reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Przemoc i molestowanie > Jak przebiega odebranie dziecka przez policję w związku z przemocą?

Jak przebiega odebranie dziecka przez policję w związku z przemocą?

W dniu 18 kwietnia 2011 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 marca 2011 r. w sprawie procedury postępowania przy wykonywaniu czynności odebrania dziecka z rodziny w razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka w związku z przemocą w rodzinie. Rozporządzenie to jest wynikiem zmiany ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, która weszła w życie z dniem 1 sierpnia 2010 r., stąd potrzeba, aby rozporządzenie weszło w życie.

Procedura postępowania funkcjonariusza policji przy wykonywaniu przez pracownika socjalnego czynności odebrania dziecka z rodziny obejmuje zapewnienie bezpieczeństwa osobistego:

  • dziecku,
  • pracownikowi socjalnemu,
  • innym uczestnikom postępowania.

Funkcjonariusz będąc na miejscu wykonywania przez pracownika socjalnego czynności odebrania dziecka z rodziny, na podstawie informacji i okoliczności faktycznych, przedstawia swoje stanowisko co do zasadności jego odebrania.

Funkcjonariusz wręcza rodzicom, opiekunom prawnym lub faktycznym dziecka pisemne pouczenie o prawie złożenia do właściwego miejscowo sądu opiekuńczego zażalenia na odebranie dziecka, jeżeli pouczenia nie wręczył pracownik socjalny.

Funkcjonariusz policji udziela niezbędnej pomocy przy umieszczaniu dziecka u innej niezamieszkującej wspólnie osoby najbliższej, w rodzinie zastępczej lub całodobowej placówce opiekuńczo – wychowawczej. Funkcjonariusz policji przy wykonywaniu czynności zapewnia bezpieczeństwo osobiste dziecku, jak również innym uczestnikom postępowania obecnym w miejscu wykonywania czynności, mając w szczególności na względzie poszanowanie godności tych osób oraz konieczność udzielenia dziecku skutecznej pomocy. 

Zobacz: Czy dziecko może złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa?

W razie potrzeby udziela pierwszej pomocy i wzywa pogotowie ratunkowe, a także w zakresie swoich kompetencji ocenia stopień zagrożenia życia lub zdrowia dziecka i wspólnie z lekarzem, ratownikiem medycznym lub pielęgniarką uczestniczy w podjęciu przez pracownika socjalnego decyzji o odebraniu dziecka.

Sposób dokumentowania czynności

Z przebiegu wykonanych czynności, funkcjonariusz sporządza notatkę urzędową. Rozporządzenie określa sposób dokumentowania wykonanych czynności oraz zakres niezbędnych informacji, jakie mają zostać zawarte w notatce urzędowej. Notatkę funkcjonariusz przekazuje bezpośredniemu przełożonemu, który następnie przekazuje jej kopię do sądu opiekuńczego oraz właściwej jednostki organizacyjnej pomocy społecznej.

Pracownik socjalny ma obowiązek niezwłocznego powiadomienia sądu opiekuńczego, nie później jednak niż w ciągu 24 godzin, o odebraniu dziecka z rodziny i umieszczeniu go u niezamieszkującej wspólnie osoby najbliższej, w rodzinie zastępczej lub w całodobowej placówce opiekuńczo - wychowawczej. Decyzja o odebraniu dziecka musi być zatwierdzona przez sąd rodzinny w szczególnym trybie (tj. w ciągu 24 godzin).

Zobacz serwis: Pomoc Społeczna

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Żaneta Urawska

Radca prawny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Funkcjonariusz policji przy wykonywaniu czynności zapewnia bezpieczeństwo osobiste dziecku, jak również innym uczestnikom postępowania.
Funkcjonariusz policji przy wykonywaniu czynności zapewnia bezpieczeństwo osobiste dziecku, jak również innym uczestnikom postępowania.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama