| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Mandaty na drogach osiedlowych

Mandaty na drogach osiedlowych

Od 14 maja 2011 roku zarządcy dróg wewnętrznych mogą ustawiać znaki strefy ruchu na swoich terenach. Skutkuje to obowiązkiem przestrzegania w tych miejscach wszystkich przepisów ruchu drogowego.

Rozmowa przez telefon komórkowy w trakcie jazdy na osiedlowej uliczce czy po parkingu przed supermarketem skończy się 200-złotowym mandatem. Tak będzie, jeżeli zarządca drogi wewnętrznej postawi tam dodatkowy znak strefy ruchu, który zostanie wprowadzony do przepisów 14 maja 2011 roku. Tego dnia zaczną obowiązywać dwa rozporządzenia ministrów infrastruktury i spraw wewnętrznych i administracji, które wprowadzają znak strefy ruchu i ustalają zasady jego umieszczania. Ustanowienie strefy ruchu na parkingu czy osiedlowej uliczce skończy z ignorowaniem prawa w takich miejscach.

– Z chwilą postawienia tego znaku na drodze wewnętrznej zaczną obowiązywać wszystkie przepisy ruchu drogowego. Dla wielu parkingów i osiedlowych uliczek oznacza to poprawę bezpieczeństwa i zaprowadzenie porządku – mówi prof. Ryszard Stefański z Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Dodaje, że oznaczone strefami ruchu drogi wewnętrzne będą traktowane tak jak drogi publiczne.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Brak stref ruchu powodował, że na drogach wewnętrznych policja i straż miejska miały ograniczone możliwości interwencji. Za sprawą nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym, która weszła w życie 4 września 2010 roku, funkcjonariusze mogli jedynie interweniować w zakresie znaków i sygnałów drogowych. Dla przykładu – mogli wystawić mandat za zaparkowanie samochodu w miejscu, gdzie był np. znak zakazu postoju, ale nie mogli już ukarać kierowcy za rozmowę przez telefon podczas prowadzenia samochodu. Wprowadzenie stref ruchu sprawi, że kierowca będzie karany za każde naruszenie przepisów ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Jeżeli zarządca drogi wewnętrznej ustawi znak strefy ruchu, to za jazdę np. bez zapiętych pasów kierowca dostanie 2 punkty karne i 100 zł mandatu. W strefach ruchu policja i straż miejska będą mogły karać za przekraczenie prędkości, przewożenie dzieci bez fotelików ochronnych czy jazdę bez wymaganych uprawnień.

Pełny tekst: Skończy się bezprawie na drogach wewnętrznych

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Kłosińska-Pyka

Aplikantka radcowska w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »