. Ważne zmiany z punktu widzenia zarówno pracodawcy, jak i pracownika zawiera projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19.

Wysokość zasiłku okresowego do zmiany

Kwota zasiłku okresowego dla osoby samotnie gospodarującej obecnie nie może być wyższa niż 418 zł miesięcznie. Zmiany w tym zakresie przewiduje nowelizacja ustawy o pomocy społecznej.

E-doręczenie wprowadzi tzw. domyślność cyfrową

E-doręczenia mogą okazać się przełomowym rozwiązaniem. Wprowadzają bowiem tzw. domyślność cyfrową, czyli nadrzędność rozwiązań cyfrowych nad rozwiązaniami tradycyjnymi.

REKLAMA

Legalizacja samowoli budowlanej po nowemu

19 września 2020 r. weszła w życie nowelizacja Prawa budowlanego, która zmieniła zasady legalizacji samowoli budowlanej. Dla przypomnienia - samowolą budowlaną jest między innymi budowa obiektu budowlanego bez wymaganego pozwolenia na budowę albo bez zgłoszenia prac budowlanych.

Dorabianie do emerytury lub renty - limity od 1 września 2020 r.

Od 1 września 2020 roku zmieniły się limity przychodów, po przekroczeniu których ZUS może zmniejszyć lub zawiesić wypłatę renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinnej czy wcześniejszego świadczenia emerytalnego. Ile obecnie może dorobić emeryt lub rencista?

Obniżone zasiłki będą przeliczane na wniosek

Zasiłki obniżone z powodu niższego wymiaru czasu pracy podyktowanego epidemią koronawirusa będą ponownie przeliczane. Aby uzyskać wyrównanie zasiłku chorobowego lub macierzyńskiego, należy złożyć wniosek.

Rozporządzenie dotyczące opieki nad pacjentem z SARS-CoV-2

Jak poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski od 9 października 2020 r. obowiązuje nowe rozporządzenie dotyczące standardu opieki nad pacjentem podejrzanym o zakażenie lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2. Standard obejmuje zadania podejmowane w związku ze skierowaniem pacjenta do izolacji lub izolacji w warunkach domowych albo do leczenia w szpitalu, a także ze zlecaniem badań diagnostycznych.

Pierwsze wezwania do składania akcji papierowych już 30 września 2020 r.

Z dniem 1 marca 2021 r. wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu spółek handlowych, zgodnie z którą akcje prywatnych spółek akcyjnych oraz komandytowo akcyjnych nie będą już mogły mieć formy dokumentu. Spółki wezwą akcjonariuszy pięciokrotnie do złożenia dokumentów akcji w spółce oraz udostępnią informację o wezwaniu na stronie internetowej spółki w miejscu wydzielonym na komunikację z akcjonariuszami. Termin pierwszego wezwania wyznaczono na dzień 30 września 2020 r.

UOKiK będzie mógł dokonywać zakupu kontrolowanego - projekt

Do konsultacji społecznych skierowano nowelizację ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Zgodnie z projektem do nowych uprawnień UOKiK będzie należało m.in. dokonywanie zakupu kontrolowanego.

Prezes UOKiK z uprawnieniem do blokowania stron internetowych - projekt

Prezes UOKiK będzie mógł blokować strony internetowe. Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów do nowych uprawnień Prezesa UOKiK będzie należało także dokonywanie zakupów towarów do testów.

Grupa spółek - nowe zasady w projekcie nowelizacji Kodeksu spółek handlowych

Projekt ustawy zmieniającej Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw przewiduje wprowadzenie nowych zasad w grupie spółek. Zmiany komentuje mec. Magdalena Jadczyszyn-Skitek, radca prawny w kancelarii Chałas i Wspólnicy.

Mniej alumium w zabawkach - projekt rozporządzenia

Z projektu rozporządzenia opublikowanego na stronach RCL wynika, iż w zabawkach będzie musiało znajdować się mniej aluminium niż dotychczas. Celem nowych obostrzeń jest lepsza ochrona zdrowia dzieci.

Nowe wzory pouczeń w postępowaniu karnym w 2020 r.

W Dzienniku Ustaw zostały opublikowane rozporządzenia określające wzory pouczeń dla świadka, podejrzanego i pokrzywdzonego w postępowaniu karnym. Nowe akty prawne wejdą w życie 5 października 2020 r.

W 2020 r. mniej wypłaconych zasiłków rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego

Zmniejszyła się liczba wypłacanych w tym roku zasiłków rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Wszystko wskazuje na to, że pomimo zmian prawa ta tendencja spadkowa będzie się utrzymywać.

Projekt nowej ustawy o OFE jest już gotowy

Projekt nowej ustawy o przekształceniu OFE w IKE jest już gotowy i w najbliższym czasie zostanie przedstawiony. Modyfikacji ulegną terminy wprowadzanych zmian.

Szczepionki przeciw grypie z ograniczeniami na jednego pacjenta

Ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu szczepionek przeciw grypie na jednego pacjenta obowiązują od 18 września 2020 r. Reglamentacja wynika z obwieszczenia Ministra Zdrowia.

Nowelizacja zakazująca hodowli zwierząt na futra uchwalona przez Sejm

Sejm uchwalił nowelę m.in. zakazującą hodowli zwierząt na futra i ograniczającą ubój rytualny. Przepisy dotyczące zakazu hodowli zwierząt na futra mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy od ogłoszenia noweli.

Prace nad projektami ustaw o ochronie zwierząt w Sejmie

W Sejmie trwają prace nad projektami ustaw o ochronie zwierząt. Nowe przepisy zakładają m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra.

Sprawozdanie z realizacji strategii podatkowej - szeroki zakres i wysokie kary

Najwięksi podatnicy będą mieli obowiązek sporządzenia i publikacji sprawozdania z realizacji strategii podatkowej. Wiktor Podsiadło z Kancelarii Chałas i Wpólnicy wskazuje, iż zakres sprawozdania jest dość szeroki. Za brak dostosowania się do nowego obowiązku będą groziły wysokie kary.

Jakie zmiany w prawie budowlanym od 19 września 2020 r.?

Największa część tegorocznej nowelizacji Prawa budowlanego wejdzie w życie już 19 września 2020 r. Co się zmieni?

Zakazy połączeń lotniczych z 30 krajami - weszło w życie nowe rozporządzenie

Nowe rozporządzenie Rady Ministrów obejmuje zakazami połączeń lotniczych 30 państw. Przepisy rozporządzenia weszły w życie 16 września i będą obowiązywały do 29 września 2020 r.

Fundusz alimentacyjny - wyższe kryterium dochodowe od 1 października 2020 r.

Od 1 października 2020 r. wzrośnie kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Ponadto w nowym okresie świadczeniowym przyznawanie wsparcia będzie się odbywało z zastosowaniem zasady "złotówka za złotówkę".

Szczepienie na grypę - czy obowiązkowa jest wcześniejsza wizyta lekarska?

Czy przed szczepieniem na grypę obowiązkowe jest odbycie konsultacji lekarskiej? Jest to ważna kwestia dla wielu osób w związku z ograniczeniami w dostępie do jednostek służby zdrowia.

Zmiany w delegowaniu pracowników od 4 września 2020 r. - nowe obowiązki pracodawców

Dnia 4 września 2020 r. weszły w życie zmiany w przepisach o delegowaniu pracowników. Jakie nowe obowiązki zostały nałożone na pracodawców?

Kary dla inwestorów za nielegalne użytkowanie budynków - ważne zmiany od 19 września 2020 r.

Jedną z najważniejszych zmian, które wejdą w życie 19 września 2020 r., jest nowa procedura karania inwestorów za użytkowanie obiektów, bez wymaganej zgody organu nadzoru budowlanego. Co się zmieni?

Kwarantanna i izolacja - nowe przepisy wchodzą w życie 2 września 2020 r.

2 września 2020 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące kwarantanny i izolacji. Regulacje zakładają m.in. skrócenie czasu kwarantanny do 10 z 14 dni oraz powiązanie zasad zwalniania z izolacji ze stanem klinicznym pacjenta.

Podwyżka zasiłku dla bezrobotnych od września 2020 r.

Od września 2020 r. zasiłek dla bezrobotnych ulega podwyżce. Sprawdź, ile otrzyma osoba bezrobotna zarejestrowana w urzędzie pracy w najbliższych miesiącach.

Skrócenie czasu kwarantanny do 10 dni - projekt MZ

Nowelizacja przepisów, nad którą pracuje Ministerstwo Zdrowia, przewiduje skrócenie czasu kwarantanny z 14 do 10 dni. Zmiany rozporządzenia dotyczą również zasad zwalniania z izolacji.

Nowelizacja prawa budowlanego 2020

19 września 2020 r. wejdą w życie ważne zmiany dotyczące prawa budowlanego. Nowelizacja przepisów ma na celu uproszczenie i przyspieszenie procesu inwestycyjno-budowlanego oraz zwiększenie stabilności decyzji podejmowanych w tym procesie.

Czy nowe prawo budowlane ułatwi proces inwestycyjny?

Już 19 września 2020 r. wejdą w życie długo oczekiwane zmiany prawie budowlanym. Nowe regulacje jednoznacznie wskażą kto jest, a kto nie jest stroną w postępowaniu o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Do tej pory były z tym poważne problemy. Czy nowe przepisy ułatwią proces inwestycyjny?

Czy praca zdalna zostanie uregulowana w Kodeksie pracy?

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wystąpiła z prośbą o uregulowanie pracy zdalnej w przepisach Kodeksu pracy. Tymczasem przedłużona została możliwość korzystania z rozwiązań powstałych na potrzeby okresu epidemii. Przepisy dotyczące pracy zdalnej z ustawy covidowej (specustawy) miały obowiązywać do 4 września 2020 r. Jednak 5 września wchodzi w życie nowelizacja, która przedłuża ich działanie na okres obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, oraz okres 3 miesięcy po ich odwołaniu.

Wniosek o dodatek solidarnościowy do 31 sierpnia 2020 r.

D0 31 sierpnia 2020 r. można złożyć wniosek o dodatek solidarnościowy. Nowe świadczenie przyznawane jest w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19.

Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży - lista od 1 września 2020 r.

Pierwszy wykaz bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży będzie obowiązywał od 1 września 2020 r. Lista ta będzie uzupełniania.

Wyższy zasiłek dla bezrobotnych od 1 września 2020 r. - kwota netto

Zasiłek dla bezrobotnych będzie wyższy od 1 września 2020 r. Pierwsza podwyżka w tym roku była 1 czerwca i wyniosła 881,30 zł brutto (763,98 zł netto) dla bezrobotnego w okresie pierwszych 90 dni, a w okresie pozostałych dni posiadania prawa do zasiłku - 692,00 zł brutto (609,72 zł netto). O ile wzrośnie zasiłek we wrześniu? Jaka będzie kwota netto?

Zmiany w delegowaniu pracowników obowiązujące od 30 lipca 2020 r.

Dnia 30 lipca 2020 r. weszły w życie zmiany w delegowaniu pracowników, które wynikają w obowiązku wdrożenia do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/957 z dnia 28 czerwca 2018 r. zmieniającej dyrektywę 96/71/WE.

Nadpłata a zwolnienie z opłacania składek ZUS - nowe przepisy

Zgodnie z nowymi przepisami osoby, które miały nadpłatę składek, otrzymają zwolnienie ze składek za marzec, kwiecień i maj. ZUS z urzędu ponownie rozpatrzy wnioski złożone do 30 czerwca 2020 r.

7 zmian w pracy kierowcy od 20 sierpnia 2020 r. (Pakiet mobilności)

Pierwsze zmiany z Pakietu mobilności obowiązują od 20 sierpnia 2020 r. Do 7 nowych regulacji dotyczących pracy kierowcy należą m.in.: obowiązkowy powrót kierowcy do bazy co 4 tygodnie, wymogi do wykorzystania dwóch skróconych odpoczynków tygodniowych pod rząd, zakaz odbierania odpoczynków tygodniowych regularnych w kabinie pojazdu, możliwość przedłużenia czasu jazdy o maksymalnie 1 lub 2 godziny przy powrocie do bazy czy nowe wyłączenia dotyczące tachografu.

Upadłość konsumencka - zmiany w 2020 r.

Znowelizowane przepisy ustawy Prawo upadłościowe, które weszły w życie w marcu 2020 roku, w zamyśle ustawodawcy mają usprawnić proces postępowania upadłościowego, tj. skrócić czas jego trwania, a także stworzyć szerszemu gronu dłużników szansę na umorzenie zobowiązań w drodze postępowania upadłościowego. Czy tak się stanie w praktyce?

Świadczenia rodzinne i fundusz alimentacyjny - jak ustalać dochody młodych?

Trwa proces składania wniosków o świadczenia rodzinne oraz z funduszu alimentacyjnego w formie papierowej na nowe okresy ich wypłaty. Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej gminy powiny same występować do urzędów skarbowych o dane o zarobkach osób, które nie skończyły 26 lat.

MZ: Test na COVID-19 nie może być warunkiem udziału w porodzie rodzinnym

Ministerstwo Zdrowia informuje, iż aktualne zalecenia nie przewidują wymogu okazywania testu w kierunku COVID-19 przez osoby towarzyszące przy porodzie. Na fakt uzależniania udziału w porodzie osoby bliskiej od posiadania aktualnego wyniku testu na koronawirusa zwracał uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich.

Dyrektywa o delegowaniu pracowników już obowiązuje - kontrowersje

Dyrektywa o delegowaniu pracowników obowiązuje od 30 lipca 2020 r. Ogranicza delegowanie do 12 miesięcy z możliwością przedłużenia o kolejne 6 miesięcy. Ponadto, nakazuje wypłatę wynagrodzenia na takich samych zasadach jak dla pracownika lokalnego. Dlaczego nowe przepisy budzą kontrowersje?

Ograniczenie okresu delegowania pracowników do 12 miesięcy

Nowelizacja ustawy dotyczącej pracowników delegowanych została uchwalona przez Sejm. Zmiany dotyczą m.in. ograniczenia okresu delegowania pracowników do 12 miesięcy. Będzie możliwość przedłużenia delegowania o kolejne 6 miesięcy.

Obowiązki płatnicze właściciela nieruchomości wobec gminy (podatki, opłaty)

Temat obowiązków płatniczych wobec gminy może wydawać się skomplikowany dla właścicieli nieruchomości. Podpowiadamy zatem jakie podatki i opłaty należy uiścić na rzecz gminy oraz w jakim terminie to zrobić, aby uniknąć zaległości.

Bon na wakacje - od 31 lipca 2020 r. rejestracja w PUE ZUS

Kiedy rodzice chcący otrzymać bon na wakacje będą mogli zarejestrować się w PUE ZUS? "Od 31 lipca br. rodzice dzieci do 18. roku życia będą mogli rejestrować się w systemie PUE ZUS i składać wnioski o przyznanie bonu turystycznego" – powiedział PAP wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy.

Bon na wakacje - wniosek niepotrzebny, obsługa za pomocą (PUE) ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podkreśla, iż nie trzeba składać żadnych wniosków o przyznanie bonu. Obsługa będzie odbywać się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

REKLAMA