REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niedozwolone klauzule umowne

main image
Postanowienia umowy zawieranej z konsumentem nieuzgodnione indywidualnie nie wiążą go, jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy. Są to niedozwolone klauzule umowne.

Zobacz serwis: Konsument w sądzie

O niedozwolonych klauzulach umownych mowa jest w kontekście obrotu konsumenckiego. Co do stosunków, w których jedna ze stron nie jest konsumentem, przepisy prawa cywilnego nie dają możliwości powołania się na przepisy dotyczące klauzul niedozwolonych (tzw. klauzul abuzywnych).

Uregulowania dotyczące klauzul abuzywnych wynikają z natury obrotu konsumenckiego, w którym pozycja konsumenta jest zawsze słabsza, niż pozycja przedsiębiorcy. Ten drugi, korzystając często z doświadczenia zawodowego, jak również profesjonalnej pomocy prawnej, może w rozmaity sposób dążyć do uregulowania stosunków umownych w sposób niekorzystny dla konsumenta.

Zgodnie z regulacjami wynikającymi z art. 3851 i następnych Kodeksu cywilnego takie postanowienia umowy, które w sposób rażący naruszają interesy konsumenta, nie wiążą go. Oznacza to, że przedsiębiorca nie będzie mógł się skutecznie powołać na takie zapisy, niezależnie czy pod taką umową konsument złożył swój podpis.

Katalog klauzul

Nie ma wyczerpującej listy, która zawierałaby wszystkie postanowienia umowne, które zostały uznane za nielegalne. Kodeks cywilny w art. 3853 zawiera jedynie wyliczenie tych najczęściej stosowanych. W pozostałych przypadkach o tym, czy dane postanowienia są niedozwolone decydują sądy.

Przykłady klauzul

Wyliczenie najczęstszych klauzul, które są stosowane przez przedsiębiorców zawiera art. 385(3) Kodeksu cywilnego. Stosownie do tego niedozwolonymi klauzulami będą postanowienia umowne, które:

  • wyłączają lub ograniczają odpowiedzialność względem konsumenta za szkody na osobie;
  • uprawniają kontrahenta konsumenta do jednostronnej zmiany umowy bez ważnej przyczyny wskazanej w tej umowie;
  • przyznają tylko kontrahentowi konsumenta uprawnienie do stwierdzania zgodności świadczenia z umową.

Zobacz serwis: Reklamacja

Podstawa prawna:

Kodeks Cywilny

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA