REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Upadłość konsumencka - zmiany w 2020 r.

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kancelaria Kubiczek Michalak Sokół
Kancelaria Kubiczek Michalak Sokół świadczy wyspecjalizowane usługi w zakresie prawa restrukturyzacyjnego i upadłościowego.
Upadłość konsumencka - zmiany w 2020 r. /Fot. Shutterstock
Upadłość konsumencka - zmiany w 2020 r. /Fot. Shutterstock
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Znowelizowane przepisy ustawy Prawo upadłościowe, które weszły w życie w marcu 2020 roku, w zamyśle ustawodawcy mają usprawnić proces postępowania upadłościowego, tj. skrócić czas jego trwania, a także stworzyć szerszemu gronu dłużników szansę na umorzenie zobowiązań w drodze postępowania upadłościowego. Czy tak się stanie w praktyce?

Całościowego podsumowania skutków nowelizacji dokonać będzie można w przyszłości. Natomiast obecnie można już podsumować najistotniejsze zmiany wynikające ze znowelizowanych przepisów o postępowaniu upadłościowym prowadzonym w odniesieniu do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (tzw. „konsumentów”), tj. osób, które nigdy nie prowadziły działalności gospodarczej, jak i wobec osób, które zaprzestały jej wykonywania przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości.

REKLAMA

Polecamy: Seria poradników z prawa pracy

Kluczowe zmiany przepisów w pigułce

  1. Rezygnacja z konieczności badania przez sąd na etapie ogłaszania upadłości dłużnika okoliczności w postaci zawinienia w doprowadzeniu lub pogłębieniu stanu niewypłacalności. Obecnie kwestia zawinienia dłużnika, czyli tzw. moralność płatnicza dłużnika będzie przez sąd brana pod uwagę dopiero w toku postępowania upadłościowego dłużnika, przy okazji podejmowania decyzji w przedmiocie ustalenia planu spłat wierzycieli albo umorzenia lub warunkowego umorzenia zobowiązań upadłego bez ustalania planu spłat. Powyższa zmiana – wbrew temu co mogłoby się pozornie wydawać – jest dla dłużnika niekorzystna, albowiem stwarza realne zagrożenie, iż sąd stwierdzając, że dłużnik celowo doprowadził lub zwiększył stopień niewypłacalności, odmówi mu ustalenia planu spłat wierzycieli, co oznaczać będzie de facto odmówienie dłużnikowi możliwości oddłużenia.
  2. Wydłużenie okresu, na jaki maksymalnie może zostać ustalony plan spłaty z 36 miesięcy do 84 miesięcy.
  3. Potwierdzenie możliwości szybkiej sprzedaży całego podlegającego egzekucji majątku dłużnika w trybie tzw. przygotowanej likwidacji (pre-pack). Co ciekawe, wcześniej obowiązujące przepisy Prawa upadłościowego nie wyłączały takiej możliwości, jednak część sądów na skutek wątpliwości interpretacyjnych obowiązujących wówczas przepisów, odmawiała „konsumentom” możliwości skorzystania z tego bardzo atrakcyjnego wariantu przeprowadzenia postępowania upadłościowego. Obecnie obowiązujące przepisy nie pozostawiają już wątpliwości, iż „konsument” również może skorzystać z pre-packu. Zmiana ta niewątpliwie zwiększy elastyczność dostępnych dla dłużnika i korzystnych dla wierzycieli opcji szybkiego wyjścia ze stanu niewypłacalności i nowego startu.
  4. Wprowadzenie trzech wariantów prowadzenia postępowania dla niewypłacalnego konsumenta:

(i) uproszczonego, który jest rozwiązaniem domyślnym dla „konsumentów” oraz może być atrakcyjnym trybem w tych przypadkach, w których stan faktyczny nie wydaje się skomplikowany;

(ii) zwykłego, czyli sposobu generalnie przewidzianego dla przedsiębiorców, ale również dla „konsumentów”, w przypadkach, w których jest to uzasadnione znacznym rozmiarem majątku dłużnika, znaczną liczbą wierzycieli lub innymi uzasadnionymi względami;

(iii) poprzez zawarcie z wierzycielami układu (wariant opisany niżej).

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. Wprowadzenie możliwości zawierania przez dłużnika układu z wierzycielami pod kierunkiem licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego (a więc z ograniczonym udziałem sądu), co ma przyspieszyć postępowanie i odciążyć sądy upadłościowe. Powyższą zmianę uznać należy za krok w dobrym kierunku, albowiem z jednej strony stwarza dłużnikowi szansę nie tylko na oddłużenie, ale również na zachowanie co najmniej części majątku, który dłużnik będzie mógł wykorzystać z korzyścią zarówno dla siebie jak i dla wierzycieli, a z drugiej strony daje wierzycielom szansę na uzyskanie zaspokojenia w wyższym stopniu niż w przypadku całkowitej likwidacji majątku dłużnika. Podkreślić należy, iż układ stanowić może ciekawe narzędzie służące zachowaniu majątku dłużnika zdolnego do generowania w dłuższym horyzoncie czasowym przepływów pieniężnych w wyższej wysokości niż środki, które pochodziłyby z jego likwidacji.
  2. Wyłączenie możliwości umorzenia postępowania upadłościowego na wniosek upadłego, w przypadku, w którym umorzenie postępowania mogłoby skutkować pokrzywdzeniem wierzycieli.

Wprowadzonych zmian w Prawie upadłościowym jest oczywiście dużo więcej, np. obecnie wierzyciele będą dokonywać zgłoszeń wierzytelności bezpośrednio do syndyka, a nie jak dotychczas do sądu, co niewątpliwie skróci czas trwania postępowań. Niemniej jednak część najistotniejszych dla dłużników zmian z punktu widzenia ryzyk związanych z prowadzeniem postępowań upadłościowych opisana została powyżej. Podkreślić należy, że bez zmian pozostała wysokość opłaty od wniosku o ogłoszenie upadłości, tzn. nadal „konsument” uiszcza opłatę w kwocie 30,00 zł, a także zasada, iż w toku konsumenckiego postępowania upadłościowego nadal mogą zostać umorzone zobowiązania dłużnika pochodzące z uprzednio prowadzonej działalności gospodarczej.

Zmiany korzystne dla dłużników? Tylko z pozoru

Reasumując, wprowadzone zmiany na pierwszy rzut oka wydawać się mogą korzystne dla dłużników, albowiem upraszczają, a wręcz ułatwiają dłużnikowi ogłoszenie upadłości. Jednakże zmiany te tylko z pozoru wydają się być tak atrakcyjne, albowiem obecnie moment badania moralności płatniczej dłużników, tzn. okoliczności czy dłużnik „doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień w sposób celowy, w szczególności przez trwonienie części składowych majątku oraz celowe nieregulowanie wymagalnych zobowiązań”, przesunięty został do etapu docelowego postępowania upadłościowego i w przypadku stwierdzenia wówczas przez Sąd jednej z w/w okoliczności wydane zostanie postanowienie o zakończeniu postępowania, którego skutkiem będzie brak możliwości umorzenia zobowiązań dłużnika.

REKLAMA

Celem postępowania upadłościowego z perspektywy dłużnika nie jest wydanie przez Sąd postanowienia o ogłoszeniu upadłości, ponieważ postanowienie to nie oznacza jeszcze pozbycia się przez dłużnika długów, lecz stanowi dopiero początek dłuższej i niełatwej drogi, na końcu której dłużnik może uzyskać oddłużenie. W rzeczywistości celem postępowania upadłościowego prowadzonego wobec „konsumentów” jest umorzenie zobowiązań (długów) upadłego niewykonanych w postępowaniu upadłościowym oraz jeżeli to możliwe - maksymalne zaspokojenie wierzycieli. Skorzystanie z profesjonalnej pomoc doradcy restrukturyzacyjnego, umożliwi dłużnikowi wyważenie tych z pozoru wzajemnie sprzecznych interesów, z korzyścią zarówno dla siebie, jak i dla wierzycieli, a także wybór optymalnego wariantu postępowania upadłościowego.

Warto o tym pamiętać już na samym początku tego procesu, tj. na etapie składania wniosku o ogłoszenie upadłości, gdyż zwykle dłużnicy posiadają wówczas jeszcze największe pole manewru, pomoc doradcy może być najbardziej efektywna, a także istnieje największa możliwość zminimalizowania ryzyk związanych z prowadzonym postępowaniem upadłościowym.

Autor: Zdzisław Bonalski - prawnik, Kancelaria Kubiczek Michalak Sokół

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd potwierdza: Opiekun osoby niepełnosprawnej bez odsetek od świadczenia pielęgnacyjnego. Zwrot. Świadczenie wspierające [stopień znaczny]

Panie redaktorze dlaczego nikt nie pisze i o tym się nie mówi o odsetkach, które trzeba było zapłacić za te miesiące które pobierało się świadczenie pielęgnacyjne i które trzeba było zwrócić do MOPS.

ZUS: Zbędne drugie przeliczenie emerytury. Dlatego tylko raz stosuje się tabele średniego średniego dalszego trwania życia
Zasiłek pielęgnacyjny z MOPS, dodatek z ZUS i termin na wniosek [Wyrok NSA]

Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, iż 3-miesięczny termin na złożenie wniosku o zasiłek pielęgnacyjny nie ulega zawieszeniu na czas przysługiwania osobie niepełnosprawnej innego, konkurencyjnego świadczenia. W tym przypadku chodziło o dodatek pielęgnacyjny.

500 plus dla małżeństw z 50-letnim stażem? Nowe świadczenie jest już coraz bliżej

Czy pary z 50-letnim stażem małżeńskim otrzymają jednorazowe wsparcie finansowe od państwa? Trwają intensywne prace nad petycją dotyczącą tzw. „500 plus dla małżeństw” – nowego świadczenia, które miałoby docenić trwałość długoletnich związków. Sejmowa Komisja Petycji analizuje projekt ustawy przewidujący wypłaty od 5000 do nawet 8000 zł w zależności od liczby wspólnie przeżytych lat.

REKLAMA

Sąd nakazał przeliczenia emerytury. ZUS to zrobił, ale odliczył wcześniej pobrane emerytury

Infor.pl udostępnia czytelnikom miejsce na naszym portalu. Dziś list czytelnika, który od dekady toczy (z niezadawalającym efektem) boje o ponowne przeliczenie swojej emerytury. Ponowne przeliczanie emerytur stało się medialnym tematem po słynnych wyroku TK z 4 czerwca 20224 r. (słynnym bo daje podwyżki emerytury i wyrównania nawet do 64 000 zł dla około 200 000 osobom, ale nie można z tego skorzystać bez pojedynku z ZUS w sądzie bo wyrok nie jest opublikowany w Dzienniku Ustaw). Nasz czytelni walczy o przeliczenie emerytury dużo wcześniej niż pojawił się ten wyrok. Oto jego historia.

O ile wzrośnie świadczenie pielęgnacyjne w 2026 roku?

Opiekunowie osób z niepełnosprawnościami czekają na ostateczną decyzję rządu w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia. To właśnie od wzrostu minimalnej płacy zależy kwota świadczenia pielęgnacyjnego w 2026 roku.

375 zł miesięcznie dla wdów i wdowców? Senat rozpatruje petycję ws. nowelizacji ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej

W Senacie procedowana jest petycja, która zakłada przyznanie wdowom i wdowcom po działaczach opozycji antykomunistycznej świadczenia w wysokości 375 zł miesięcznie. To zmodyfikowany postulat, który zyskał poparcie Urzędu ds. Kombatantów. Trwają konsultacje z resortami finansów i rodziny.

ZUS: Te emerytki po 65 urodzinach będą miały z urzędu podwyższoną emeryturę. Po przeliczeniu więcej nawet o kilkaset złotych miesięcznie

ZUS informuje, że kobiety pobierające okresową emeryturę kapitałową po osiągnięciu męskiego powszechnego wieku emerytalnego (65 lat) będą miały z urzędu przeliczone świadczenie. Na przeliczeniu mogą zyskać nawet kilkaset złotych miesięcznie.

REKLAMA

ZUS zakończył wysyłkę listów [Waloryzacja i trzynaste emerytury]

13 czerwca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że zakończył coroczną wysyłkę listów do emerytów i rencistów. W kopercie znajdują się dwie decyzje: o marcowej waloryzacji oraz trzynastej emeryturze.

Wiemy o ile wzrosną emerytury i renty w 2026 r. Rząd podał wskaźnik waloryzacji świadczeń – podwyżka jeszcze niższa, niż w tym roku

12 czerwca br. Rada Ministrów przyjęła propozycję zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2026 r., która będzie teraz przedmiotem negocjacji z Radą Dialog Społecznego. Jeżeli zaproponowana wysokość zwiększenia zostanie przyjęta jako ostateczna – wiemy już jaka będzie minimalna kwota podwyżki świadczeń emerytalno-rentowych od 1 marca 2026 r.

REKLAMA