Kiedy może być udzielona komornikowi asysta a kiedy pomoc przy przeprowadzaniu czynności?
13.07.2011
Zarówno zagadnienie pomocy jak i asysty przy przeprowadzaniu czynności reguluje rozporządzenie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji  w sprawie udzielania pomocy lub asystowania komornikowi przez Policję lub Straż Graniczną przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych.
Od dawna toczy się spór czy przysłowiowego "anglika” czyli samochodu z kierownica po prawej stronie, będzie można zarejestrować czy też nie. Spekulacje ucina jednak Naczelny Sąd Administracyjny zakazując rejestracji auta z kierownicą położonej po prawej stronie.
Koniec tolerowania sprawców przemocy w domu
03.10.2011
Sprawca przemocy w domu spędza sen z powiek nie jednej rodzinie. Wkrótce sejm przyjmie nowelizację ustawy o przemocy w rodzinie w wyniku której osoba dopuszczająca się aktów przemocy w rodzinie będzie przymusowo usuwana z własnego mieszkania.
Dopuszczalne prędkości w Polsce
22.02.2022
Przepisy kodeksu drogowego wyraźnie wskazują, z jaką prędkością mogą poruszać się pojazdy w danych godzinach na danej drodze. Jaka jest dopuszczalna prędkość na polskich drogach? Jaka kara grozi za jej przekroczenie?
Zmiany w kodeksie karnym
13.07.2011
Do Marszałka Sejmu wpłynął rządowy projekt zmian w kodeksie karnym. Prace nad nimi trwają już w Sejmie.
Strażnicy gminni uzyskają nowe uprawnienia
26.05.2010
O utworzeniu lub likwidacji straży gminnej będzie decydować rada gminy, po zasięgnięciu opinii wojewódzkiego komendanta Policji i powiadomieniu wojewody. Jeżeli opinia z Policji nie dotrze w ciągu 14 dni, radni będą mogli rozstrzygać sami.
Uzyskanie przez uczestników wypadków komunikacyjnych danych osobowych sprawców oraz informacji o zakładach ubezpieczeń, z którymi zawarli umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej często okazuje się trudne.
Organem wydającym zezwolenie na przeprowadzenie imprezy masowej jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce przeprowadzenia takiej imprezy.
Zgubienie dowodu osobistego
01.08.2011
Zagubienie dowodu osobistego to niemały problem. Jak wiadomo jest on dokumentem niezbędnym do załatwienia podstawowych spraw w urzędach czy bankach, dla złodzieja jest też szansą na wzięcie kredytu czy towarów na raty, za które oczywiście będziemy płacić my.
Nietrzeźwy poranek
09.02.2012
Jeden na trzech kierowców prowadzi samochód rano, po kilku godzinach snu poprzedzonych spożywaniem alkoholu. Większość nie zdaje sobie sprawy, że aby w pełni wytrzeźwieć po wypiciu 4 piw musi upłynąć do 12 godzin.
Poruszanie się na rondzie
14.03.2014
Rondo jest specyficznym rodzajem skrzyżowania. Zasady zachowania się podczas jazdy na rondzie budzą jednak wątpliwości nawet wśród doświadczonych kierowców i powodują przerażenie wśród osób stojących przed egzaminem na prawo jazdy.
Czy jeśli chcąc wyprzedzić samochód poruszający się przede mną, muszę przekroczyć dopuszczalną prędkość naruszam przepisy kodeksu drogowego?
Zasady włączania się do ruchu
22.02.2011
Włączanie się do ruchu wymaga od kierowcy zachowania określonych zasad
bezpieczeństwa- zazwyczaj wiąże się również z koniecznością ustąpienia
pierwszeństwa innym uczestnikom ruchu.
Dopuszczalna prędkość na drogach
15.03.2012
O ile dopuszczalna maksymalna prędkość nie jest ograniczona znakami drogowymi- kierowców obowiązują limity prędkości uzależnione od rodzaju drogi i miejsca, a nawet pory dnia.
Co grozi za wyprzedzanie niezgodne z prawem?
22.02.2011
Wyprzedzanie jest jednym z najniebezpieczniejszych manewrów – zwłaszcza jeśli dochodzi do niego na drodze jednojezdniowej – dwukierunkowej- stąd ustawodawca za błędne wykonanie przewidział stosunkowo wysokie kary.
Używanie świateł zewnętrznych
22.02.2011
Użycie świateł samochodowych podlega regulacjom – to kiedy i jakich świateł należy używać zależy zazwyczaj od warunków pogodowych.
W tabeli przedstawiono średnie uposażenie policjanta netto - stan na czerwiec 2009 r.
Co prawda w sytuacji, w której nikt nie został ranny w wypadku – Policji nie trzeba wzywać- często jest to jednak korzystne.
Co to jest oświadczenie sprawcy wypadku?
23.02.2022
W przypadku stłuczki nie jest konieczne wzywanie Policji. Jak w takim wypadku zabezpieczyć swoje roszczenie odszkodowawcze.
Postępowanie po wypadku
25.03.2011
Zabezpieczenie miejsca wypadku powinno umożliwić zachowanie możliwości
ruchu innych pojazdów a przede wszystkim bezpieczeństwo uczestników
wypadku.
Wypadki spowodowane przez pieszych
20.12.2011
Wina nie zawsze leży po stronie kierowcy. W wielu sytuacjach część
lub zupełną winę za wypadek ponosi pieszy. Trudno to jednak wykazać.
Ofiary wypadków drogowych
25.03.2011
Dużą grupę ofiar wypadków drogowych stanowią piesi – jako osoby nie
chronione przed skutkami kolizji. Największa liczbę ofiar stanowią
jednak kierowcy i pasażerowie samochodów.
Jakie są najczęstsze przyczyny wypadków?
25.03.2011
Statystyki Policji wskazują, iż najczęstszą przyczyną wypadków jest
(niestety standardowo) – niedostosowanie prędkości do warunków ruchu.
Jakie drogi są najbardziej niebezpieczne
25.03.2011
 Statystyka wskazuje, iż najgorszymi drogami są drogi dwukierunkowe- jedno jezdniowe. Przypada na nie 88 % wszystkich wypadków.
Przestępstwo czy wykroczenie?
14.07.2011
Mam sprawę na Policji o kradzież. Ukradłem bilet miesięczny. Taki bilet kosztuje ok. 50 zł. Kolega powiedział mi, że to nie jest przestępstwo bo wartość biletu jest mała. Czy to prawda?  
Skarga na pracownika ochrony
19.09.2011
W zeszłym tygodniu spotkała mnie niemiła przygoda podczas zakupów. Wychodząc ze sklepu i jednocześnie przechodząc przez bramkę usłyszałam pisk. Od razu podeszła ochrona. Byli bardzo niegrzeczni w stosunku do mnie, traktowali mnie jak potencjalnego złodzieja. Na nic zdały się zapewnienia, że niczego nie ukradłam. Na dodatek zostałam zabrana do specjalnego pomieszczenia w celu przeszukania. Czy mieli do tego prawo?
Najczęściej kradzione samochody w 2008r.
14.12.2011
Komenda Główna Policji opublikowała raport dotyczący najpopularniejszych wśród złodziei marek samochodów. Niechlubnym zwycięzcą jest Volkswagen Passat.
Nie płacisz alimentów – stracisz prawo jazdy
14.03.2014
Osoba, która uporczywie unika spełniania obowiązku alimentacyjnego może
stracić prawo jazdy. Odzyska je- jeśli spełni określone warunki np.
podejmie pracę.
Kurs zmniejszający ilość punktów karnych
08.06.2011
Raz na pół roku, kierowca może odbyć kurs zmniejszający ilość punktów karnych. Stan konta można zmniejszyć o 6 punktów.
W niektórych sytuacjach kierowca nie tylko traci czasowo prawo do prowadzenia samochodu (czy innego pojazdu) – lecz odbierane są mu uprawnienia.
Kiedy policja może zatrzymać prawo jazdy?
03.07.2014
W określonych sytuacjach funkcjonariusze Policji mogą zatrzymać za
pokwitowaniem dokument prawa jazdy. Pokwitowanie czasem uprawnia do
kierowania pojazdem przez 7 dni.
Jak powinno przebiegać przeszukanie?
14.07.2011
Pierwszym etapem tej czynności, zaraz po wejściu  do pomieszczenia, które ma zostać przeszukane jest okazanie przez funkcjonariuszy Policji postanowienia prokuratora (sądu), nakazu przełożonego, lub legitymacji służbowej oraz poinformowanie o celu przeszukania.
Znany z amerykańskich filmów zwrot "pokażcie nakaz" - nie musi sprawdzać się w polskich przepisach. Policjant może dokonać przeszukania w oparciu o legitymację służbową - potwierdzenie od prokuratora może zostać przesłane później.
Co zrobić gdy jestem ofiarą przestępstwa?
12.07.2011
Pierwszą naszą czynnością, powinna być pomoc innym poszkodowanym przestępstwem. W dalszej kolejności powinniśmy starać się zabezpieczyć ślady i zawiadomić organy ścigania.
Jakie mam prawa podczas zatrzymania?
19.07.2011
Osoba zatrzymana przez Policję musi zostać poinformowana o przyczynach i podstawach jej zatrzymania. Jest to podstawowa gwarancja procesowa.
24 godziny jak 1 promil
10.02.2012
Badania wykazały, że osoby zmęczone wykonują różne zadania tak, jak pod wpływem alkoholu. Po 24 godzinach bez snu, trzeźwy kierowca zachowuje się jak kierujący, który ma we krwi 1 promil alkoholu*!
W lecie wzrasta liczba organizowanych imprez plenerowych. Ze względu na udział znaczącej liczby uczestników stają się one imprezami masowymi. Samorząd, który organizuje taką imprezę, musi zdawać sobie sprawę z konieczności spełnienia wielu wymogów. Z kolei wójt, burmistrz czy prezydent miasta musi dołożyć wszelkiej staranności, aby organizator zapewnił bezpieczeństwo uczestnikom imprezy.
Okresowe badania techniczne pojazdów mają zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. Wielu kierowców traktuje je jednak jako zło (nie)konieczne. Jakie są skutki braku aktualnych badań technicznych?
Samochód pozostawiony w miejscu niedozwolony, zagrażającym, bądź uniemożliwiającym ruch innych samochodów, lub pieszych może zostać odholowany na koszt właściciela.
Czy kierowca może odmówić przyjęcia mandatu
20.09.2011
Kierowca może odmówić przyjęcia mandatu - o czym powinien go pouczyć zatrzymujący go policjant. Odmowa przyjęcia wiąże się jednak ze wszczęciem postępowania przed sądem grodzkim.
Zamontowanie radia CB a pozwolenie
21.02.2022
CB Radio, służące kierowcom do porozumiewania się na dystans, nie wymaga od kierowcy żadnego pozwolenia, o ile spełnia kryteria formalne dotyczące swoich parametrów.
Co trzeba zrobić po stłuczce?
09.01.2012
Wypadki i kolizje na naszych drogach zdarzają się na co dzień. W razie wypadku należy przede wszystkim zabezpieczyć miejsce zdarzenia i udzielić niezbędnej pomocy ewentualnym ofiarom wypadku.
Jak zmniejszyć liczbę punktów karnych?
21.09.2015
Kierowcy ze stażem dłuższym niż 1 rok mogą zmniejszyć liczbę punktów karnych biorąc udział w kursie, który pozwoli im usunąć 6 punktów.
Jak przebiega kontrola kierowców?
28.02.2011
Policjant, w celu przeprowadzenia kontroli kierowcy i samochodu, ma prawo wydawać polecenia i sygnały. Te polecenia i sygnały może wydawać policjant: pieszy; znajdujący się w pojeździe lub na pojeździe; jadący wierzchem lub rowerem czy też ten znajdujący się w helikopterze.
Mniej wybryków chuligańskich na stadionach
25.05.2010
Zaostrzono kary dla pseudokibiców. Grzywny, a nawet kary pozbawienia wolności za ekscesy chuligańskie podczas imprez masowych mają ograniczyć agresywne zachowania.