REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownik, Pracownicze Plany Kapitałowe 2019

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pokora cechą dobrego managera

Pokora jest cechą pożądaną wśród managerów. Przywódcy charakteryzujący się tą cechą tworzą najlepsze zespoły osiągające sukcesy. Zdarza się, że praca takich osób wpływa znacząco na rozwój firmy.

Ustawa o PPK podpisana przez prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Pracowniczych Programach Kapitałowych. Nowa ustawa wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2019 r., a pierwsze podmioty zostaną objęte programem 1 lipca 2019 r.

Karta przedpłacona najlepszym prezentem świątecznym dla pracowników

Dla większości pracowników karta przedpłacona, którą można zapłacić za towary i usługi w wielu miejscach (także w sklepach internetowych), to najbardziej praktyczny prezent świąteczny od pracodawcy. Potwierdzają to badania ankietowe.

Czy można wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę w czasie choroby?

Zgodnie z art. 41 kodeksu pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Najczęstszą w praktyce przyczyną „innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy” jest choroba. Czy wobec tego w każdym przypadku pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie choroby pracownika, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia?

REKLAMA

Pracownicze plany kapitałowe (PPK) - nowe obowiązki pracodawców w 2019 r.

Utworzenie Pracowniczych planów kapitałowych (PPK) będzie nowym obowiązkiem pracodawców. Zmiany będą wprowadzane stopniowo. Od 1 lipca 2019 r. obowiązek utworzenia PPK będą miały podmioty, które zatrudniają co najmniej 250 osób.

Pracownicze plany kapitałowe (PPK) - nowe obowiązki pracodawców w 2019 r.

Utworzenie Pracowniczych planów kapitałowych (PPK) będzie nowym obowiązkiem pracodawców. Zmiany będą wprowadzane stopniowo. Od 1 lipca 2019 r. obowiązek utworzenia PPK będą miały podmioty, które zatrudniają co najmniej 250 osób.

Szkolenia dla pracowników finansowane przez pracodawcę – skutki podatkowe

Wydatki na finansowania szkoleń pracowników pojawiają się coraz częściej w większości firm. Jakie skutki podatkowe (w PIT, CIT i VAT) niesie za sobą takie działanie dla pracodawcy i pracownika?

Zasiłek i świadczenie rehabilitacyjne na przełomie roku kalendarzowego a wzrost minimalnego wynagrodzenia

Zatrudniamy pracowników przebywających na przełomie roku kalendarzowego na zwolnieniach lekarskich lub na świadczeniach rehabilitacyjnych. Niektórzy z nich otrzymują minimalne wynagrodzenie. Czy od 1 stycznia 2019 r. podstawę zasiłku i świadczenia rehabilitacyjnego należy zwaloryzować, podwyższyć do nowego minimalnego wynagrodzenia? Jak tego dokonać?

REKLAMA

PPK i zniesienie limitu składek na ZUS w 2019 r.

W 2019 r. zostaną wprowadzone Pracownicze Plany Kapitałowe. Czym są PPK i jak oceniają je pracodawcy? Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności zniesienia limitu składek na ZUS. Nie wykluczone jednak, że limit trzydziestokrotności ponownie stanie się przedmiotem prac rządu.

Najważniejsze zmiany dla pracownika w 2019 r.

Najważniejsze zmiany w prawie pracy, które wejdą w życie w 2019 r., oprócz PPK, to: skrócenie okresu przechowywania dokumentacji pracowniczej, możliwość prowadzenia akt w formie elektronicznej, zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców, zmiany w ustawie o związkach zawodowych. Być może zostaną wznowione prace nad nowelizacją ustawy o rynku pracy. Proponuje się także utworzenie Funduszu Podnoszenia Kompetencji i Kwalifikacji. Jak wyzwania te ocenia Konfederacja Lewiatan?

Czas pracy w instytucjach kultury

W wielu instytucjach kultury praca ma swoją daleko idącą specyfikę - odbywa się w różnych porach doby, w różnych dniach, często wymaga dzielenia na pracę poranną i wieczorną, związana jest z sezonem artystycznym. W konsekwencji ustawodawca objął pracowników instytucji kultury częściowo przepisami odrębnymi. Ponadto, w zakresie nieuregulowanym w sposób szczególny w tych przepisach, istnieje pełne odesłanie do Kodeksu pracy. Niezależnie więc od tego, czy mówimy o państwowej czy o samorządowej instytucji kultury, do pracowników w nich zatrudnionych nie stosujemy innych regulacji, np. ustawy o pracownikach samorządowych.

Pracownicze Plany Kapitałowe - nowe obowiązki pracodawców od 2019 r.

Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych - dalej PPK wchodzi w życie od 1.01.2019 r., a już od 1.07.2019 r. największe firmy, zatrudniające co najmniej 250 osób, będą objęte obowiązkiem otworzenia PPK. Następnie co pół roku obowiązkiem tym będą obejmowane także mniejsze podmioty. Docelowo wszystkie przedsiębiorstwa będą musiały założyć i prowadzić PPK, chyba że obejmie je ustawowe zwolnienie z tego wymogu. W związku z objęciem podmiotów zatrudniających wymogiem założenia i prowadzenia PPK nałożone zostaną na nie nowe, nieznane wcześniej obowiązki, w szczególności w zakresie zawierania umów: o zarządzanie PPK i o prowadzenie PPK, obliczania i dokonywania należnych wpłat do PPK, jak również obowiązki informacyjne i obowiązki związane z samą obsługą administracyjną programu.

Jakie nowe obowiązki dla pracodawców wprowadza ustawa o pracowniczych planach kapitałowych

Pracownicze plany kapitałowe to nowa forma oszczędzania współfinansowana przez osoby zatrudnione i pracodawców, z dodatkowym, niewielkim udziałem środków dotowanych przez państwo. Gromadzone w ten sposób oszczędności będzie można wykorzystać po osiągnięciu wieku 60 lat. Zasadniczo będą one wypłacane w ratach, przez okres 10 lat. Utworzenie i prowadzenie PPK będzie nowym obowiązkiem podmiotów zatrudniających.

Jaki rodzaj świadczeń chorobowych należy wypłacać na przełomie roku

Pracodawcy uprawnieni do wypłaty świadczeń chorobowych dość często mają wątpliwości, jaki rodzaj świadczenia należy wypłacić pracownikom na przełomie roku. Czy zawsze od nowego roku należy wypłacać wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy na podstawie art. 92 Kodeksu pracy, czy zasiłek chorobowy z ubezpieczenia społecznego? Także prawidłowe ustalenie podstawy zasiłkowej przy zmianie wynagrodzenia minimalnego ma znaczenie. Bowiem w przypadku błędnego jej ustalenia pracodawca naraża się m.in. na niedopłatę świadczenia chorobowego i konieczność naliczenia ewentualnych odsetek za zwłokę.

Odpis na ZFŚS w 2019 r. - planowane zmiany

Z projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na 2019 r. wynika zmiana w ustawie o ZFŚS dotycząca wysokości odpisu na ZFŚS w 2019 r. Proponuje się „zamrożenie” ZFŚS na poziomie obowiązującym w 2014 r.

Przedsiębiorcy obawiają się Pracowniczych Planów Kapitałowych od 2019 r.

Z badania Randstad „Plany Pracodawców" wynika iż więcej niż połowa przedsiębiorców źle postrzega pomysł PPK. Komentarz ekspertki Konfederacji Lewiatan Moniki Fedorczuk.

Dodatkową składkę w ramach PPK zapłaci 15% pracodawców

Pracownicze Plany Kapitałowe przewidują dwa rodzaje składek: podstawowe i dodatkowe. Płacenie dodatkowej składki w ramach PPK deklaruje 15% pracodawców.

Jak oszczędzać na emeryturę w ramach PPK

PPK, czyli pracownicze plany kapitałowe, to program dodatkowego dobrowolnego oszczędzania na emeryturę. Od 1 lipca 2019 r. do programu zostaną włączone firmy, zatrudniające 250 pracowników.

Ponad połowa pracowników skorzysta z PPK?

Szacuje się, że ponad połowa pracowników skorzysta z oszczędzania w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Pierwsze firmy przystąpią do PPK 1 lipca 2019 r. Powodzenie programu oszczędzania na emerytury zależy od nastawienia pracodawców.

Zmiany w Państwowej Inspekcji Pracy już w grudniu 2018 r.

Prezydent w dniu 29 listopada 2018 r. podpisał ustawę z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracowników m.in. sfery budżetowej.

Czy Wigilia 2018 jest dniem wolnym od pracy?

W 2018 r. wigilia świąt Bożego Narodzenia wypada w poniedziałek. Czy pracownicy prywatnych firm będą mieli tego dnia dzień wolny?

Zwolnienia lekarskie tylko w formie elektronicznej - od 1 grudnia 2018 r.

W całej Polsce, począwszy od 1 grudnia 2018 r., lekarze będą mogli wystawiać zwolnienia lekarskie tylko w formie elektronicznej (e-ZLA). Natomiast zwolnienia papierowe będą wykorzystywane jedynie w wyjątkowych sytuacjach, np. w razie awarii systemu. Od tego dnia przedsiębiorcy będą mogli założyć profil na PUE z dostępem do e-ZLA.

O ile wzrosną wynagrodzenia w 2019 roku?

Zgodnie z prognozą NBP wzrost wynagrodzeń w naszym kraju w 2019 roku wyniesie 6,8%. Ministerstwo Finansów zakłada, że wynagrodzenia w gospodarce narodowej wzrosną w przyszłym roku o 5,6% przy wzroście 6,1% w sektorze przedsiębiorstw. Natomiast według prognoz Komisji Europejskiej pensje w 2019 roku wzrosną w ujęciu nominalnym o 7%.

Czy wynagrodzenie z unijnej dotacji wicza się do podstawy odprawy

Z końcem października 2018 r. pracownik samorządowy przechodzi na emeryturę. W październiku otrzymuje on stałe miesięczne wynagrodzenie w wysokości 3000 zł oraz zmienne składniki wynagrodzenia (premię) w następujących wysokościach:

Czy za urlop niewykorzystany podczas kadencji należy wypłacić ekwiwalent

Czy niewykorzystany przez wójta urlop wypoczynkowy podczas trwania kadencji powoduje konieczność wypłaty ekwiwalentu? Jak postąpić w przypadku powtórnie wygranych wyborów i rozpoczęcia kolejnej kadencji? Czy niewykorzystany urlop „przechodzi” na kolejny stosunek pracy, czy należy wypłacić ekwiwalent?

Czy pracownicy szpitali będą mieć wolną Wigilię 2018 r.?

Wolną Wigilię mają pracownicy niektórych firm prywatnych, administracji rządowej, jak również sądów. Pracownicy szpitali są grupą zawodową wyjątkową. Niezależnie czy jest święto, czy nie, pracować (choćby w systemie dyżurowym) muszą.

Robot na wynajem zamiast pracownika?

Czy robot na wynajem to dobre rozwiązanie na problem z pozyskiwaniem pracowników? Czy pracodawcy potrzebują wsparcia nowych technologii w docieraniu do kandydatów?

Wigilia 2018 r. dniem wolnym od pracy dla pracowników samorządowych?

Pracownicy administracji rządowej będą mieli dzień wolny w dniu 24 grudnia 2018 r. Czy dla pracowników samorządowych Wigilia 2018 też będzie dniem wolnym?

Firmy mają problem ze znalezieniem specjalistów IT

W Polsce zaczyna brakować programistów, mimo że, jak podaje Komisja Europejska, liczba specjalistów IT w ciągu ostatnich czterech lat wzrosła u nas aż o 15 proc. Znaczy odsetek firm deklaruje, że ma problem ze znalezieniem takich pracowników. Szacuje się, że boom na programistów potrwa do 2030 r.

Wigilia i mikołajkowe paczki a podatek i składki

Pracodawca planuje zorganizować wigilię dla pracowników i ich rodzin. W ramach uroczystości przewidziany jest poczęstunek, występy artystyczne, rozdanie paczek dla dzieci pracowników oraz przekazanie przedświątecznej pomocy finansowej - wszystko w ramach środków z zakładowego funduszu świadczeń pracowniczych (dalej: ZFŚS). Czy sfinansowanie takiego wieczoru jest dopuszczalne w ramach funduszu? Jeżeli tak, to czy tego rodzaju świadczenia podlegają opodatkowaniu? Czy dofinansowanie paczek dla dzieci powinno podlegać zróżnicowaniu?

Wigilia 2018 r. dniem wolnym od pracy dla pracowników administracji rządowej

W dniu 24 grudnia 2018 r. pracownicy administracji rządowej mają dzień wolny. Urzędy zamiast w Wigilię otwarte będą w sobotę 15 grudnia 2018 r. Zarządzenie dotyczące wolnej Wigilii wydał Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Dodatkowe wynagrodzenie dla przewodniczących komisji lekarskich już w 2019 r.

Już w 2019 r. pielęgniarki oraz lekarze zasiadający w wojskowych komisjach lekarskich otrzymają wyższe wynagrodzenia. Ich pensja może wzrosnąć nawet o 400 zł.

Rynek pracownika - potrzeba zmian w publicznych służbach zatrudnienia i edukacji

Zmiana pozycji pracownika znacząco wpływa na cały rynek pracy. Obecnie jest coraz trudniej pozyskać oraz utrzymać pracownika w firmie. Potrzebna jest zmiana aktywności publicznych służb zatrudnienia, a także wprowadzenie modyfikacji już na etapie edukacji szkolnej. Na konferencji poruszano również inne tematy związane z pracę, np. wpływ sztucznej inteligencji na pracę. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl.

PPK - potrzeba zabezpieczenia oszczędności

Pracownicze Plany Kapitałowe to dobre rozwiązanie dla przyszłych emerytów, jednak wymaga pewnych zmian. Należy przede wszystkim wypracować zabezpieczenie oszczędności uczestników programu w celu wzbudzenia zaufania obywateli do nowej instytucji.

Zrównanie wynagrodzeń w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej z wynagrodzeniami w urzędach gminnych

Czy dojdzie do zrównania wynagrodzeń w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej z wynagrodzeniami w urzędach gminnych? Protest pracowników pomocy społecznej trwa.

Rewolucja w emeryturach - PPK w 2019 roku

Pracownicze Plany Kapitałowe to nowy sposób oszczędzania na emeryturę. Na PPK płacić mają pracodawcy i uczestnicy programu. Od 1 lipca 2019 roku, do PPK mają przystąpić pracodawcy zatrudniający powyżej 250 pracowników. Prezydent podpisał ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych.

Zmiany w szkolnictwie zawodowym już w styczniu 2019 r.

Szkolnictwo zawodowe jest niedostosowane do rynku pracy. W związku z tym zaplanowano rewolucyjne zmiany w Prawie oświatowym. Kształcenie uczniów szkół zawodowych zmieni się już w 2019 r.

Wykształcenie kontra doświadczenie

Co się bardziej przydaje podczas szukania pracy? Wykształcenie, a może praktyczne doświadczenie? Dyskusja na ten temat trwa od wielu lat, raz do głosu bardziej dochodzą zwolennicy jednego, by za chwilę ustąpić miejsca swoim oponentom. W rzeczywistości do rzetelnego wykonywania obowiązków służbowych potrzeba i jednego, i drugiego. Dysponowania wszechstronnym zakresem kompetencji twardych oczekują również pracodawcy.

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych podpisana przez Prezydenta

W dniu 19 listopada 2018 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Prywatny oraz dobrowolny system gospodarowania oszczędności emerytalnych to główny cel ustawy.

Określanie wymiaru etatu i trwania umowy zawartej na zastępstwo

Nieobecna pracownica jest zatrudniona na 1/2 etatu. Z osobą, która ma za nią świadczyć pracę na zastępstwo, pracodawca chce zawrzeć umowę na pełny etat. Czy jest to dopuszczalne? Jak określić końcową datę takiej umowy?

PPK - powszechny system budujący oszczędności emerytalne od 2019 r.

PPK może stać się powszechnym systemem budującym oszczędności emerytalne pracowników. Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju zapowiada przygotowanie systemu rozliczeń, kampanii informacyjnej oraz portalu poświęconego Pracowniczym Planom Kapitałowym. PPK wchodzą w życie już w 2019 r.

Wyższe koszty pracy od stycznia 2019 r.

Pracodawcy muszą przygotować się na wyższe koszty pracy od stycznia 2019 r. Wzrost spowoduje podniesienie minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz obowiązkowa składka na pracownicze plany kapitałowe (PPK). W jaki sposób pracodawca może obniżyć koszty pracy?

Wyższe koszty pracy w 2019 roku

Wyższa płaca minimalna, wprowadzenie obowiązkowej składki na pracownicze plany kapitałowe - to jedne z czynników, które spowodują wzrost kosztów pracy w 2019 roku.

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) – co to jest?

PPK czyli Pracownicze Plany Kapitałowe to program dodatkowego i dobrowolnego oszczędzania na emeryturę. Od kiedy zaczną funkcjonować? Jakie zasady odkładania środków w ramach PPK przewiduje ustawa?

Odpowiedzialność w każdym aspekcie

Dębicka spółka Ventor przez lata konsekwentnie buduje swoją markę, zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym. Przez kontrahentów postrzegana jest jako solidny partner, a przez lokalną społeczność – jako solidny pracodawca i ważny mecenas. Wszystko dlatego, że w jej codziennym funkcjonowaniu kluczowy jest pryzmat odpowiedzialności. Nominacja do tytułu Symbol Odpowiedzialności Społecznej 2018 tylko to potwierdza.

PPK szansą na godne życie emerytów

PPK czyli Pracownicze Plany Kapitałowe pomogą zwiększyć wysokość przyszłej emerytury. Jeśli program okaże się sukcesem, Polacy otrzymają szansę godnego życia na starość. Czy pracownicy będą oszczędzać w ramach PPK? Czy program okaże się sukcesem?

Pracownicze Plany Kapitałowe - korzyści dla pracownika

Pracownicze Plany Kapitałowe jako dodatkowy dobrowolny system oszczędzania na przyszłe emerytury zacznie obowiązywać w połowie 2019 r. Czy warto przystąpić do programu? Jakie możliwe korzyści dla pracownika przewiduje się z uczestnictwa w PPK? Ile może wynosić jednorazowa wypłata po osiągnięciu wieku emerytalnego?

Dzień wolny 12 listopada 2018 r. - jak wpłynie na gospodarkę?

Zdaniem prof. Elżbiety Mączyńskiej, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, dodatkowy dzień wolny od pracy 12 listopada 2018 r. nie musi być problemem dla gospodarki. Problem dotyczy jednak trybu wdrażania tej decyzji.

Czy okres przedłużenia umowy do dnia porodu jest zawarciem kolejnej umowy na czas określony

Pracownica jest zatrudniona na podstawie umowy na czas określony od 1 maja 2017 r. do końca grudnia 2018 r. (20 miesięcy). Pod koniec września 2018 r. przedstawiła pracodawcy zaświadczenie o ciąży. W związku z tym umowa uległa przedłużeniu do dnia porodu (planowana data rozwiązania - 20 lutego 2019 r.). Czy okres przedłużenia umowy do dnia porodu jest traktowany jako zawarcie kolejnej umowy na czas określony?

Ile wyniesie okres wypowiedzenia, jeżeli 3-letni staż pracy upływa w ostatnim dniu okresu wypowiedzenia

PROBLEM: Pracownik otrzymał miesięczne wypowiedzenie umowy, które upływa z końcem października. W tym dniu mijają też 3 lata od chwili zatrudnienia tej osoby. Czy okres wypowiedzenia powinien wynosić miesiąc czy 3 miesiące?

REKLAMA