REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Umowa leasingu jest umową uregulowaną w Kodeksie cywilnym, w której jedna ze stron oddaje w użytkowanie rzecz ruchomą lub nieruchomą drugiej w zamian za wynagrodzenie.
Konstytucja jest najważniejszym aktem prawnym w demokratycznym państwie, regulującym podstawowe zasady funkcjonowania państwa, a także prawa oraz obowiązki obywateli.
Dokument ten wystawiany jest w związku z przyjęciem towaru przez przewoźnika. Zawiera dokładny spis inwentarza przesyłanego przy pomocy transportu lądowego, wodnego i powietrznego.
Licencja jest to prawo do korzystania z pewnego dobra lub zezwolenie na wykonywanie określonych czynności.
Strona umowy leasingu, która zobowiązuje się do oddania określonej rzeczy korzystającemu (leasingobiorcy) do używania lub używania i pobierania pożytków. Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego leasingodawca jest nazywany finansującym.
Podmiot, który otrzymuje prawo do korzystania z określonej rzeczy, na pewien uzgodniony w umowie leasingu czas to leasingobiorca.
Leasing konsumencki jest usługą skierowaną do osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej. Osoba korzystająca z leasingu konsumenckiego ma prawo używać przedmiot, który pozostaje własnością finansującego.
Konkubinat jest to nieformalny związek dwóch osób. Nieformalny charakter związku jest kryterium rozróżniającym konkubinat od małżeństwa. Pod względem prawnym nie stosuje się do konkubinatu żadnych rozwiązań dotyczących małżeństwa.
Kodeks spółek handlowych (skrót K.s.h. lub KSH) to akt prawny zawierający zbiór przepisów dotyczących ustroju i działalności spółek handlowych.
Kodeks postępowania karnego to ustawa, która reguluje postępowanie przed sądami w sprawach karnych. Obecna ustawa została uchwalona 6 czerwca 1997 roku.
Kodeks postępowania cywilnego jest zbiorem przepisów dotyczących procedury cywilnej. Jest to jeden z najważniejszych aktów prawnych w Polsce.
Kodeks postępowania administracyjnego to zbiór przepisów regulujących procedurę wydawania przez organy administracyjne decyzji i postanowień w sprawach indywidualnych.
Kodeks karny to podstawowy zbiór przepisów regulujących zasady odpowiedzialności karnej za popełnienie czynu niedozwolonego.
Prawo cywilne reguluje sprawy, z którymi ludzie mają do czynienia na co dzień. Odgrywa pierwszoplanową rolę w systemie prawa prywatnego. Kodeks cywilny jest zbiorem przepisów z zakresu prawa cywilnego.
Zgodnie z postanowieniami umowy, stronie, która się z niej należycie nie wywiąże, może grozić kara umowna. Kara umowna jest sposobem zabezpieczenia zobowiązania, ponieważ pełni funkcję dyscyplinującą wobec dłużnika.
Jest to termin wieloznaczny. Jurysprudencja może być rozumiana jako prawoznawstwo, ale również jako specyficzna dla systemów anglosaskich nauka o prawie.
Jednostka samorządu terytorialnego. Od reformy z 1999 roku obowiązuje w Polsce trójstopniowa struktura samorządu terytorialnego. W ramach tego podziału wyodrębniono gminę, powiat i województwo.
Droga konieczna jest służebnością. Polega na przeprowadzeniu drogi pomiędzy nieruchomością niemającą dostępu do drogi publicznej, a drogą publiczną, która przebiega przez nieruchomość sąsiednią.
Dokument potwierdzający tożsamość, inaczej dokument tożsamości, to urzędowy dokument stwierdzający tożsamość osoby.
Depozyt polega na zobowiązaniu przechowawcy do zachowania w stanie niepogorszonym rzeczy ruchomej oddanej mu na przechowanie. Depozyt powstaje na mocy umowy.
Eutanazja jest to przyspieszenie lub niezapobiegnięcie śmierci, tłumaczone troską i współczuciem dla osoby nieuleczalnie chorej. Nazywana jest również śmiercią z wyboru. Eutanazja jest problemem etycznym i jednym z poważnych problemów współczesnego świata.
Egzekutywa to inaczej władza wykonawcza. Jej zadaniem w państwie jest wykonywanie ustanawianego prawa. Egzekutywa została wyodrębniona wraz z monteskiuszowskim trójpodziałem władzy.
Hipoteka ma na celu zabezpieczenie określonej wierzytelności, na mocy której wierzyciel ma prawo dochodzić zaspokojenia z obciążonej nią nieruchomości. Hipoteka nie jest samoistna, zawsze jest połączona z wierzytelnością. Hipoteka jest wyrażana wyłącznie w pieniądzu, gdyż może zabezpieczać jedynie wierzytelności pieniężne.
Intercyza to umowa zawierana między małżonkami lub przyszłymi małżonkami, regulująca kwestie majątkowe i finansowe w przypadku rozpadu związku małżeńskiego. Intercyza może określać m.in. jakie mienie będzie osobistym własnością każdego z małżonków, jakie będą składki na utrzymanie wspólnego gospodarstwa domowego, jakie prawa będą przysługiwać małżonkom w przypadku rozwodu, separacji lub śmierci jednego z małżonków. W Polsce intercyza jest uregulowana przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
Inicjatywa ustawodawcza polega na uprawnieniu do przygotowania i przedłożenia projektu aktu normatywnego.
Inflacja jest zjawiskiem w gospodarce, polegającym na utracie mocy nabywczej przez pieniądz, co powoduje wzrost ogólnego poziomu cen.
Immunitet jest instytucją prawną, polegającą na wyłączeniu określonej osoby od stosowania wobec niej wybranych przepisów prawnych. Osoba posiadająca immunitet nie musi przestrzegać przepisów, do przestrzegania których zobowiązane są pozostałe osoby.
Definicja części składowej rzeczy zawarta jest w Kodeksie Cywilnym. Części składowe rzeczy stanowią jedną całość, oznacza to, że utraciły swój samodzielny byt.
Błąd to jedna z wad oświadczenia woli. Jest to szczególny stan faktyczny, który uzasadnia pozbawienie oświadczenia woli skuteczności prawnej. Wszystkie szczególne stany faktyczne muszą być wskazane przez ustawodawcę.
Przez umowę agencyjną przyjmujący zlecenie (agent) zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, do stałego pośredniczenia, za wynagrodzeniem, przy zawieraniu z klientami umów na rzecz dającego zlecenie przedsiębiorcy albo do zawierania ich w jego imieniu.
Administracja niezespolona jest częścią terenowej administracji rządowej. Wcześniej często określana jako administracja specjalna.
REKLAMA