Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
main image
Konkordat to jest to rodzaj umowy międzynarodowej zawieranej przez Stolicę Apostolską z państwami. Normuje on stosunki między władzą świecką a kościelną w danym państwie.

Zobacz serwis: Zawarcie małżeństwa

Konkordat (od łacińskiego concordatum – umowa, układ) zawiera ważne postanowienia regulujące pozycję Kościoła katolickiego w państwie. Pojęcie konkordat jest stosowane także jako nazwa jakiejkolwiek umowy dwustronnej pomiędzy władzą kościelną i państwową

Przedmiot regulacji

Konkordat normuje szereg kwestii związanych z działalnością kościoła i sprawami wiary. Określa przede wszystkim pozycję Kościoła w danym państwie, zasady nauczania religii, uznawanie małżeństw sakramentalnych, wpływ władz państwowych na obsadę stanowisk biskupich itd. Ponadto reguluje też kwestie własności Kościoła.

Najczęściej postanowienia konkordatu dotyczą nie tylko katolików, ale i wiernych innych religii. Przyznaje się im te same przywileje, które są zagwarantowane dla katolików w konkordacie. Np. małżeństwa kościelne wszystkich legalnych wyznań w Polsce są traktowane na równi z małżeństwami zawieranymi w urzędach stanu cywilnego.

Konkordat w Polsce

W Polsce obowiązuje konkordat zawarty w 1993 roku, ale ratyfikowany dopiero w 1998 roku.
Przewiduje on między innymi, że państwo i Kościół są - każde w swej dziedzinie - niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

W konkordacie określono dni świąt kościelnych, ustanawiając je jednocześnie dniami wolnymi od pracy. Przyznano także Kościołowi prawo do zakładania i prowadzenia szkół wyższych i seminariów. Państwo zobowiązało się do zapewnienia nauczania religii w szkołach i do zapewniania warunków do swobodnego wykonywania praktyk religijnych i korzystania z posług religijnych.

Zobacz serwis: Sprawy rodzinne

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA