REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Państwowa Komisja Wyborcza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wybory 2024. Jednoczesne kandydowanie na radnego i burmistrza (wójta albo prezydenta miasta) z różnych komitetów wyborczych - komunikat PKW

Państwowa Komisja Wyborcza udzieliła 18 marca 2024 r. wyjaśnień odnośnie zasad jednoczesnego kandydowania w tych samych wyborach na radnego gminy z listy jednego komitetu wyborczego przez osobę będącą jednocześnie kandydatem na wójta, burmistrza, prezydenta miasta, zgłoszonym przez inny komitet wyborczy. Sprawa ta jest istotna w kontekście najbliższych wyborów samorządowych, które odbędą się 7 kwietnia 2024 r. i 21 kwietnia (II tura głosowania na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast).

Państwowa Komisja Wyborcza nie rozpatrzyła sprawozdań partii politycznych. Partie mogą przez to stracić nawet prawie 85 mln zł

Państwowa Komisja Wyborcza nie rozpatrzyła sprawozdań finansowych partii politycznych. Termin, w którym powinna to zrobić upłynął z końcem września. Partie polityczne, którym po wyborach naliczono nową subwencję, stanęły przed ryzykiem utraty grubych milionów. Łącznie kwota subwencji dla partii politycznych wynosi 84,2 mln zł.

Wyniki wyborów 2023. Aktualne dane PKW

Wyniki wyborów 2023 - ostateczne. PKW: dane ze 100 proc. komisji - PiS - 35,38 proc., KO - 30,70 proc., Trzecia Droga - 14,40 proc., Nowa Lewica - 8,61 proc., Konfederacja - 7,16 proc., Bezpartyjni Samorządowcy - 1,86 proc.

Wybory 2023. Kto i gdzie może głosować? W kraju i za granicą. Przepisy, zaświadczenia, terminy

Państwowa Komisja Wyborcza udzieliła wyjaśnień odnośnie tego kto ma prawo wziąć udział w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz w referendum, które odbędą się 15 października 2023 r. i gdzie można oddać ważne głosy. Wyjaśnienia te stosuje się również do udziału w referendum ogólnokrajowym zarządzonym na dzień 15 października 2023 r.

REKLAMA

Wybory 2023. Kandydatów można zgłaszać tylko do 6 września

Komitety wyborcze tylko do środy 6 września mogą zgłaszać listy kandydatów na posłów oraz kandydatów na senatorów. Na listach musi być co najmniej 35 proc. kobiet i co najmniej 35 proc. mężczyzn.

Wybory uzupełniające po śmierci senatora Plury nie odbędą się

Wybory uzupełniające po śmierci senatora Marka Plury nie odbędą się. Senator Plura zmarł w sobotę 21 stycznia, zatem zgodnie z przepisami, takie wybory musiałyby zostać przeprowadzone najpóźniej w niedzielę 12 lutego. Tak krótki termin nie daje jednak możliwości realizacji wszystkich zadań z kalendarza wyborczego – takie jest stanowisko Państwowej Komisji Wyborczej.

Głosowanie korespondencyjne - PKW proponuje zmiany

Głosowanie korespondencyjne w czasie epidemii do zmiany? Propozycje przygotowała Państwowa Komisja Wyborcza. Czego dotyczą propozycje zmiany prawa wyborczego?

Uchwała PKW o wyborach zarządzonych na 10 maja 2020 r.

Państwowa Komisja wyborcza w swojej uchwale stwierdziła, iż w wyborach 10 maja brak było możliwości głosowania na kandydatów. Zgodnie z Kodeksem wyborczym marszałek Sejmu ponownie zarządza wybory nie później niż w 14 dniu od dnia ogłoszenia uchwały Państwowej Komisji Wyborczej w Dzienniku Ustaw.

REKLAMA

Zarobki członków komisji wyborczych 2019 - wybory do Sejmu, Senatu, PE i na Prezydenta RP

Zarobki członków komisji wyborczych w 2019 r. będą wyższe. Zastępcy przewodniczących i członkowie obwodowych komisji wyborczych otrzymają o ponad 100% wyższą dietę za czas wykonywania czynności związanych z wyborami.

Wybory samorządowe 2018: dopiski na karcie do głosowania

Jakie konsekwencje będzie miało zamazywanie kratek i czynienie dopisków na karcie do głosowania? Czy takie działanie wpływa na ważność głosu?

REKLAMA