REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

19 wolnych dni w maju. Co rodzice zrobią z dziećmi? Czy szkoły zapewnią opiekę najmłodszym?

szkoła dni wolne matura egzamin ósmoklasisty  majówka
19 wolnych dni w maju. Co rodzice zrobią z dziećmi? Czy szkoły zapewnią opiekę najmłodszym?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Maj 2024 r. będzie dla uczniów wyjątkowy. I to nie tylko dla tych, którzy przystąpią do matury i egzaminu ósmoklasisty. Pozostali uczniowie będą bowiem mieli w tym miesiącu aż 19 wolnych dni.  To cieszy uczniów i martwi, a nawet irytuje, rodziców. Dotyczy to szczególnie rodziców najmłodszych dzieci, którym trzeba zapewnić opiekę. 

Ile wolnych dni będzie w maju 2024 r. w szkołach?

Maj 2024 r. będzie dla uczniów miesiącem szczególnym. Dawno już nie zdarzyło się, by w jednym miesiącu mogli liczyć na aż tyle dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, innymi słowy, wolnych od lekcji. Dotyczy to zarówno uczniów szkół podstawowych, jak i liceów i techników.
Tradycyjnie maj rozpocznie się dniami wolnymi – 1 i 3 maja, które w tym roku wypadają w środę i piątek i jako dni świąteczne są dniami ustawowo wolnymi do pracy i nauki. Jednak maj w tym roku także zakończy się świętem – 30 maja wypadnie bowiem Boże Ciało. 
Należy pamiętać o tym, że dyrektor każdej szkoły ma prawo do wyznaczenia tzw. dni dyrektorskich, czyli dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Dla szkół podstawowych może wyznaczyć do 6 takich dni, a dla liceów i techników do 10. Zwyczajowo te dni wykorzystywane są właśnie w czasie majówki, a więc w dniu 2 maja, a także w piątek po Bożym Ciele. Oznacza to, że łącznie z tymi dniami uczniowie mogą liczyć w maju już na 5 dodatkowych dni wolnych.

REKLAMA

W maju  będzie i egzamin ósmoklasisty, i matury

Jednak dni dyrektorskie są wykorzystywane również w czasie egzaminu ósmoklasisty oraz podczas części pisemnej egzaminów maturalnych. Te zaś będą się w tym roku odbywały odpowiednio w dniach 7, 8 i 9 maja oraz 14, 15 i 16 maja. To oznacza, że zarówno uczniowie szkół podstawowych, jak i liceów i techników mogą liczyć na co najmniej 3 kolejne wolne dni. W najlepszej (lub najgorszej – to zależy od punktu widzenia) sytuacji będą uczniowie zespołów szkół, w których zarządzenie dni wolnych będzie konieczne zarówno w związku z przeprowadzaniem egzaminu ósmoklasisty, jak i matur – oni zyskają w maju aż 6 kolejnych wolnych dni. Oznacza to, że zajęcia dydaktyczno-wychowawcze nie będę dla nich organizowane aż przez 11 dodatkowych dni w miesiącu. Uwzględniając weekendy, w ciągu 31 dni maja uczniowie będą mieli aż 19 dni wolnych od nauki. I o ile w przypadku starszych uczniów nie jest to prawdopodobnie dla ich rodziców szczególnie dużym zmartwieniem, o tyle w przypadku młodszych dzieci, jak zawsze rodzi się pytanie, w jaki sposób pracujący rodzice mają zapewnić im opiekę podczas tak wielu wolnych dni w miesiącu?

Czy szkoły musi zapewnić opiekę najmłodszym uczniom?

Należy pamiętać o tym, że choć przepisy dają dyrektorom szkół prawo do wyznaczenia dni wolnych od zajęć dydaktyczno- wychowawczych, to jednocześnie zobowiązują ich do zorganizowania w tym czasie zajęć wychowawczo-opiekuńczych. Oznacza to, że dzieciom, którymi rodzice lub inne bliskie osoby nie będą mogły zaopiekować się w czasie wolnych od szkoły dni dyrektorskich, placówki zapewnią opiekę. Co więcej, szkoła ma obowiązek informowania rodziców (prawnych opiekunów) o możliwości udziału uczniów w zajęciach wychowawczo-opiekuńczych, które są w tym dniach organizowane.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister Finansów spotkał się z Prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Rozmawiano o wzmocnieniu współpracy

Minister finansów Andrzej Domański spotkał się z Nadią Calvino, prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Rozmawiano o wzmocnieniu współpracy.

Nowe możliwości organizacji ekologicznych. Toczą się prace nad nowelizacją ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody

Toczą się prace nad projektem nowelizacji ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody. Organizacjom ekologicznym zostanie zapewniona możliwość zwrócenia się do sądu z żądaniem skutecznego zbadania legalności planów urządzenia lasu.

Modułowe e-podręczniki do 12 przedmiotów. MEN podało, że przetestują je wybrane szkoły podstawowe. Ale które?

Modułowe e-podręczniki do 12 przedmiotów. Przetestują je wybrane szkoły podstawowe. Udział w pilotażu jest bezpłatny i da możliwość pracy z nowoczesnymi narzędziami. ORE zapewnia wsparcie merytoryczne i dydaktyczne.

Wydatki na zagospodarowanie odpadów komunalnych w dół. Będą niższe opłaty. Warszawski ratusz pracuje nad uchwałą zmieniającą

Będą niższe opłaty za odpady komunalne? Warszawski ratusz pracuje nad uchwałą zmniejszająca wysokość stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wydatki na zagospodarowanie odpadów komunalnych od II półrocza 2021 r. zmniejszyły się.

REKLAMA

Będą zmiany w zarządzaniu kryzysowym. Powstanie Krajowa Ocena Ryzyka i nowe kryteria dotyczące infrastruktury krytycznej

Rozpoczęły się prace na nowelizacją ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Powstanie Krajowa Ocena Ryzyka i nowe kryteria umożliwiające identyfikację obiektów, instalacji oraz urządzeń jako infrastruktury krytycznej.

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Znaczenie ma też miejsce zamieszkania. Więcej kobiet niż mężczyzn odbiera tytułu magistra

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Co roku dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn otrzymuje tytuł magistra. Wpływ na wyniki ósmoklasistów ma nie tylko płeć, ale też miejsce zamieszkania.

Wszystkie projekty konsultowane internetowo. Czy to przyspieszy prace nad aktami prawnymi w Polsce?

O rewolucyjnych zmianach zaproponowanych przez Prezydium Sejmu informuje "Rzeczpospolita". Nowe rozwiązania mają zwiększyć przejrzystość prac legislacyjnych. Chodzi też o jeden z tzw. kamieni milowych wynegocjowanych z Komisją Europejską.

Czternasta emerytura w 2024 roku - termin wypłaty, kwota

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, potocznie zwane czternastą emeryturą, będzie w 2024 roku wypłacone we wrześniu, podobnie jak rok wcześniej. Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego w 20 maja 2024 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

REKLAMA

Wybory do europarlamentu 2024. Diety i dni wolne od pracy dla członków komisji wyborczych i mężów zaufania – warunki, kwoty, przepisy

Tak jak w przypadku innych wyborów, członkom komisji wyborczych z tytułu pracy w tych komisjach należą się dni wolne a także wynagrodzenie w formie diet. Ile dni wolnych przysługuje i jakie kwoty diet są przyznawane członkom komisji wyborczych w wyborach do europarlamentu w 2024 roku. Czy mają do nich również prawo mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni?

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Ruszył nabór wniosków

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Trwa nabór wniosków w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Dofinansowanie obejmuje świadczenia takie jak całodzienne usługi opiekuńcze, aktywizację w sferze fizycznej, intelektualnej i społecznej, a także zawodowej.

REKLAMA