PPK - instytucje finansowe
REKLAMA
REKLAMA
Instytucje finansowe PPK
Instytucjami finansowymi, które mogą oferować zarządzanie środkami gromadzonymi w ramach PPK, są wyłącznie:
- Fundusz Inwestycyjny, zarządzany przez Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (TFI);
- Fundusz Emerytalny, zarządzany przez Powszechne Towarzystwo Emerytalne (PTE) albo Pracownicze Towarzystwo Emerytalne (PrTE);
- Zakład Ubezpieczeń.
W systemie PPK uczestniczą wyłącznie instytucje finansowe zarządzane przez podmioty wpisane do ewidencji PPK.
Lista podmiotów zarządzających, które zostały wpisane do ewidencji PPK, będzie znajdować się na Portalu PPK (www.mojeppk.pl).
Polecamy: Pracownicze plany kapitałowe. Nowe obowiązki pracodawców i płatników - wydanie specjalne nr 2/2018
Prezentacja instytucji finansowych na Portalu PPK
Na niniejszym Portalu PPK prezentowane będą instytucje finansowe wpisane do ewidencji PPK i ich oferta. Znajdą się tu również:
- warunki umów o zarządzanie PPK i umów o prowadzenie PPK;
- statuty i regulaminy;
- kluczowe informacje dla inwestorów;
- dokumenty zawierające kluczowe informacje lub inne materiały informacyjne dotyczące instytucji finansowych w zakresie PPK.
Kolejność wyświetlania ofert instytucji finansowych w Portalu PPK jest losowa, przy czym zmiana tej kolejności następuje każdego dnia. Szczegółowy tryb prezentacji ofert instytucji finansowych i innych dokumentów jest określony w regulaminie Portalu PPK.
Polityka inwestycyjna funduszy inwestycyjnych
Gromadzone na rachunkach uczestników PPK środki będą lokowane w fundusze inwestycyjne, które różnicują poziom ryzyka w zależności od wieku uczestnika – czyli fundusze zdefiniowanej daty. Każdy pracownik biorący udział w programie zostanie automatycznie przypisany do funduszu w zależności od swej daty urodzenia. Uczestnik PPK inwestuje z jednym funduszem przez cały okres gromadzenia środków, a fundusz ten, w miarę zbliżania się uczestnika do 60. roku życia, ma obowiązek dostosowania polityki inwestycyjnej w taki sposób, aby zapewniała właściwe bezpieczeństwo powierzonych środków.
- Część udziałowa – odnosi się do aktywów inwestowanych w instrumenty o charakterze udziałowym, takie jak np.: akcje, prawa poboru czy tytuły uczestnictwa instytucji wspólnego inwestowania.
- Część dłużna – to aktywa inwestowane w instrumenty o charakterze dłużnym, czyli np.: obligacje, bony skarbowe, listy zastawne, certyfikaty depozytowe lub inne zbywalne papiery wartościowe.
Udział poszczególnych klas aktywów decyduje nie tylko o bezpieczeństwie gromadzonych środków, lecz także o potencjale stóp zwrotu.
Część inwestycji będzie mogła być lokowana w papiery wartościowe w walucie innej niż złoty polski, umożliwiając tym samym ograniczenie ryzyka koncentracji. Udział inwestycji w walucie innej niż złoty polski nie może jednak być wyższy niż 30% całości inwestycji.
Reguły inwestowania środków w odniesieniu do wieku uczestnika PPK
Część udziałowa | Część dłużna | |
---|---|---|
od utworzenia funduszu do 20 lat przed 60 rokiem życia | 60–80% | 20–40% |
20 lat przed 60 rokiem życia | 40–70% | 30–60% |
10 lat przed 60 rokiem życia | 25–50% | 50–75% |
5 lat przed 60 rokiem życia | 10–30% | 70–90% |
osiągnięcie 60 roku życia | maks. 15% | min. 85% |
Limit całkowitych kosztów zarządzania rachunkiem PPK nie może przekroczyć 0,6% aktywów na nim zgromadzonych. Obowiązują przy tym następujące zasady:
- opłata za zarządzanie nie może być wyższa niż 0,5% wartości aktywów netto funduszu w skali roku;
- wynagrodzenie za osiągnięty wynik nie może być wyższe niż 0,1% wartości aktywów netto funduszu w skali roku – pod warunkiem realizacji dodatniej stopy zwrotu oraz osiągnięcia w danym roku stopy zwrotu przewyższającej stopę referencyjną.
Nadzór KNF
Nadzór nad PPK w zakresie działalności towarzystw funduszy inwestycyjnych, powszechnych towarzystw emerytalnych, pracowniczych towarzystw emerytalnych, zakładów ubezpieczeń oraz funduszy inwestycyjnych i funduszy emerytalnych sprawować będzie Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) – z uwzględnieniem zgodności z prawem oraz interesu uczestników PPK.
Do ustawowych zadań KNF będzie należało m.in.:
- udostępnianie co kwartał informacji o aktywach zgromadzonych w PPK;
- opracowywanie rocznych raportów o funkcjonowaniu PPK;
- wydawanie decyzji administracyjnych w przypadkach określonych w ustawie o PPK.
W ramach prowadzonego nadzoru KNF przysługują wszystkie uprawnienia nadzorcze określone odpowiednio w przepisach ustaw o:
- funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi;
- organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych;
- działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej;
- nadzorze ubezpieczeniowym i emerytalnym;
- nadzorze nad rynkiem finansowym.
Ewidencja PPK
Ewidencja PPK jest prowadzona przez Polski Fundusz Rozwoju S.A. (PFR S.A.). Aby dana instytucja została do niej wpisana, musi spełnić szereg wymogów:
- posiadać co najmniej 3 lata doświadczenia w zakresie zarządzania funduszami inwestycyjnymi typu otwartego, funduszami emerytalnymi lub otwartymi funduszami emerytalnymi, a w przypadku zakładów ubezpieczeń – co najmniej 3 lata doświadczenia w prowadzeniu działalności w zakresie oferowania ubezpieczeń z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym;
- posiadać kapitał własny, a w przypadku zakładów ubezpieczeń – dopuszczone środki własne w wysokości co najmniej 25 mln zł, w tym co najmniej 10 mln zł w środkach płynnych (rozumianych jako lokaty określone dla funduszu rynku pieniężnego, o którym mowa w art. 178 ustawy o funduszach inwestycyjnych);
- zarządzać odpowiednią liczbą funduszy lub subfunduszy zdefiniowanej daty.
By znaleźć się w ewidencji PPK, instytucja powinna złożyć do PFR S.A. oraz do Komisji Nadzoru Finansowego oświadczenie o spełnieniu warunków do uzyskania wpisu w ewidencji PPK. Należy do niego dołączyć dokumenty potwierdzające spełnienie ww. warunków.
Jeśli dołączone do oświadczenia dokumenty będą prawidłowe, to zostanie ona umieszczona w ewidencji PPK w terminie 30 dni od daty ich otrzymania przez PFR S.A.
Źródło: www.mojeppk.pl
REKLAMA