REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy powstanie ustawa o biegłych sądowych?

Adwokat Alicja Kociemba
Adwokat wpisany na listę Wielkopolskiej Izby Adwokackiej w Poznaniu oraz mediator sądowy wpisany na listę stałych mediatorów Sądu Okręgowego w Poznaniu. Prowadzi kancelarię adwokacką w Poznaniu – Kociemba Kancelaria Adwokacka.
Czy powstanie ustawa o biegłych sądowych?
Czy powstanie ustawa o biegłych sądowych?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Biegli sądowi stanowią istotny filar wymiaru sprawiedliwości. W sprawach sądowych związanych ze specjalistycznymi zagadnieniami, sąd ma wręcz obowiązek uzyskania opinii biegłego. Niestety, nadal kwestie biegłych sądowych nie zostały uregulowane na poziomie ustawowym. Resort sprawiedliwości zapewnia, że trwają prace analityczno – koncepcyjne, ale projektu ustawy jak nie było, tak nie ma. 

Oczekiwanie na opinię biegłego

Każdy, kto brał udział w postępowaniu sądowym, w którym konieczne było zasięgnięcie wiadomości specjalnych zdaje sobie sprawę, że wybór biegłego o odpowiedniej specjalności oraz oczekiwanie na opinię istotnie wpływa na długotrwałość postępowania. Na opinie czeka się od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Zazwyczaj w tym czasie nie toczą się żadne inne czynności procesowe, a sprawa nie może być rozstrzygnięta. 

REKLAMA

Kiedy powoływany jest biegły sądowy?

W każdej sprawie, która wykracza poza powszechnie dostępną wiedzę oraz doświadczenie życiowe, powoływany jest biegły sądowy. Dotyczy to zarówno spraw karnych, jak i cywilnych, rodzinnych czy administracyjnych. 

Przykład

Dla przykładu: 

 • sprawie karnej, która dotyczy wypadku samochodowego ze skutkiem śmiertelnym potrzebne są co najmniej dwie dwie opinie – jedna dotycząca rekonstrukcji wypadku, a druga – dotycząca mechanizmu powstania obrażeń oraz przyczyn śmierci. Niejednokrotnie sporządzana jest także trzecia opinia z zakresu stanu technicznego pojazdu, 
 • w sprawie cywilnej pomiędzy zleceniodawcą a wykonawcą o zapłatę kary umownej z tytułu nieprawidłowego wykonania umowy, której przedmiotem była budowa drogi ekspresowej, konieczne może okazać się przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego z zakresu budowy dróg, który rozstrzygnie, czy faktycznie zaistniały podstawy do naliczenia kary umownej oraz czy umowa została naprawdę nieprawidłowo zrealizowana przez wykonawcę,
 • podobnie w sprawie pomiędzy konsumentem a przedsiębiorcą o zapłatę za wadliwy towar np. skórzane obuwie, niezbędna jest opinia szewca,
 • w wielu sprawach rodzinnych, szczególnie w przypadku silnego konfliktu rodziców, przeprowadzane są opinie biegłych psychologów oraz pedagogów co do kompetencji rodzicielskich, relacji rodziców z dziećmi, zasadności pozbawienia władzy rodzicielskiej. 

Jak więc widać, zakres spraw, w których niezbędna jest opinia biegłego lub zespołu biegłych jest bardzo szeroki, a wręcz nieograniczony. Chociaż sąd ocenia opinię biegłego jak każdy inny dowód, to niewątpliwie często to, co stwierdzi biegły w opinii bezpośrednio przekłada się na treść wyroku. 

Wciąż nie ma ustawy

REKLAMA

Pomimo tak istotnego wpływu biegłych sądowych na wymiar sprawiedliwości oraz treść rozstrzygnięć, nadal nie ma ustawy, która jednolicie określałaby np. zasady weryfikacji kompetencji, status instytucji specjalistycznych, które skupiają biegłych danych specjalności, czy utworzyłaby centralny rejestr biegłych. 

Potrzeba obowiązywania takiej ustawy jest na tyle paląca, że Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek wystąpił do Ministra Sprawiedliwości w tej sprawie (sygn. pisma RPO: VII.510.20.2015.PKR). Resort sprawiedliwości odpowiedział, że nadal kontynuowane są prace analityczno-koncepcyjne, które mają na celu kompleksowe uregulowanie na poziomie ustawowym statusu biegłych sądowych. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie określono jednak czy i kiedy projekt ustawy zostanie opublikowany, a tym bardziej – kiedy rozpocznie się proces legislacyjny. 

Uczestnikom procesów sądowych pozostaje więc jedynie oczekiwać na wprowadzenie takiej ustawy, która niewątpliwie może pomóc z uporządkowaniu i wyeliminowaniu niektórych problemów, ujawniających się w praktyce na tle opiniowania przez biegłych. 

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Artur
  2023-11-06 12:05:47
  Jestem biegłym (w kilku sądach okręgowych), stawki są naprawdę niskie a oczekiwanie na przelew za wykonaną, oddaną opinię trwa nawet kilka lat! Dodatkowo, będąc Vatowcem, podatek odprowadzam teraz a wynagrodzenie otrzymam w bliżej nieokreślonym czasie... Jest wiele mankamentów bycia biegłym, to raczej poprostu trzeba lubić? Niż traktować zarobkowo...
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rok 2024 zacznie się od wypłaty 800 plus

Rok 2024 zacznie się od wypłaty 800 plus. "Zaraz jeszcze sukcesem PO okaże się walka z mafiami VAT-owskimi, więcej niż podwojenie budżetu państwa, obniżka podatku PIT i wiele innych, to konkrety PiSU - zareagował dzisiaj w mediach społecznościowych rzecznik rządu Piotr Müller na grafikę PO z hasłem "Nowy rok zacznie się od wypłaty 800+! I to jest konkret!"

W 2024 r. emerytury stażowe i rolnicze niezależne od wieku. Od 1588,44 zł brutto. Potem waloryzacja. Okresy składkowe 38 i 43 lata. Czy można łączyć z rentą. Co z OFE i zawieszeniem? [projekt]

Emerytury stażowe od 1588,44 zł brutto. Wymagane okresy składkowe dla kobiet 38 lat, a w przypadku mężczyzn 43 lata. Bez względu na wiek!

Czy w 2024 r. będzie można zaoszczędzić na podatku od nieruchomości? Niektórzy zapłacą nawet 2193 zł mniej!

Podatników czeka trudny rok – limity podatkowe na 2024 r. na gruncie VAT, CIT i PIT są dla nich niekorzystne i mniejsza grupa będzie mogła skorzystać na ich podstawie z ustawowych preferencji, maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych wzrosły o 15-proc., a podatek rolny aż o 21-proc. W takiej sytuacji każda oszczędność jest na wagę złota. Warto więc przyjrzeć się temu, czy podatnik ma szansę skorzystać z niższego opodatkowania podatkiem od nieruchomości, bo można zyskać 2193 zł za 100 m2 powierzchni użytkowej!

W 2024 r. 7545 zł, 8427 zł, 9235 zł czy 10 342 zł na rękę. Która pensja wpada w podatek 32%? Wiesz? [Obliczenia, kwoty brutto i netto]

W 2024 r. jaka pensja jest graniczna dla stawki 12% (PIT). Od jakich kwot brutto i netto pensji, zapłacisz podatek PIT 32%. 

REKLAMA

Nowe limity taniego prądu na 2024 r. Są o połowę niższe. 1500 kWh dla wszystkich. Niepełnosprawni 1800 kWh, rolnicy i KDR 2000 kWh [ustawa u prezydenta]

Koalicja, kierowana przez D. Tuska, obniżyła o połowę limity taniego prądu na 2024 r. Politycy uzasadniają to tym, że są to limity do 30 czerwca 2024 r., czyli na połowę 2024 r. Co ma się zdarzyć po tej dacie, tak naprawdę nikt nie wie.

To pewne! Dodatek osłonowy po Senacie jest już u prezydenta A. Dudy. Wnioski do 30 kwietnia 2024 r. Świadczenie do 822,25 zł

Senat nie wniósł poprawek. I przepisy o dodatku osłonowym na 2024 r. są już na biurku prezydenta A. Dudy.

2000 zł to racjonalna renta socjalna po podwyżce w 2024 r. Niestety przepisy o świadczeniu wspierającym blokują podwyżkę

W 2024 r. renta socjalna wzrośnie o 12,3% z 1588,44 zł do około 1784 zł. Potrzebna jest podwyżka o 26% do 2000 zł brutto, aby zrekompensować osobom niepełnosprawnym rzeczywiste koszty inflacji. Wprowadzenie świadczenia wspierającego wyklucza podwyżkę renty socjalnej do 2000 zł. 

Podwyższony zostanie, z obecnych 10 000 zł do 20 000 zł, limit wartości składników majątku. RM przyjęła projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przedłożony przez ministra finansów. Jednym z najważniejszych rozwiązań jest podwyższony, z obecnych 10 000 zł do 20 000 zł, limit wartości składników majątku , który umożliwia jednorazowe zaliczenie wydatków na nabycie tych składników do kosztów uzyskania przychodów. Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

REKLAMA

Fundusz premiowy dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych, robotniczych i obsługi w Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej. RM przyjęła rozporządzenie

W dniu 8 grudnia 2023 r. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek, przedłożone przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Co z wynagrodzeniami tych pracowników? Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

Franczyza na nowych zasadach? Rada Ministrów przyjęła projekt Kodeksu cywilnego. Franczyzobiorca ma być lepiej chroniony

Czy zmienią się przepisy dotyczące franczyzy? Rada Ministrów 8 grudnia 2023 r. przyjęła projekt Kodeksu cywilnego. Czy zmieni się coś oprócz franczyzy?  Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

REKLAMA