REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Osoba prawna

main image
Osoby prawne to jednostki organizacyjne, które na równi z osobami fizycznymi są podmiotami stosunków cywilnoprawnych. Osobą prawną jest również Skarb Państwa.

Osoba prawna - definicja

Istotą osoby prawnej jest to, iż jako jednostka organizacyjna (spółka, partia polityczna, fundacja itd.) jest wyposażona przez przepisy prawa w zdolność prawną i zdolność do czynności prawnej.

Zgodnie z art. 33 Kodeksu cywilnego osobami prawnymi są Skarb Państwa i jednostki organizacyjne, którym przepisy szczególne przyznają osobowość prawną.

Jednostki organizacyjne

To, które jednostki organizacyjne należy uznać za osoby prawne, wynika z przepisów szczególnych. Osobami prawnym są spółka z o.o. oraz spółka akcyjna. Oprócz tego osobami prawnymi są również m.in. stowarzyszenia zarejestrowane w KRS, kościoły, uczelnie wyższe, przedsiębiorstwa państwowe, fundacje, spółdzielnie, czy partie polityczne

Skarb Państwa

Oprócz tego osobą prawną jest również Skarb Państwa, którego osobowość stanowi bezpośrednio art. 33 Kodeksu cywilnego. W odróżnieniu od pozostałych osób prawnych nie uznaje się go za jednostkę organizacyjną.

Zdolność prawna

Osoby prawne posiadają, tak jak osoby fizyczne, zdolność prawną i zdolność do czynności prawnych. W odróżnieniu od osób fizycznych są one nabywane jednocześnie.

Zdolność prawna to zdolność do bycia podmiotem praw i obowiązków wynikających z prawa cywilnego. Zdolność do czynności prawnej to możność nabywania praw i obowiązków, wynikających z prawa cywilnego, własnym działaniem.

Podstawa prawna: Kodeks cywilny

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA