REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zrezygnować z PPK?

 3 Z Kancelaria Radcy Prawnego Izabela Odziemiec
ekspert z zakresu prawa pracy i prawa cywilnego
Zapis do PPK jest automatyczny. Istnieje jednak możliwość rezygnacji z uczestnictwa w oszczędzaniu pieniędzy w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych. Jak zrezygnować z PPK? / fot. Shutterstock
Zapis do PPK jest automatyczny. Istnieje jednak możliwość rezygnacji z uczestnictwa w oszczędzaniu pieniędzy w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych. Jak zrezygnować z PPK? / fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zapis do PPK jest automatyczny. Istnieje jednak możliwość rezygnacji z uczestnictwa w oszczędzaniu pieniędzy w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych. Jak zrezygnować z PPK?

PPK – podstawowe informacje

Pracownicze Plany Kapitałowe to system emerytalny przeznaczony dla osób zatrudnionych. Wypłaty z programu zasadniczo są przewidziane dla osób po zakończeniu 60 roku życia. Ustawowa definicja osób zatrudnionych, poza pracowniami zatrudnionymi na podstawie kodeksu pracy, obejmuje minimum osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług. 

Pracownicze Plany Kapitałowe, zwane dalej PPK, to program dobrowolny i dodatkowy, istniejący obok dotychczasowego systemu zabezpieczeń społecznych, z którego wypłacane są emerytury. Składki na rzecz PPK będą pochodziły z wpłat podmiotów zatrudniających, osób zatrudnionych i państwa. Ustawa przewiduje różne terminy wprowadzenia PPK u poszczególnych podmiotów w zależności od wielkości zatrudnienia. Już od lipca 2019 r. program zacznie obowiązywać u pracodawców zatrudniających co najmniej 250 osób.

Polecamy: Pracownicze plany kapitałowe. Nowe obowiązki pracodawców i płatników - wydanie specjalne nr 2/2018

Kto przystąpi do PPK?

Przystąpienie do PPK odbywa się automatycznie oraz dotyczy pracowników zatrudnionych w wieku między 18. a 54. rokiem życia. PPK obejmie osoby, które w okresie 12 miesięcy poprzedzających pierwszy dzień zatrudnienia, były zatrudnione w tym podmiocie łącznie przez co najmniej 3 miesiące. Ta grupa osób nie jest zobligowana do podjęcia jakichkolwiek działań, by przystąpić do programu. Są oni niejako „z urzędu” objęci PPK, co oznacza, że składki na rzecz PPK będą odprowadzane z ich wynagrodzeń bez składania dodatkowych oświadczeń. Osoby zatrudnione, które ukończyły 55. rok życia i nie ukończyły 70. roku życia, mogą przystąpić do programu jeśli złożą stosowny wniosek.

Więcej informacji w dziale PPK >>>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak zrezygnować z PPK?

REKLAMA

Ustawodawca przewidział możliwość rezygnacji z uczestnictwa w programie. Gdy osoba zatrudniona nie chce „odkładać” na dodatkową emeryturę, powinna przedsięwziąć odpowiednie kroki. W tym celu powinna złożyć pisemną deklarację podmiotowi zatrudniającemu. Wzór deklaracji zostanie opublikowany w rozporządzeniu wydanym przez ministra właściwego do spraw instytucji finansowych w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw zabezpieczenia społecznego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami istnieje możliwość wpisania się z programu w każdym momencie. W tym czasie nie są dokonywane żadne wpłaty za pracownika.

Z chwilą złożenia deklaracji pracodawca nie dokonuje żadnych wpłat, zaczynając od miesiąca złożenia deklaracji. Wpłaty pobrane w miesiącu złożenia rezygnacji podlegają zwrotowi.

Pani Alicja w dniu 20 lutego złożyła deklarację rezygnacji z uczestnictwa w PPK. Wynagrodzenie za styczeń, pomniejszone o wpłaty do PPK, pani Alicja otrzymała 5 lutego. Pracodawca powinien zwrócić Pani Alicji te środki, które pobrał z jej wynagrodzenia na rzecz PKK wypłacone 5 lutego.

Rezygnacja tylko na określony czas

Po czterech latach od wystąpienia z programu osoba zatrudniona ponownie zostaje do niego włączona. Pracownik zostanie poinformowany o tym, że pracodawca zacznie dokonywać wpłat w związku z „odnowieniem się” jego uczestnictwa z wyprzedzeniem, a od 1 kwietnia z jego wynagrodzenia będą dokonywane wpłaty na rzecz PPK. Jeśli pracownik nie będzie chciał przystąpić do programu, będzie mógł powonienie złożyć deklarację rezygnacji.

Przystąpienie do PPK w każdym czasie

Pracownik, który zrezygnował, w każdym czasie może ponownie przystąpić do programu PPK. W tym celu powinien złożyć podmiotowi zatrudniającemu w formie pisemnej wniosek o dokonywanie wpłat do PPK.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Infor.pl
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wszystko o dodatkach do emerytury z ZUS w 2024 roku: sprawdź co ci się należy po ukończeniu 65. lub 75. lat. kiedy trzeba złożyć wniosek

  Każdy kto otrzymuje emeryturę z ZUS może być uprawniony do tego, by oprócz podstawowego świadczenia wyliczonego przez ZUS przy składaniu wniosku o przyznanie emerytury dostawać dodatek lub ekwiwalent. Ich lista jest dość długa, a zasady korzystania - zazwyczaj zupełnie różne. Część dodatkowych pieniędzy, jak np. dodatek pielęgnacyjny po ukończeniu 75.roku życia ZUS dopłaca do emerytury automatycznie, inne zaś dodatki i ekwiwalenty dopiero wtedy gdy emeryt złoży odpowiedni wniosek i zaświadczy, że jest uprawniony do otrzymywania takich dodatkowych pieniędzy. Co więc trzeba wiedzieć, by nie tracić dodatków do emerytury wtedy gdy ma się do nich prawo zgodnie z różnymi przepisami prawnymi?

  Czy będzie można ubiegać się o wcześniejsze wyniki matur? Minister edukacji odpowiada

  Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała Rzecznika Praw Obywatelskich, że nie ma możliwości wcześniejszego przekazania wyników matur. Jednakże, dla osób planujących studia wyższe za granicą, np. w Danii czy Szwecji, możliwe jest wystawienie zaświadczenia o przystąpieniu do matury w 2024 r. Wyniki egzaminu będą znane 9 lipca.

  TVP miała zapłacić 200 tys. zł zadośćuczynienia. Teraz kwestionuje wyrok sądu

  Telewizja Polska SA w likwidacji wydała oświadczenie, w którym kwestionuje decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczącą Fundacji Otwarty Dialog. Spółka nie zgadza się z wysokością zasądzonego zadośćuczynienia oraz formą i skalą przeprosin.

  Jak zaprosić batmana do ogrodu?

  Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

  REKLAMA

  Niższe rachunki za energię. To już oficjalne. UE przyjęła dyrektywę

  Unia Europejska oficjalnie przyjęła w piątek nową, zmienioną dyrektywę dotyczącą poprawy efektywności energetycznej budynków. Nowe przepisy mają na celu pomóc mieszkańcom Europy w obniżeniu rachunków za energię, poprawić ich jakość życia i uruchomić falę renowacji na terenie całej UE.

  Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

  1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

  Kredyt mieszkaniowy #naStart – dowiedz się jakie warunki? [video]

  W ostatnim czasie wrze od dyskusji na temat nowego programu rządowego, tj. kredyt mieszkaniowy #naStart, który ma wesprzeć młodych ludzi w zakupie swojego pierwszego mieszkania. Ministerstwo zapewnia, że wszystko będzie łatwe i klarowne, ale czy tak rzeczywiście będzie?

  600 tys. zł na innowacyjny biznes. Jak się zgłosić do programu?

  Osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes mogą teraz zgłaszać się do Platform Startowych, które działają w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać swoje pomysły, a najlepsi mają szansę na dotację wynoszącą blisko 600 tys. zł.

  REKLAMA

  Nowe przepisy o KRS. Kto będzie wybierał członków Rady? Sejm podjął już decyzję, czas na Senat

  W piątek Sejm przyjął zmienioną wersję ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Kluczowe zmiany dotyczą sposobu wyboru sędziowskich członków Rady. Teraz to sędziowie, a nie Sejm, będą wybierać członków Rady, co jest zmianą w stosunku do przepisów obowiązujących od 2018 roku.

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  REKLAMA