REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ruchomość

main image
Kodeks cywilny nie zawiera definicji ruchomości, a doktrynalna definicja rzeczy ruchomych jest zbudowana w sposób negatywny. Ruchomościami są te rzeczy, które nie są nieruchomościami.

Zobacz serwis: Umowy

Podział na ruchomości i nieruchomości jest podstawowym podziałem rzeczy w rozumieniu jako przedmiotu prawa. Co prawda przepisy Kodeksu cywilnego nie zawierają definicji ruchomości, ale jest ona budowana w sposób negatywny za pomocą definicji nieruchomości, określone w art. 46 Kodeksu cywilnego.

Zgodnie z jego treścią nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Na tej podstawie rzeczą ruchomą w sensie przedmiotu prawa nazywa się wszystko to, co nie jest nieruchomością.

Rzecz, jako przedmiot prawa

W rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego rzeczami są przedmioty materialne, które mogą być przedmiotem praw cywilnych (takich jak np. własność). Za ruchomości uważa się te, które nie są nieruchomościami (ich częściami składowymi lub przynależnościami), są przedmiotami materialnymi (wymaga tego art. 45 Kodeksu cywilnego), zostały wyodrębnione z przyrody, mogą być samodzielnym przedmiotem obrotu.

Zobacz: Postanowienia ogólne

Podstawa prawna: Kodeks cywilny

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA