reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Renta rodzinna > Kiedy wdowa ma prawo do renty rodzinnej po policjancie?

Kiedy wdowa ma prawo do renty rodzinnej po policjancie?

Wdowa, która chce otrzymać prawo do renty po swoim zmarłym mężu musi złożyć wniosek do policyjnego organu rentowego. Może to uczynić samodzielnie lub przez swojego pełnomocnika. Jak tego dokonać?

Warunki niezbędne do otrzymania renty

Wdowa ma prawo do policyjnej renty rodzinne, jeśli w chwili śmierci męża osiągnęła wiek 50 lat lub była niezdolna do pracy, albo wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej pod warunkiem, że dziecko nie ukończyło 16 lat życia, a w przypadku kształcenia się dziecka w szkole do ukończenia 18 lat życia lub sprawuje pieczę nad dzieckiem uprawnionym do renty rodzinnej całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy.

Ponadto wdowa ma prawo do renty, jeśli osiągnęła wiek 50 lat lub stała się niezdolna do pracy po śmierci męża, nie później jednak niż w ciągu 5 lat od śmierci męża lub od zaprzestania wychowywania dzieci, wnuków lub rodzeństwa.

Co się dzieje w przypadku, kiedy wdowa po zmarłym funkcjonariuszu nie spełnia tych warunków. W przypadku, jeśli nie ma niezbędnych źródeł utrzymania ma prawo do renty rodzinnej przez okres jednego roku od chwili śmierci męża.

Małżonka rozwiedziona lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli spełnia warunki przewidziane dla wdowy i oprócz tego w dniu śmierci męża miała prawo do alimentów z jego strony ustalone wyrokiem lub ugodą sądową.

Prawo do renty rodzinnej jest uzależnione od statusu policjanta. Prawo do renty policyjnej przysługuje wdowie funkcjonariusza zmarłego lub zaginionego w czasie pełnienia służby, funkcjonariusza zmarłego w ciągu 18 miesięcy po zwolnieniu ze służby, jeżeli śmierć nastąpiła wskutek urazów doznanych w czasie pełnienia służby lub chorób powstałych w tym czasie, funkcjonariusza zmarłego w ciągu 3 lat po zwolnieniu ze służby, jeżeli śmierć nastąpiła wskutek wypadku pozostającego w związku z pełnieniem służby albo choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby, funkcjonariusza zmarłego po zwolnieniu ze służby, jeżeli w dniu śmierci spełniał on warunki wymagane do uzyskania emerytury lub renty inwalidzkiej, chociażby jego prawo do zaopatrzenia nie zostało jeszcze ustalone oraz zmarłego emeryta lub rencisty policyjnego.

Zobacz także: W jakiej wysokości przysługuje policyjna renta rodzina?

Renta rodzinna bez żadnych ograniczeń

W razie, gdy śmierć funkcjonariusza pozostająca w związku ze służbą jest następstwem czynu karalnego lub śmierć albo zaginięcie funkcjonariusza jest następstwem pełnienia służby poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej w jednostkach policyjnych oddelegowanych do udziału w misji pokojowej, w akcji zapobiegania aktom terroryzmu lub ich skutkom, służby wywiadowczej w strefie działań wojennych oraz służby w wydzielonym kontyngencie Straży Granicznej w organizowaniu i kontroli ruchu granicznego, ochrony granicy państwowej, zapewnieniu bezpieczeństwa w komunikacji międzynarodowej, w rozpoznawaniu i przeciwdziałaniu zagrożeniom terroryzmem - prawo do policyjnej renty rodzinnej przysługuje małżonkowi funkcjonariusza bez względu na wiek i stan zdrowia.

Zobacz także: Jak uzyskać rentę rodzinną po zmarłym policjancie

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 1994 roku Nr 53 poz. 214 z późn. zm.)

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wdowa ma prawo do policyjnej renty rodzinne, jeśli w chwili śmierci męża osiągnęła wiek 50 lat lub była niezdolna do pracy.
Wdowa ma prawo do policyjnej renty rodzinne, jeśli w chwili śmierci męża osiągnęła wiek 50 lat lub była niezdolna do pracy.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama