REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kto nadzoruje strażników gminnych?

Straż miejska jest uprawniona do karania mandatami. Fot. Fotolia.
Straż miejska jest uprawniona do karania mandatami. Fot. Fotolia.

REKLAMA

REKLAMA

Po zmianach, jakie zaszły w zakresie trybu sprawowania nadzoru nad strażą gminną, zwiększony został wpływ wojewody na kształt kontroli. Kto dokonuje czynności kontrolnych? Czym jest wystąpienie pokontrolne?

Dotychczasowe przepisy

REKLAMA

Kompetencje do nadzorowania działalności straży gminnej posiada wojewoda. Dotychczas kontrole przeprowadzane mogły być (na podstawie pisemnego upoważnienia wojewody i legitymacji służbowej) przez funkcjonariuszy Policji, wyznaczonych przez komendanta wojewódzkiego (Stołecznego) Policji.

W czynnościach kontrolnych nie mogli uczestniczyć przedstawiciele wojewody.

Nadzór po zmianach

Obecnie, kontrolę mogą przeprowadzać wyznaczeni przez komendanta wojewódzkiego (Stołecznego) Policji, funkcjonariusze Policji oraz pracownicy komendy wojewódzkiej (Stołecznej) Policji. Oznacza to, że czynności kontrolne będą mogły być podejmowane także przez pracowników cywilnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co więcej, zmiany przewidują również, że podczas kontroli będą mogli być obecni przedstawiciele wojewody, posiadający pisemne upoważnienie wojewody i ważną legitymację służbową.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Przeprowadzenie kontroli

Nowelizacja rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji przewiduje również zwiększenie wpływu wojewody na sposób przeprowadzania kontroli.

Zanim uprawnione osoby przystąpią do czynności kontrolnych, będą musieli sporządzić projekt programu kontroli. Za pośrednictwem komendanta, projekt ten będzie doręczany do zatwierdzenia wojewodzie, nie później niż 14 dni przed rozpoczęciem kontroli.

Program kontroli jednostki straży gminnej powinien zawierać m.in.

1. nazwę kontrolowanej jednostki i jej siedzibę,
2. rodzaj i zakres kontroli,
3. datę rozpoczęcia i zakończenia kontroli;
4. imię oraz nazwisko, a także stanowisko kontrolującego.

Zatwierdzony program kontroli oraz zawiadomienie o kontroli wojewoda doręczy następnie jednostce kontrolowanej oraz kontrolującemu. Powinno to nastąpić nie później niż 7 dni przed rozpoczęciem kontroli. Dotychczas to kontrolujący zawiadamiał o kontroli i przedstawiał jednostce kontrolowanej program.

Zobacz serwis: Kodeks karny

Wystąpienie pokontrolne

Po zakończeniu kontroli, osoba, które jej dokonywała, sporządza projekt wystąpienia pokontrolnego. Powinno ono zawierać informacje o wynikach kontroli. Jeżeli w trakcie kontroli pojawiły się uwagi, w wystąpieniu należy wskazać zalecenia zmierzające do usunięcia stwierdzonych uchybień oraz termin wykonania wydanych zaleceń.

Takie wystąpienie jest następnie przekazywane przez wojewodę kierownikowi jednostki kontrolowanej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Praca w handlu w niedzielę powinna być hojnie wynagradzana. Czy zakaz zostanie rozszerzony na branżę gastronomiczną?

Zdaniem szefa PIP Marcina Staneckiego jeżeli praca w handlu miałaby być przywrócona, to powinna być hojnie wynagradzana. Czy taki zakaz jak w handlu powinien dotyczyć także innych branż?

Główny Inspektor Pracy: Trwają analizy nad wprowadzeniem 4-dniowego tygodnia pracy

W Centralnym Instytucie Ochrony Pracy trwają analizy nad wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy Marcina Staneckiego skrócenie czasu pracy wpływa m. in. na równowagę między życiem zawodowym a prywatnym i na relacje rodzinne.

ZUS: 1900 zł, 1500 zł albo 500 zł dla rodziców. Wnioski można składać od 1 października. Pierwsze wypłaty najwcześniej w listopadzie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że „Aktywny rodzic” (tzw. babciowe) to nowy program, który pomoże rodzicom godzić pracę z opieką nad dziećmi do lat trzech. Wystartuje 1 października 2024 r. i od tego dnia rodzice i opiekunowie będą mogli składać wnioski (wyłącznie elektronicznie) o jedno z trzech nowych świadczeń.

Ponad 760 tys. osób bez pracy. Jak wygląda stopa bezrobocia w Polsce w porównaniu do innych krajów UE?

GUS podał, że w końcu czerwca 2024 r. stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce wyniosła 4,9 proc. Bez pracy pozostawało 762,2 tys. osób.

REKLAMA

Apel krwiodawców wysłuchany. Będzie elastyczny przelicznik donacji składników krwi

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o publicznej służbie krwi. Zmiany przewidują przeniesienie przepisów o przeliczaniu oddanych składników krwi do rozporządzenia. W rozporządzeniu będzie określony elastyczny przelicznik donacji składników krwi oddanych podczas zabiegów aferezy, czyli pobrania bądź usunięcia z krwi określonego składnika.

Zasiłek pogrzebowy 2024 i 2025 r.

Resort pracy skierował do konsultacji publicznych projekt dotyczący zwiększenia kwoty zasiłku pogrzebowego z 4 tys. zł do 7 tys. zł. W opinii ministerstwa finansów podwyżka tego zasiłku może w przyszłości rodzić napięcia budżetowe.

Reforma Trybunału Konstytucyjnego - dwie ustawy przyjęte przez Sejm

Reforma Trybunału Konstytucyjnego coraz bliżej - dwie ustawy zostały przyjęte przez Sejm. Teraz trafią do Senatu. Po wprowadzeniu reformy moc utracą trzy ustawy: o statusie sędziów TK, o organizacji i trybie postępowania przed TK oraz przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed TK.

Nowa definicja gwałtu w Kodeksie karnym z dłuższym vacatio legis

Nowa definicja gwałtu w Kodeksie karnym - będzie dłuższe vacatio legis dla zmiany definicji zgwałcenia. Daje się tym samym więcej czasu sędziom, prokuratorom, policjantom i środowisku naukowemu na zapoznanie się z nowymi przepisami.

REKLAMA

300 zł dla sołtysa po 7 latach pełnienia funkcji. Wystarczy 3 świadków. Sejm zmienił przepisy

W dniu 24 lipca 2024 r. Sejm uchwalił dwie (rozpatrywane wspólnie) nowelizacje ustaw - senacką i poselską - dotyczące świadczenia dla sołtysów. Zmienione przepisy przewidują m.in., że sołtysi będą mogli uzyskać świadczenie po siedmiu, a nie po ośmiu latach pełnienia funkcji sołtysa, niezależnie od liczby kadencji.

Kiedy wypłata 300 plus?

Pierwsze wypłaty 300 plus są już na kontach rodziców. Wciąż można składać wnioski o 300 zł. Warto się pospieszyć. Zasada jest prosta. Im szybciej wniosek trafi do ZUS, tym szybciej nastąpi wypłata.

REKLAMA