REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PRL

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Quiz. Wielkanoc w PRL. Pytanie 9 może zaskoczyć

Czas na podróż do PRL-u. Odkryj, jak wyglądała Wielkanoc w tamtych trudnych, ale zarazem niezwykle barwnych czasach. Odpowiesz na wszystkie 10 pytań?

Quiz Wielkanoc w PRL. Tylko nieliczni zdobędą komplet punktów!

Wielkanoc w PRL. Jak obchodziło się Wielkanoc w czasach PRL? Pewne tradycje wielkanocne są niezmienne, ale to najważniejsze święto w kościele katolickim obchodziło się kiedyś trochę inaczej niż dzisiaj. Jakie były wówczas ozdoby, czy w Wielką Sobotę można było zrobić zakupy i co się najczęściej jadało na święta? Cofnijmy się w czasie i sprawdźmy, jak wyglądała Wielkanoc w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Zapraszamy na quiz, ale ostrzegamy – łatwy nie będzie! Jak rozwiążecie, wyślijcie swoim znajomym.

Quiz: Jak wyglądały studniówki w czasach PRL?

Czas studniówek to magiczny moment dla maturzystów - okazja do zabawy i relaksu przed intensywnym okresem przygotowań do egzaminów dojrzałości. Ale czy zastanawialiście się, jak wyglądały te bale w czasach PRL? Zapraszamy do nostalgicznej podróży w czasie z naszym quizem o studniówkach w epoce PRL!

Świąteczne wspomnienia. Quiz o Bożym Narodzeniu w PRL

Święta Bożego Narodzenia to czas pełen magii, rodzinnych spotkań i tradycji. Każda epoka wnosiła coś wyjątkowego do sposobu ich obchodzenia, a okres Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (PRL) był w tym względzie szczególnie charakterystyczny. Wspomnienia Świąt w PRL-u to podróż do czasów, kiedy prostota mieszała się z niedostatkiem, a radość ze świątecznych chwil była często okupiona długimi godzinami oczekiwania w kolejkach po podstawowe produkty. W PRL-u, mimo oficjalnej areligijności państwa, Wigilia była obchodzona z dużym przywiązaniem do tradycji. Zapraszam do udziału w quizie, który pozwoli lepiej zrozumieć, jak wyglądało świętowanie w latach Polski Ludowej. Czy jesteście gotowi na podróż w czasie?

REKLAMA

Afera mięsna, czyli tragedia w najweselszym baraku obozu

Afera mięsna. Za PRL mówiło się, że jesteśmy "najweselszym barakiem w obozie". Miało to oznaczać, że spośród obozu krajów demokracji ludowej, to tu obywatele cieszyli się największą swobodą. Niestety jednak dla obywateli tego „baraku” dochodziło w nim również i do politycznie motywowanych zbrodni. Jedną z najbardziej głośnych z nich był mord sądowy, którym zakończyła się tzw. afera mięsna…

QUIZ Codzienność w PRL. Spróbuj zdobyć komplet punktów

Codzienność w PRL. Co się jadło? W czym piło? Czym się sprzątało i jakie sprzęty były obowiązkowe w domu? Kto pamięta codzienność w czasach PRL, na pewno zdobędzie komplet punktów.

Afera Baltony - cinkciarze, handlarze i marynarze …

Kiedy jeszcze byłem małym chłopcem dorastającym w latach 80tych w PRL-u, moją uwagę zwracały dwie marki, z którymi obnosili się dorośli na reklamówkach. Pierwszą z nich był PEWEX, a drugą jeszcze bardziej egzotyczną Baltona. Reklamówek z tych sklepów nie wyrzucano, ale z dumą noszono w nich zakupy, aż do zupełnego zniszczenia. 

QUIZ Piosenki z PRL. Odgadniesz po fragmencie tekstu?

Piosenki z PRL. Znamy je doskonale, czasem potrafimy zaśpiewać w całości. Ale bywa, że nie wiemy, kto jest ich wykonawcą... Sprawdźmy, czy uda się po fragmencie tekstu albo po tytule odgadnąć, kto śpiewał te hity z czasów PRL. Łatwo nie będzie.

REKLAMA

Afera „Konsula”, czyli ufaj ale sprawdzaj

Trafne powiedzenie „ufaj, ale sprawdzaj”(z ros. dowieraj, nuprowieraj) wiele osób przypisuje samemu Feliksowi Dzierżyńskiemu. Powiedzenia tego nie znało pewnie wiele osób, które w 1969 r. zaufały Czesławowi Śliwie, cwaniakowi z podrzeszowskiego Błażowa i uwierzyły mu, że jest austriackim konsulem. Historia tego legendarnego oszusta, naciągającego obywateli i instytucje PRL była na tyle ciekawa, że nakręcono o niej w 1989 r, film „Konsul”. W filmie zamiast Czesława Śliwy wprowadzono postać Czesława Wiśniaka, którego zagrał Piotr Fronczewski. Powspominajmy zatem historię jednego z największych oszustów PRL-u i zobaczmy, czy czegoś z niej można się dziś nauczyć.

Jak naprawiało się samochody w PRL-u? Zabawny quiz nie tylko dla moto-maniaków

PRL miał swój koloryt. Także w wymiarze motoryzacyjnym. Bo aut nie było gdzie i jak remontować. Kierowcy nie mieli zatem wyjścia. Musieli przejąć inicjatywę i przejmowali ją. Wypracowali szereg sposobów usprawniania aut domowymi metodami. Dziś zebraliśmy je w tym quizie. Odpowiesz na chociaż połowę pytań dobrze? To oznacza jedno. Czujesz lub jeszcze pamiętasz klimat tamtych lat!

Automatyczne zwolnienie z pracy za współpracę z „organami bezpieczeństwa" w PRL. Zmiany ustaw o służbie cywilnej i o pracownikach urzędów państwowych

Do Rzecznika Praw Obywatelskich są kierowane skargi obywateli po ostatniej zmianie ustawy o służbie cywilnej i ustawy o pracownikach urzędów państwowych. Nowelizacja ta wprowadziła (od 27 czerwca 2023 r.) zakaz zatrudniania w służbie cywilnej i na innych stanowiskach w instytucjach publicznych osób, które służyły i pracowały w instytucjach uznanych za „organy bezpieczeństwa” w czasie PRL lub były ich współpracownikami – bez względu na to czym dana osoba w rzeczywistości się zajmowała w tym czasie. W odniesieniu do tych osób następuje wygaszanie stosunków pracy w urzędach państwowych i służbie cywilnej.

QUIZ Dzieciństwo w PRL. Pamiętasz? Spróbuj zdobyć komplet punktów

Dzień Dziecka to jedno z bardziej wyczekiwanych przez dzieci świątecznych dni, także w czasach PRL. Wtedy decyzje, co dziecku kupić, lub, gdzie je zabrać nie zawsze były oczywiste, łatwe i po prostu w zasięgu możliwości (także portfela) rodziców. Dziś wybór jest tak ogromny, że Dzień Dziecka powinien trwać co najmniej tydzień. Wtedy w PRL nie było aż tak różowo, choć na pewno wesoło. A co robili rodzice z dziećmi w tym dniu? W szkołach, przedszkolach i żłobkach przygotowywano mnóstwo atrakcji. Odbywały się festyny i pokazy, bale, wycieczki oraz przedstawienia. Wróćcie pamięcią do tamtych czasów i obudźcie w sobie dziecko, zwłaszcza w Dzień Dziecka. Zapraszamy do quizu.

QUIZ Gesty, symbole i hasła PRL. Komplet punktów tylko dla prawdziwych znawców!

Gesty, symbole i hasła PRL. Jak dobrze je pamiętacie? Począwszy od tych sportowych, słynnego tyczkarza w zgięciu łokcia, poprzez plastikowy czerwony długopis, czy okrągły stół. Mnóstwo też było w tamtym czasie haseł zarówno propagandowych, jak i tych pełnych buntu, wiele ucieczek, skoków przez płot… Nie zawsze i wszystko pamiętamy, ale wiele z tamtego czasu jest wciąż żywe w naszej pamięci i zostanie na zawsze zapisane na kartach historii. Zapraszamy do sięgnięcia pamięcią choćby po niektóre z nich, sprawdźcie jak wam pójdzie w naszym quizie pełnym symboli z minionego okresu. Symboli na zawsze tożsamych już z PRL.

QUIZ Kultowe dobranocki w PRL. Pamiętasz je wszystkie?

W czasach PRL najważniejszą godziną na zegarze dla wszystkich dzieci była na pewno godzina 19.00. O tej porze zamierały podwórka i pustoszały trzepaki, a dzieci siadały przed telewizorami, by obejrzeć swoją „wieczorynkę”, która w ciągu tygodnia trwała ok. dziesięciu minut. Za to w niedzielę lub święta bajki nadawano odpowiednio dłużej, potrafiły trwać nawet do pół godziny. Niezapomniane i pamiętane do dziś to bez wątpienia „Reksio”, „Bolek i Lolek”, „Zaczarowany ołówek”, "Gąska Balbinka", czy „Pszczółka Maja”. Czy jesteście gotowi na naszą quizową przejażdżkę po bajkach? Zapraszamy.

QUIZ Zabawki z PRL. Pamiętasz je?

Zabawki PRL. PRL darzymy sentymentem (w niektórych kwestiach oczywiście) i często wracamy do niego pamięcią. Jednym z przyjemniejszych wspomnień na pewno są zabawki tamtego czasu. Wielu z nas pamięta bączki, kotki harmonijki czy jo-jo. Ale dzieciństwo w PRL-u to też era kapsli, piłkarzyków oraz skakania w gumę na podwórku. Gdy komputery (i gry) były jeszcze w powijakach, graliśmy w bierki lub układaliśmy kostkę Rubika. Niektóre z tych kultowych już zabawek są ponownie dostępne lub szturmem wróciły na sklepowe półki i możemy je pokazać naszym dzieciom czy wnukom. Wiele z nich też na pewno znajduje się w przeróżnych domowych lamusach, czekając na lepszy czas. Zapraszamy do quizu o zabawkach z PRL.

QUIZ Te sklepy w PRL znał każdy. Ale czy zdobędziesz komplet punktów?

Sklepy w PRL. Pewex czy Baltona to coś dla obywateli PRL niezwykle istotnego, były częścią jakże kolorowej i wymarzonej rzeczywistości. Oczywiście, aby wejść do tego „sezamu” i wyjść z czymś pod pachą należało mieć twardą walutę lub bony. Marzenia o wizycie w Peweksie, po Donalda pobudzały mocno wyobraźnię najmłodszych, tak samo jak ich mam po markowe kosmetyki, pończochy czy peruki a tatusiów po dobry koniaczek lub papierosy. Nastolatki zaś marzyły o walkmanach i prawdziwych jeansach z Baltony. Pamiętacie, co jeszcze było do nabycia w tych dewizowych sklepach? Niezależnie od stanu waszej pamięci zapraszamy do naszego dewizowego quizu 

QUIZ Słynne romanse PRL. Będzie 15/15?

Romanse PRL. Świat artystyczny w dobie przedinternetowej był nie mniej barwny i huczący od plotek niż dziś, choć zapewne wiele więcej można było ukryć i to przez dłuższy czas. Wystarczyła jednak niewielka szminka zgubiona za łóżkiem kochanka (jak wspominała Krystyna Mazurówna) i afera gotowa. Fani interesujący się nie tylko artystycznymi dokonaniami swoich ulubieńców, ale także ich życiem prywatnym, tak samo jak teraz byli spragnieni najświeższych ploteczek. Lata 60., 70. czy 80. obfitowały w przeróżne skandale oraz romanse, o których dziś byłoby również przez dłuższy czas głośno. Sprawdźcie, na ile pamiętacie najsłynniejsze pary tamtych czasów. Zapraszamy do quizu.

QUIZ Sprzęty grające z PRL. 10/15 to już sukces!

PRL-owski sprzęt grający nawet jeśli nie był drogi, to niekiedy po prostu ciężki do zdobycia, dlatego tym bardziej cenny dla posiadaczy. Mimo wielce pożądanych magnetofonów, odtwarzaczy, telewizorów czy gramofonów z zagranicy, to nasza rodzima produkcja całkiem nieźle sobie radziła. Wielu z nas pamięta też na pewno „momenty ciszy” w domu, gdy głośnik w głośnik nagrywało się np. ulubioną Listę Przebojów Trójki. A walkmany, jamniki oraz radia przenośne były prawie w każdym domu. Rozwiąż quiz i sprawdź, czy pamiętasz ten sprzęt, powspominaj, jak to działało.

QUIZ Kultowe filmy z PRL. Pamiętasz je?

Kultowe filmy PRL. Czy pamiętacie najważniejsze filmy z tamtych czasów? W PRL kino miało ogromne znaczenie w kształtowaniu kultury. I chociaż kręcić nie było łatwo, bo często na straży stała cenzura, powstało wówczas wiele wspaniałych produkcji. Duża część filmów z tamtych lat zyskała miano kultowych i oglądamy je po dziś dzień, niektóre sceny czy dialogi znając na pamięć. Przygotujcie się na filmową podróż, rozwiążcie quiz i sprawdźcie, czy jesteście ekspertami od kina PRL-u. Połowa punktów to już sukces!

QUIZ Motoryzacja w PRL. To będzie sentymentalna podróż

PRL był nie tylko kolorowy, ale też nie taki wolny, jakby się mogło dziś zdawać. Mieliśmy także swoje auta, pędzące z zawrotną prędkością po tzw. „gierkówce”, ale i „szarych drogach powiatu”. Motoryzacja, którą wielu z nas pamięta jeszcze z czasów dzieciństwa jest wciąż obecna nie tylko w sercach, ale i garażach prawdziwych pasjonatów. Na polskich drogach królowały wówczas głównie produkcje socjalistyczne z NRD, Czechosłowacji, Rumunii i ZSRR. Czy przejedziecie się z nami w sentymentalną podróż pojazdami z epoki PRL oraz rozpoznacie poszczególne marki, czy kraje ich pochodzenia? Jeśli tak wsiadajcie i ruszamy z quizem!

QUIZ Kultowe kosmetyki PRL. Trudno zdobyć komplet punktów!

Kosmetyki PRL. Czy wiedzieliście, że w czasach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej mieliśmy i my swoje kosmetyczne hity? Musieliśmy sobie radzić, zwłaszcza przez trudności z importem oraz ograniczoną produkcją. Wiele osób do dziś z ogromną nostalgią wspomina kosmetyki z tamtych czasów, które wbrew wszystkiemu miały swoje walory. Czy jesteście gotowi na podróż w czasie i przypomnienie sobie kultowych kosmetyków, które wtedy władały sercami Polek i Polaków? Znajdziecie tu naprawdę ciekawe pytania i to w sporej dawce! Zapraszamy, bo naprawdę warto.

QUIZ Co piliśmy w PRL. Na pewno znasz odpowiedzi?

Okres PRL-u w Polsce był czasem, gdy spożywanie kawy, herbaty, papierosów i alkoholu stanowiło bardzo ważny element codziennego życia Polaków. Dostępność owych produktów była często ograniczona (wiele z nich było na kartki), a ceny mocno kontrolowane przez władze komunistyczne. Mimo to, kawa, herbata, papierosy czy luksusowe alkohole potrafiły odzwierciedlać nie tylko uwarunkowania kulturowe, ale także status społeczny czy ekonomiczny w życiu codziennym. Zapraszamy na quiz! Macie odwagę podjąć wyzwanie?

QUIZ Majówka w PRL. Dasz radę zdobyć połowę punktów?

Majówka w PRL to okres wolny od pracy. I formalnie została wprowadzona w Polsce w latach 50. XX wieku. Podczas Majówek w PRL organizowano różne imprezy, pikniki rodzinne, pokazy kinowe, koncerty i wiele innych, a przede wszystkim przemarsze i manifestacje polityczne. Były to również okazje do wypoczynku oraz podróży turystycznych na terenie kraju. Mimo że tradycja pochodów pierwszomajowych już dawno nie obowiązuje, to wielu Polaków wciąż wykorzystuje ten czas na odpoczynek i rekreację. Majówka - na szczęście dłuższa już za chwilę. Czy pamiętasz, jak świętowali Polacy 1 maja w tamtych czasach? Zapraszamy do majówkowego quizu.

QUIZ Słownik z czasów PRL. Ile pamiętasz?

Słownik z czasów PRL. Język kształtuje rzeczywistość, a jaka była rzeczywistość PRL wszyscy wiemy. Pamiętacie powiedzonka i wyrażenia z tamtych czasów? Wiele z nich wciąż wykorzystywanych jest w codziennych rozmowach, część się zdezaktualizowała, niektóre były używane tylko w konkretnym regionie Polski. Dziś chcielibyśmy przypomnieć Wam może nieco zapomniane zwroty. Mamy nadzieję, że będziecie się dobrze bawić. Podzielcie się koniecznie w naszych social mediach swoimi ulubionymi zwrotami. To jak? „Pomożecie?”

QUIZ Podwórkowe gry i zabawy w PRL. Pamiętasz je?

W dobie przedsmartfonowej - tak to ujmując, istniało jeszcze coś takiego jak zabawy podwórkowe, które zwłaszcza w PRL były bardzo popularne. Stanowiły nieodzowną (i najlepszą) część dzieciństwa wielu osób dorastających w tamtych latach. Przeróżne gry oraz zabawy były nie tylko sposobem na spędzenie wspólnie z rówieśnikami wolnego czasu, ale także możliwością dodatkowych harców. Większość z ówczesnych podwórkowych aktywności była prosta oraz dostępna dla wszystkich dzieci, co czyniło je wyjątkowymi i niezapomnianymi jeszcze po wielu, wielu latach. Poniżej w quizie kilka zabaw, które były popularne na polskich podwórkach zwłaszcza w okresie PRL.

Moda z czasów PRL - QUIZ. Komplet punktów tylko u znawców tematu

Moda z czasów PRL. Ten kto powiedział kiedyś, że PRL był szary i nudny, to chyba dobrze nie wiedział, co mówi, a może nie rozróżniał kolorów. Obawiamy się, że najprawdopodobniej nawet ich nie widział. Wiadomo było, że co dekada to stylizacje różniły się od siebie niekiedy dość mocno i potrafiły być jeszcze bardziej kolorowe oraz szalone od poprzednich. W PRL - u pojawiały się także nowe trendy, takie jak buty na słoninie, bananowe spódnice, getry robione na drutach, piramidy czy ortaliony. Dziś dla wielu jest to już jedynie historia mody, ale nie dla wszystkich. Odważycie się rozwiązać nasz modowy quiz? Komplet punktów tylko u znawców tematu.

QUIZ Rozrywki w PRL. Niełatwo zdobyć komplet punktów!

Rozrywki w PRL. W tamtych czasach stanowiły istotny element życia społecznego. Pomimo panujących restrykcji i braku dostępu do wielu rzeczy Polacy szukali możliwości do dobrej zabawy, gdzie się da. Co więcej, rozwijali i tworzyli własne formy rozrywki. Muzyka, kinematografia, sport, teatr – na wszystko było miejsce. Chociaż władza próbowała kontrolować i dyktować gusta to głód wolności i rozwijania swoich pasji był większy. Zapraszamy na quiz o najpopularniejszych rozrywkach z PRL, ale uprzedzamy – łatwo nie będzie!

Quiz Tak mieszkaliśmy w PRL. Dasz radę zdobyć chociaż 8 punktów?

Mieszkania w PRL. Długie oczekiwanie na mieszkanie, ograniczony wybór mebli i dodatków, buble konstrukcyjne w blokach z wielkiej płyty i dzielenie dużych mieszkań z innymi. W zależności od dekady, sytuacja mieszkaniowa w PRL była przeróżna. Kto mógł dążył do posiadania własnego kąta a najlepiej M-3. Jak wyglądały mieszkania z tamtych czasów? Czego nie mogło w nich zabraknąć i które meble są znów modne po kilkudziesięciu latach? Zapraszamy na kolejny quiz nostalgiczny quiz. Komplet punktów tylko u prawdziwych znawców!

Quiz Kuchnia PRL. Pamiętasz te smaki?

Kuchnia w PRL - tego się nie zapomina, dlatego przygotowaliśmy niezapomniany quiz dla smakoszy. Jedzenie w PRL było geograficznie zróżnicowane oraz kształtowane przez wiele czynników, w tym (niestety bardzo często) dostępność produktów, czy prozaiczny brak jakiegokolwiek wyboru. Bywały okresy, gdy wiele produktów było na kartki, a sklepy często puste. Wraz z upływem czasu, gospodarka i w tym temacie zaczęła się poprawiać, dlatego już w latach 70-tych i 80-tych kuchnia zaczęła wstępować na wyższy poziom, a wpływ kuchni zachodniej, w tym radzieckiej, niemieckiej, włoskiej i chińskiej, stał się bardziej zauważalny. Zaczęły się pojawiać u nas nie tylko zapiekanki, ale też bliny czy sajgonki, choć najbardziej i tak pamięta się schabowego, nawet jeśli bywał z mortadeli.

QUIZ Kultowe przedmioty z czasów PRL. Sprawdź, czy je pamiętasz!

Kultowe przedmioty z czasów PRL. Jedne ułatwiały codzienność, inne były synonimem luksusu, o jednych marzyło się miesiącami, a inne chętnie wyrzuciło z pamięci. Niewątpliwie stanowią jednak znak tamtych czasów. Pamiętacie jeden z najsłynniejszych foteli czasów PRL, wiecie jak nazywał się ręczny odkurzacz albo kto widniał na reklamówce sklepu „Baltona”? Jeśli tak, to z quizem nie będziecie mieć problemu. Ale są też podchwytliwe pytania, zachowajcie czujność. Zapraszamy również do naszych pozostałych quizów o tematyce PRL.

QUIZ Wypoczynek w PRL. Pamiętasz? 11/15 to świetny wynik!

Wypoczynek w PRL. Ograniczone wyjazdy za granicę, limitowany dostęp do towarów i usług turystycznych oraz niskie pensje powodowały, że wiele osób musiało szukać sposobów na spędzenie wolnego czasu w kraju. Ale Polacy potrafili sobie radzić w każdych, nawet najtrudniejszych warunkach i wymyślać ciekawe formy spędzania urlopów. Jak wyglądały wczasy w PRL, dokąd się jeździło i czego nie można było zapomnieć na wyjeździe? Przypominamy w quizie! Nie będzie łatwo zdobyć komplet punktów. Ale próbujcie!

QUIZ Kultowe słodycze z PRL. Na pewno znasz wszystkie odpowiedzi?

QUIZ Kultowe słodycze z PRL! Ach, chyba każdy z nas pamięta ten boski smak oranżady w proszku, jedzonej wprost z ręki (bez rozrabiania w wodzie), albo bloku czekoladowego robionego przez mamę z mleka w proszku i kakao. Żeby nie było tak słodko, to mieliśmy wtedy i słodyczowe „koszmarki” - choćby słynny wyrób czekoladopodobny. W czasach PRL-u wybór słodyczy był znacznie mniejszy niż dziś, a dostęp do nich często ograniczony. Jednakże, pomimo braków, istniały popularne słodycze, które wciąż są pamiętane przez wielu Polaków, a na półkach sklepowych królują do dziś. Sprawdźcie swoją pamięć i znajomość słodkości z tamtych czasów. Zapraszamy na quiz!

Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

Problem emerytur byłych funkcjonariuszy PRL - SN

Sad Najwyższy wypowiedział się w sprawie emerytur byłych funkcjonariuszy PRL: "Nie możemy działać jak państwo totalitarne". Miejsce pracy i okres pełnienia służby nie może być jedynym kryterium decydującym o pozbawieniu emerytury.

Wyższe emerytury i renty dla opozycjonistów z czasów PRL

Działacz opozycji antykomunistycznej lub osoba represjonowana z powodów politycznych, której emerytura lub renta jest niższa niż 2400 zł, otrzyma świadczenie wyrównawcze do tej wysokości. Oznacza to, że opozycjoniści z czasów PRL będą mieli wyższe emerytury i renty. Kwota ta będzie co roku waloryzowana.

REKLAMA