REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wysokość zasiłku okresowego do zmiany

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Po zmianach miesięczna kwota zasiłku okresowego nie będzie wyższa niż kwota kryterium dochodowego na osobę w rodzinie./Fot. Shutterstock
Po zmianach miesięczna kwota zasiłku okresowego nie będzie wyższa niż kwota kryterium dochodowego na osobę w rodzinie./Fot. Shutterstock
Bartlomiej Szyperski CarPhoto

REKLAMA

REKLAMA

Kwota zasiłku okresowego dla osoby samotnie gospodarującej obecnie nie może być wyższa niż 418 zł miesięcznie. Zmiany w tym zakresie przewiduje nowelizacja ustawy o pomocy społecznej.

Planowane zmiany w ustawie o pomocy społecznej

Trwają prace legislacyjne nad projektem nowelizacji ustawy o pomocy społecznej. Nowe przepisy mają wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

REKLAMA

Projektowane przepisy przewidują m.in.:

  • niewliczanie do dochodu: pomocy finansowej przyznawanej repatriantom; środków finansowych przyznawanych w ramach działań podejmowanych przez organy publiczne mające na celu poprawę jakości powietrza lub ochronę środowiska naturalnego; refundacji kosztów przejazdu dziecka i opiekuna, które są zwracane opiekunom dowożącym dzieci niepełnosprawne do szkoły lub przedszkola.
  • wprowadzenie limitów potrąceń na świadczeniach z pomocy społecznej;
  • uelastycznienie możliwości przyznawania świadczeń niepieniężnych;
  • poprawę warunków pracy pracowników socjalnych;
  • zmianę daty wejścia zweryfikowanych kryteriów dochodowych;
  • podwyższenie kar za nielegalne prowadzenie działalności przez placówkę.

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

Zasiłek okresowy dla osoby samotnie gospodarującej

Jedna z najważniejszych zmian dotyczy ustalania wysokości zasiłku okresowego w przypadku osoby samotnie gospodarującej.

Obecnie zasiłek okresowy osoby w przypadku osób samotnie gospodarujących ustala się do wysokości różnicy między kryterium dochodowym osoby samotnie gospodarującej a dochodem tej osoby. Kwota zasiłku nie może być wyższa niż 418 zł miesięcznie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Maksymalna wysokość świadczenia jest zatem stała, a jej zmiana wymagałaby każdorazowo nowelizacji ustawy.

REKLAMA

Po zmianach wysokość zasiłku zostałaby ustalona do wysokości różnicy między kryterium dochodowym osoby samotnie gospodarującej a dochodem tej osoby. Miesięczna kwota zasiłku nie będzie jednak wyższa niż kwota kryterium dochodowego na osobę w rodzinie.

W praktyce zatem maksymalna wysokość zasiłku zależałaby od aktualnej wysokości kryterium dochodowego, przewidzianego dla osoby w rodzinie. Kryterium podlega waloryzacji. Obecnie wynosi ono 528 zł.

Czym jest zasiłek okresowy?

Zasiłek okresowy jest jednym ze świadczeń z pomocy społecznej. Przysługuje w szczególności ze względu na długotrwałą chorobę, niepełnosprawność, bezrobocie, możliwość utrzymania lub nabycia uprawnień do świadczeń z innych systemów zabezpieczenia społecznego.

Przyznawany jest rodzinie oraz osobie samotnie gospodarującej. Warunkiem otrzymania wsparcia jest spełnianie kryterium dochodowego. Dla osoby samotnie gospodarującej kryterium obecnie wynosi 701 zł, a dla osoby w rodzinie – 528 zł.

Po spełnieniu określonych warunków zasiłek jest wypłacony niezależnie od dochodu w przypadku podjęcia zatrudnienia przez osobę objętą kontraktem socjalnym.

Okres, na jaki jest przyznawany zasiłek okresowy, ustala ośrodek pomocy społecznej na podstawie okoliczności sprawy.

REKLAMA

W przypadku rodziny zasiłek okresowy jest ustalany do wysokości różnicy między kryterium dochodowym a dochodem tej rodziny. Osobie samotnie gospodarującej zaś – do wysokości różnicy między kryterium dochodowym osoby samotnie gospodarującej a dochodem tej osoby, z tym że kwota zasiłku nie może być wyższa niż 418 zł miesięcznie.

Tak ustalona kwota zasiłku nie może być niższa niż połowa różnicy między kryterium dochodowym osoby samotnie gospodarującej a dochodem te osoby. W przypadku rodziny jest to połowa różnicy między kryterium dochodowym rodziny a dochodem tej rodziny.

Najniższa kwota zasiłku okresowego to 20 zł miesięcznie.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (j. t. Dz. U. z 2019 r., poz. 1507, ost. zm. Dz.U. z 2019 r., poz. 2473);

Projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej (etap legislacyjny - opiniowanie).

Polecamy serwis: Pomoc społeczna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci. Już od 1 października 2024 r. Sprawdź, jak dostać świadczenia.

2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci już od 1 października 2024 r. Rząd pracuje nad nowym programem. Przy uwzględnieniu 800 plus, zapewni on 2300 zł wsparcia co miesiąc.

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

REKLAMA

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

REKLAMA

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

REKLAMA