REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Emerytury stażowe. Solidarność apeluje o pilne przeprowadzenie pierwszego czytania projektu

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” apeluje o pilne przeprowadzenie pierwszego czytania obywatelskiego projektu ustawy o emeryturach stażowych.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” zwróciła się z apelem do marszałka Sejmu Szymona Hołowni o pilne przeprowadzenie pierwszego czytania obywatelskiego projektu ustawy o emeryturach stażowych.

Obywatelski projekt ustawy o emeryturach stażowych

W czasie środowego posiedzenia, 15 listopada, Komisja Krajowa NSZZ „S” przyjęła apel w sprawie projektu ustawy o emeryturach stażowych.

„Projekt, pod którym NSZZ +Solidarność+ zebrał kilkaset tysięcy podpisów, miał już swoje pierwsze czytanie 14 grudnia 2021 roku, czyli w poprzedniej kadencji, i głosowały za jego dalszym procedowaniem niemal wszystkie opcje polityczne. Niestety od tego czasu akt ten zalega w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, a prace nad nim zostały zamrożone” – wskazała Komisja.

Związkowcy przypomnieli, że ustawodawcze wnioski obywatelskie muszą być kontynuowane w kolejnej kadencji Sejmu.

"Mając na względzie podnoszone przez wszystkie opcje – w tym Pańską – deklaracje wprowadzenia tzw. emerytur stażowych, apelujemy o pilne przeprowadzenie ponownego pierwszego czytania i rozpoczęcie prac nad wprowadzeniem tego rozwiązania” – zaapelowała KK NSZZ „Solidarność” do marszałka Hołowni.

W grudniu 2021 r. w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie przygotowanego przez Solidarność projektu obywatelskiego w sprawie emerytur stażowych, pod którym zebrano 235 tys. podpisów. Przewiduje on, że prawo do takiego świadczenia miałyby osoby, które osiągnęły wynoszący 35 lat dla kobiet i 40 dla mężczyzn okres składkowy i nieskładkowy. Emerytura stażowa przysługiwałaby, pod warunkiem że jej wysokość ustalona przy zastosowaniu tzw. formuły zdefiniowanej składki nie jest niższa od minimalnej emerytury. Projekt trafił do komisji polityki społecznej i rodziny.

Projekt prezydencki

W grudniu 2021 do Sejmu skierowany został też prezydencki projekt emerytur stażowych. Przewiduje on, że na wcześniejsze emerytury mogłyby przechodzić osoby, które mają odpowiednio wysoki staż pracy: 39 lat w przypadku kobiet i 44 lata w przypadku mężczyzn oraz zgromadzony kapitał emerytalny wystarczający na emeryturę w wysokości co najmniej najniższej emerytury. Projekt obejmuje regulacją osoby ubezpieczone w powszechnym systemie emerytalnym, a także tych objętych rolniczym systemem ubezpieczeń społecznych.

Wiek emerytalny w Polsce

Aktualny wiek emerytalny, który obowiązuje od 1 października 2017 r., wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. (PAP)

Autorka: Katarzyna Herbut
kh/ itm/

 

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komornik będzie mógł zająć mniej wynagrodzenia. Już od stycznia 2025 roku zmiany korzystne dla dłużników. Sprawdź, co się zmieni

Komornik będzie mógł zająć mniej wynagrodzenia. Już od stycznia 2025 roku wzrosną bowiem kwoty wolne od potrąceń, a więc na kontach dłużników będzie musiało pozostać więcej pieniędzy, które będą służyły zaspokojeniu ich podstawowych potrzeb.

Nowy sondaż: Kto miałby szansę z Trzaskowskim?

Najnowszy sondaż pokazuje, że Rafał Trzaskowski pokonałby w wyścigu o fotel prezydenta RP m.in. b. premiera Mateusza Morawieckiego (PiS), b. szefa MON Mariusza Błaszczaka (PiS), marszałka Sejmu Szymona Hołownię (Trzecia Droga) oraz obecnego szefa resortu dyplomacji Radosława Sikorskiego (KO).

Darowizna w kryptowalucie. Czy korzysta ze zwolnienia od podatku?

Czy darowizna otrzymana w formie kryptowalut przeznaczona na realizację niegospodarczej działalności statutowej kościelnej osoby prawnej, korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych? Organ skarbowy właśnie wypowiedział się w tej sprawie.

Szefowa MEN: część beneficjentów „obchodziła” system i pobierała 800 plus w sposób nieuprawniony. Czy będą kolejne ograniczenia programu? Oburzeni politycy interweniują

Po ostatnich słowach ministry edukacji narodowej Barbary Nowackiej odnośnie pobierania świadczenia 800 plus przez część beneficjentów pomimo niespełnienia wymogów ustawowych, powstaje pytanie – czy program 800 plus czekają kolejne ograniczenia czy też spełnianie kryteriów ustawowych, od których uzależnione jest przysługiwanie świadczenia, wymaga po prostu bardziej dokładnego weryfikowania przez ZUS? 

REKLAMA

W 2025 r. wzrost wynagrodzeń nauczycieli i odmrożenie wynagrodzeń osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi – projekt ustawy okołobudżetowej

Do Sejmu trafił projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2025. Projekt zakłada m.in. wzrost wynagrodzeń nauczycieli i odmrożenie wynagrodzeń osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi.

400 mln dolarów za prawa pokrewne do nagrań Pink Floyd. Sprzedana także nazwa i marka

Brytyjski zespół rockowy Pink Floyd zdecydował się na sprzedaż praw do części swojej twórczości firmie Sony za kwotę 400 mln dolarów - przekazał w środę dziennik "Financial Times", który powołał się na osoby uczestniczące w tej transakcji.

Ulga abolicyjna 2024/2025. Kto może skorzystać?

Ulga abolicyjna to rozwiązanie, które ma na celu zniwelowanie różnic w opodatkowaniu dochodów uzyskanych za granicą. Choć do rozliczenia PIT za 2024 rok pozostało jeszcze kilka miesięcy, warto już teraz zapoznać się z tą ulgą, aby odpowiednio przygotować się do rozliczeń. Dzięki niej osoby, które uzyskały przychody poza Polską, mogą obniżyć wysokość należnego podatku w swoim zeznaniu rocznym.

Dodatek wiejski dla nauczycieli. Kiedy i komu przysługuje?

Dodatek wiejski jest jednym z elementów wynagrodzenia nauczycieli, którzy pracują w miejscowościach o niższej liczbie mieszkańców. Wysokość dodatku wynosi 10% wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela i jest regulowana przepisami Karty Nauczyciela. Jakie są zasady jego przyznawania i na co mogą liczyć osoby spełniające określone warunki? Odpowiedzi znajdziesz w dalszej części artykułu.

REKLAMA

1000 zł zasiłku dla rodziców przedszkolaków i uczniów jeszcze w 2024 r. Dla kogo jednorazowe świadczenie? [Senackie komisje rozpatrzyły sprawę 2 października]

1000 zł zasiłku dla rodziców przedszkolaków i uczniów jeszcze w 2024 r. Dla kogo jednorazowe świadczenie. Senackie komisje rozpatrzyły sprawę w środę, 2 października. Ustawa trafi teraz na posiedzenie plenarne Senatu.

Średnio 7330 złotych – tyle zarabiają najlepiej wynagradzani absolwenci studiów wyższych w Polsce. W pierwszym roku po ukończeniu studiów. Nie zgadniesz w jakim zawodzie.

Średnio 7330 złotych – tyle zarabiają najlepiej wynagradzani absolwenci studiów wyższych w Polsce w pierwszym roku po ukończeniu studiów. Nie mają problemu ze znalezieniem pracy, a ich wypłata to więcej niż przeciętna wynagrodzeń w powiatach ich zamieszkania.

REKLAMA