reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Renta rodzinna > Renta rodzinna dla dzieci zmarłego policjanta

Renta rodzinna dla dzieci zmarłego policjanta

Dzieci zmarłych funkcjonariuszy Policji mają prawo do renty rodzinnej. Co do zasady renta przysługuje do ukończenia 16 lat lub do zakończenia przez dziecko nauki.

Warunki ogólne przyznania renty rodzinnej

Warunki ogólne, które są niezbędne do otrzymania prawa do renty rodzinnej dotyczą statusu zmarłego policjanta. Policyjna renta rodzinna przysługuje dzieciom funkcjonariusza zmarłego lub zaginionego w czasie pełnienia służby, funkcjonariusza zmarłego w ciągu 18 miesięcy po zwolnieniu ze służby, jeżeli śmierć nastąpiła wskutek urazów doznanych w czasie pełnienia służby lub chorób powstałych w tym czasie oraz funkcjonariusza zmarłego w ciągu 3 lat po zwolnieniu ze służby, jeżeli śmierć nastąpiła wskutek wypadku pozostającego w związku z pełnieniem służby albo choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby.

Policyjna renta rodzinna przysługuje po zmarłym emerycie lub renciście policyjnym. Prawo do policyjnej renty rodzinnej uzyskają dzieci funkcjonariusza zmarłego po zwolnieniu ze służby, jeżeli w dniu śmierci spełniał on warunki wymagane do uzyskania emerytury lub renty inwalidzkiej, chociażby jego prawo do zaopatrzenia nie zostało jeszcze ustalone.

Zobacz także: Jak uzyskać rentę rodzinną po zmarłym policjancie

Warunki szczególne prawa do renty

Warunki ogólne przyznania prawa do renty zależą od statusu zmarłego policjanta, natomiast warunki szczególne dotyczą wymagań stawianych dzieciom. Policyjna renta rodzinna może przysługiwać dzieciom własnym, drugiego małżonka oraz dzieciom przysposobionym.

Generalnie renta rodzinna przysługuje ze względu na wiek dziecka do ukończenia 16 lat lub do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia. Prawo do renty mają również dzieci do zakończenia ostatniego roku studiów w szkole wyższej. W takim przypadku prawo do renty rodzinnej przedłuża się jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat życia będąc na tym roku studiów.

Warunek nauki w szkole uważa się za spełniony wówczas, gdy dziecko uczęszcza do szkoły podstawowej, ponadpodstawowej lub ponadgimnazjalnej, do szkoły, do szkoły prowadzonej przez Kościół katolicki oraz na kurs kwalifikacyjny przysposobienia bądź doskonalenia zawodowego, trwający co najmniej 3 miesiące.

Bez względu na wiek prawo do policyjnej renty rodzinnej mają dzieci, jeśli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w okresie przed ukończeniem 16 lat życia lub w czasie nauki w szkole do osiągnięcia 25 lat życia.

Zobacz także: W jakiej wysokości przysługuje policyjna renta rodzina?

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 1994 roku Nr 53 poz. 214 z późn. zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Bez względu na wiek prawo do policyjnej renty rodzinnej mają dzieci, jeśli stały się całkowicie niezdolne do pracy.
Bez względu na wiek prawo do policyjnej renty rodzinnej mają dzieci, jeśli stały się całkowicie niezdolne do pracy.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama