REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Projekty ustaw

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

SENT z nowymi rodzajami odpadów? Projekt ma ograniczać szarą strefę

System Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT) ma zostać rozszerzony o 11 rodzajów odpadów, takich jak farby, lakiery czy kleje. Takie zmiany przewiduje projekt rozporządzenia opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Jak dodano, rozszerzenie SENT ma ograniczyć szarą strefę w gospodarce odpadowej.

Sankcje za używanie terminu „firma audytorska” oraz penalizacja umów o badanie zawieranych na okres dłuższy niż 10 lat

Sankcje za używanie terminu „firma audytorska”, penalizacja umów o badanie zawieranych na okres dłuższy niż 10 lat przez jednostki zainteresowania publicznego oraz umożliwienie zdalnego uczestnictwa w posiedzeniach Krajowego Zjazdu Biegłych Rewidentów oraz Polskiej Izby Biegłych Rewidentów - to główne zmiany w podpisanej przez prezydenta zmianie ustawy o biegłych rewidentach. 

Minimalna stawka godzinowa w 2024 r. Ile wyniesie zgodnie z projektem rozporządzenia?

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2024 r.

Zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Co się zmieni?

Powstanie nowy system teleinformatyczny Krajowego Rejestru Karnego. Zgodnie z przyjętym przez rząd projektem każde zaświadczenie z KRK będzie wydawane w wersji elektronicznej z pieczęcią elektroniczną.

REKLAMA

Wydawanie dzieci za granicę. Będą nowe przepisy

Przyjęta przez rząd nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego ma realizować unijne wymaganie, aby sprzeciwienie się powrotowi dziecka, które zostało bezprawnie uprowadzone lub zatrzymane, miało miejsce w szczególnych przypadkach.

Zmiany w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym mają zwiększyć ochronę dzieci

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Przewiduje on m.in. wdrożenie w różnych instytucjach standardów ochrony dzieci. Poparcie dla nowych regulacji wyraziły wszystkie kluby parlamentarne.

Wzrosną limity zużycia prądu dla gospodarstw domowych

10 lipca 2023 r. rząd przyjął nowelizacją ustawy o ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. Nowe przepisy zakładają wprowadzenie wyższych limitów zużycia energii elektrycznej dla gospodarstw domowych oraz niższe ceny za prąd dla sektora MŚP, samorządów i niektórych podmiotów użyteczności publicznej.

Mrożenie cen prądu. Projekt zakłada zwiększenie limitu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej oraz niektórych innych ustaw.

REKLAMA

Świadczenie 800 plus. Na jakich zasadach zgodnie z projektem ustawy?

Trwają konsultacje społeczne projektu ustawy zwiększającej świadczenie 500 plus do 800 plus. Co już wiadomo o planowanych zmianach? Czy rodzice będą musieli składać dodatkowy wniosek?

Nowy projekt zakłada zaprzestanie wygaszania emerytur pomostowych

Do Sejmu wpłynął projekt PiS, który zakłada m.in. uchylenie wygaszającego charakteru emerytur pomostowych, ochronę działaczy związkowych w sprawach z zakresu prawa pracy i wyłączenie dodatku za szczególne warunki pracy z płacy minimalnej. 

Kiedy wypłata czternastej emerytury w 2023 r.?

Najprawdopodobniej czternasta emerytura zostanie wypłacona na przełomie sierpnia i września, podobnie jak w ubiegłym roku - powiedziała w środę w PR24 minister rodziny Marlena Maląg. Dodała, że decyzję co do terminu wypłaty świadczenia podejmie rząd.

Specjalny dodatek dla weteranów poszkodowanych - projekt

Wszyscy weterani poszkodowani będą mogli otrzymywać specjalny dodatek. Tak wynika z projektu nowych przepisów, przyjętych przez rząd.

Świadczenie pielęgnacyjne. Jakie są planowane zmiany?

Świadczenie pielęgnacyjne aktualnie przyznawane jest osobom, które rezygnują z zatrudnienia w celu sprawowania opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny. Jakie zmiany w tym zakresie zaplanowano? Na jakich zasadach ma być przyznawane zmodyfikowane świadczenia pielęgnacyjne?

Centralna Informacja Emerytalna. Projekt ustawy przyjęty przez rząd

Rząd chce utworzyć Centralną Informację Emerytalną. System będzie zawierał kompleksową informację o świadczeniach emerytalnych, bez względu na ich źródło.

Co z ustawą o asystencji osobistej?

W sprawie ustawy o asystencji osobistej jesteśmy zdeterminowani. Zostało kilka posiedzeń Sejmu w tej kadencji, więc musimy z nią wyjść, a właściwie prezydent - w ciągu najbliższych dni - powiedział w piątek wiceszef MRiPS, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik.

Ustawa o aktywności zawodowej - jakie rozwiązania przewiduje?

Chcemy, by dzięki nowej ustawie o aktywności zawodowej, urzędy pracy lepiej się kojarzyły i realnie pomagały w znalezieniu zatrudnienia - powiedział PAP wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Resort chce m.in. przenieść ubezpieczenie zdrowotne z urzędów pracy do ZUS.

Sejm wprowadza podatek od zbiórek. Jak może to wpłynąć na rynek crowdfundingowy?

Ostatnia nowela prawa w zakresie spadków i darowizn zakłada, że już od 1 lipca 2023 r., zostanie wprowadzony nowy podatek od zrzutek. Jeżeli wartość donacji przekazana przez wielu darczyńców jednemu organizatorowi, przekroczy łącznie kwotę 54 180 zł, wówczas beneficjent będzie musiał odprowadzić podatek w wysokości nawet 20%. 

Alimenty natychmiastowe - kiedy wejdą w życie?

Plany ustawodawcy w zakresie wprowadzenia tzw. natychmiastowych alimentów wracają regularnie co jakiś czas. Komu jednak miałyby one przysługiwać, w jakiej sytuacji oraz w jakiej wysokości – odpowiadamy w dzisiejszym artykule. Być może regulacje związane z alimentami natychmiastowymi pojawią się jeszcze w 2023 roku w Polsce.

Waloryzacja emerytur z KRUS w 2023 r. - co ma się zmienić?

Sejm znowelizował ustawę o ubezpieczeniu społecznym rolników. Dotyczy ona zmiany sposobu waloryzacji emerytur z KRUS.

Nowa ustawa ma zapewniać ochronę uczestnikom badań klinicznych

Sejm uchwalił ustawę o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi. Zakłada ona m.in. utworzenie Funduszu Kompensacyjnego Badań Klinicznych

Rząd przyjął projekt wprowadzający świadczenie za długoletnią służbę

Przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ma zachęcać doświadczonych funkcjonariuszy m.in. Policji czy Straży Granicznej, strażaków oraz żołnierzy do pozostania w służbie.

Świadczenie za długoletnią służbę – założenia projektu

Świadczenie za długoletnią służbę ma skutkować zwiększeniem uposażeń funkcjonariuszy i żołnierzy zawodowych posiadających co najmniej piętnastoletni staż służby. Tak wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu.

Nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów - projekt przyjęty przez rząd

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów dostosowującym polskie prawo do unijnej dyrektywy. Projekt wprowadza m.in. 5-letnią kadencję prezesa UOKiK, którego wcześniejsze odwołanie będzie możliwe tylko w określonych przypadkach.

Nowa usługa w aplikacji mObywatel sposobem na kradzież tożsamości

Rząd pracuje nad przepisami, które mają zmniejszyć liczbę przestępstw z użyciem skradzionej tożsamości. W aplikacji mObywatel pojawi się nowa usługa.

Fundacja rodzinna - na jakim etapie są prace nad ustawą?

W Sejmie trwają prace nad projektem ustawy o fundacji rodzinnej. Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce, by proponowane rozwiązania weszły w życie w pierwszej połowie 2023 r.

Zastrzeżenie numeru PESEL - będą nowe przepisy

Nowe przepisy umożliwią zastrzeżenie numeru PESEL za pomocą usługi elektronicznej lub osobiście w gminie. Określone podmioty będą zobligowane do weryfikacji istnienia zastrzeżenia.

Przesłuchanie zatrzymanego - senacki projekt nowelizacji KPK

Senacki projekt zakłada wprowadzenie przepisów, na podstawie których zatrzymani, którzy nie mają adwokata lub radcy prawnego ustanowionego z wyboru, będą mogli żądać wyznaczenia im do kontaktu oraz przeprowadzenia czynności procesowych z ich udziałem adwokata lub radcę prawnego z urzędu.

Zakaz kontaktowania się i inne ważne zmiany dla ofiar przemocy domowej

Sejm przyjął w czwartek nowelizację kilku ustaw, w tym Kodeksu postępowania cywilnego, dotycząca rozwiązań przeciw przemocy domowej. Zaproponowano nowe narzędzia w tym obszarze: zakaz zbliżania się, zakaz kontaktowania się oraz zakaz wstępu do miejsc takich, jak miejsce pracy osoby pokrzywdzonej.

Jurysdykcja w sprawach małżeńskich - projekt przyjęty przez rząd

Przyjęty przez rząd projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego dostosowuje polskie prawo m.in. do unijnego rozporządzenia dotyczącego jurysdykcji, uznawania i wykonywania orzeczeń w sprawach małżeńskich. Chodzi też m.in. o sprawy związane z uprowadzeniem dziecka za granicę.

MS pracuje nad uregulowaniem usług tzw. kancelarii odszkodowawczych

Ministerstwo Sprawiedliwości opracowuje projekt ustawy, który wprowadza m.in. rozwiązania mające zapobiegać przetrzymywaniu przez kancelarie odszkodowawcze pieniędzy należnych. Tak wynika z odpowiedzi udzielonej Rzecznikowi Praw Obywatelskich.

System umożliwi zawieranie umów według gotowych formularzy

System teleinformatyczny będzie umożliwiał zawieranie i przechowywanie umów oraz udostępnianie dokumentacji pracowniczej

Projekt rozporządzenia: dziewięć nowych zawodów w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego

Wprowadzenie dziewięciu nowych zawodów do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego zakłada skierowany do konsultacji publicznych projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji i nauki w sprawie szkolnictwa branżowego.

ZPP: Stanowisko do projektu ustawy o aktywności zawodowej

Ustawa o aktywności zawodowej: nowe propozycje w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego nie stanowią istotnego wzmocnienia rozwiązań w obszarze edukacji cyfrowej czy wykorzystania cyfrowych narzędzi związanych z rozwojem kompetencji pracowników;

Badania kliniczne - będą nowe przepisy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi, przedłożony przez ministra zdrowia.

Definicja przemocy domowej rozszerzona o przemoc ekonomiczną

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie została przyjęta przez rząd. Nowe przepisy dotyczą m.in. przemocy ekonomicznej i cyberprzemocy.

Fundacja rodzinna - projekt ustawy przyjęty przez rząd

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o fundacji rodzinnej, przedłożony przez ministra rozwoju i technologii. Kto będzie mógł założyć fundację rodzinną?

Centralny Rejestr Wyborców - co zawiera projekt?

Utworzenie Centralnego Rejestru Wyborców zakłada projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego, który wpłynął do Sejmu. Jakie dane będzie zawierał rejestr?

Fundacje rodzinne - projekt, zadania

We wtorek rząd zajmie się projektem ustawy powołującą nową instytucję, jaką będzie fundacja rodzinna - wynika z porządku obrad rady ministrów. Zadanie fundacji rodzinnej będzie przede wszystkim zarządzanie majątkiem firmy rodzinnej i jego ochrona.

Projekt nowelizacji KPA a prawa strony

Czy ministerialny projekt nowelizacji ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego, który trafił do konsultacji chroni podstawowe prawa strony?

Prawo komunikacji elektronicznej - projekt przyjęty przez rząd

Możliwość otrzymania przez abonentów prepaid zwrotu pozostałych na koncie środków z doładowań w przypadku wygaśnięcia ważności konta - to jedna ze zmian wprowadzanych przez projekt ustawy Prawo komunikacji elektronicznej, który we wtorek przyjęła Rada Ministrów.

Testament ustny i wojskowy do zmiany, podróżny – do likwidacji

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt nowelizacji Kodeksu cywilnego. Zmiany dotyczą testamentów ustnych, podróżnych i wojskowych.

Cofnięcie zezwolenia na prowadzenie działalności windykacyjnej i jego skutki

Zgodnie z projektowaną ustawą o działalności windykacyjnej i zawodzie windykatora, minister właściwy do spraw gospodarki będzie wydawał, odmawiał wydania, zawieszał i cofał – w drodze decyzji – zezwolenie na prowadzenie działalności windykacyjnej.

Kiedy projekt zmiany konstytucji dotyczący immunitetu?

Do końca roku PiS powinno złożyć projekt zmiany konstytucji ws. zmiany zakresu immunitetu - powiedział w poniedziałek rzecznik PiS Radosław Fogiel.

Nadzór nad działalnością przedsiębiorstw windykacyjnych

Projektowana ustawa o działalności windykacyjnej i zawodzie windykatora wprowadza dwa rodzaje nadzoru nad rynkiem windykacyjnym, tj. nadzór nad działalnością przedsiębiorstw windykacyjnych oraz nadzór nad działalnością windykatorów.

Maksymalne ceny prądu - projekt przyjęty przez rząd

Rada Ministrów przyjęła projekt o maksymalnych cenach energii dla MŚP, samorządów i podmiotów wrażliwych. Jaką cenę przewidziano dla gospodarstw domowych?

Uregulowanie działalności windykacyjnej – projekt MS

Nie kwestionując potrzeby i zasadności uregulowania rynku windykacyjnego, należy wskazać, że proponowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt ustawy o działalności windykacyjnej i zawodzie windykatora nie może być oceniony jednoznacznie.

Zmiany w urlopach rodzicielskich. Na jakim etapie jest projekt?

Zmiany w urlopach rodzicielskich zakłada tzw. unijna dyrektywa work-life balance. Dokument ten Polska powinna wdrożyć na początku sierpnia 2022 r. Na jakim etapie jest projekt w sprawie wdrożenia dyrektywy?

Projekt reformy sądów poszerzony o sędziów pokoju

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada poprawiony projekt reformy sądów, poszerzony o komponent sędziów pokoju.

Projekt ustawy o działalności windykacyjnej i zawodzie windykatora

Jakie są cele i główne założenia projektu ustawy o działalności windykacyjnej i zawodzie windykatora oraz zmianie niektórych innych ustaw?

Sędziowie pokoju - prace nad projektem w Sejmie

Sejmowa podkomisja rozpoczęła pracę nad zapisami przygotowanego przez prezydenta Andrzeja Dudę projektu ustawy wprowadzającej instytucje sądów pokoju i sędziów pokoju.

REKLAMA