| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Prowadzenie pojazdu bez prawa jazdy

Prowadzenie pojazdu bez prawa jazdy

Osoba, która prowadzi pojazd bez wymaganych dokumentów popełnia wykroczenie, zagrożone karą grzywny do 250 zł lub karą nagany. Jeżeli zgubimy nasze prawo jazdy, warto jak najszybciej złożyć wniosek o jego wtórnik, by uniknąć mandatu w razie kontroli drogowej.

Zgodnie z treścią, art. 95 kodeksu wykroczeń: „kto prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu pojazd, nie mając przy sobie wymaganych dokumentów, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany”.

Załącznik do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów, w którym zostały określone wysokości grzywien za poszczególne wykroczenia, stanowi, że grzywna za brak wymaganych dokumentów wynosi 50 za brak każdego z nich, nie więcej jednak niż 250 zł.

Zobacz serwis: Charakterystyka wykroczeń

Opisywane wykroczenie dotyczy sytuacji, gdy osoba posiada uprawnienia do kierowania pojazdem, ale w danym momencie nie ma przy sobie dokumentów, które by ten fakt potwierdzały.

Wymóg posiadania dokumentów wynika z art. 38 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z nim kierujący pojazdem jest obowiązany mieć przy sobie i okazywać na żądanie uprawnionego organu wymagane dla danego rodzaju pojazdu lub kierującego:

1) dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania pojazdem;
2) dokument stwierdzający dopuszczenie pojazdu do ruchu;
3) dokument stwierdzający zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub stwierdzający opłacenie składki tego ubezpieczenia;
4) zaświadczenie wydane przez pracodawcę kierującego pojazdem uprzywilejowanym, potwierdzające fakt zatrudnienia oraz spełnienie wymagań w zakresie badań lekarskich i psychologicznych,
5) inne dokumenty, jeżeli obowiązek taki wynika z odrębnej ustawy.

Zobacz serwis: Postępowanie wykroczeniowe

Warto pamiętać, że w przypadku, gdy zgubimy prawo jazdy możemy ubiegać się o wydanie wtórnika tego dokumentu. Jego posiadanie uchroni nas przed mandatem w razie zatrzymania do kontroli przez policję.

O utracie prawa jazdy, zniszczeniu w stopniu powodującym jego nieczytelność oraz zmiany stanu faktycznego wymagającego zmiany danych w nim zawartych (np. zmiana nazwiska), możemy ubiegać się o wydanie wtórnika prawa jazdy. Należy wówczas złożyć wniosek o wydanie wtórnika prawa jazdy, dowód uiszczenia opłaty za jego wydanie, fotografię, a także przedstawić dokument tożsamości.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »