REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Przedsiębiorca, Koronawirus

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Co powinna zawierać umowa o zachowaniu poufności, aby spełniała swoją funkcję?

Zasady związane z przekazywaniem i wykorzystywaniem informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa powinny być określone przez strony w umowie o zachowaniu poufności (NDA) lub w odpowiednio sformułowanej klauzuli. Jak wygląda to w praktyce? O czym należy pamiętać podpisując porozumienie z nowym partnerem biznesowym?

Wnioski do KRS tylko elektronicznie – jednak od 1 marca 2021 roku!

W związku z szybko zmieniającą się rzeczywistością prawną zmiany w ustawie z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (czyli KRS) wchodzą w życie nie od 1 marca 2020 r. – jak zakładano pierwotnie – a dopiero w 2021 r. Od tej daty wnioski do KRS będzie można składać wyłącznie w formie elektronicznej.

Koronawirus a przestrzeganie prawa pracy - prawa i obowiązki

Koronawirus nie uzasadnia łamania przepisów prawa pracy. Pracodawca nie może zmusić pracownika do pracy zdalnej. W niektórych przypadkach powinien zapewnić maseczki higieniczne i odzież ochronną. Pracownik może odmówić podróży służbowej w miejsce zagrożone epidemią. Sprawdź, jakie są prawa i obowiązki pracodawcy i pracownika w związku z koronawirusem?

Koronawirus: Zwolnienia lekarskie przez telefon

Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziała rozporządzenie umożliwiające wystawianie zwolnień lekarskich przez telefon. Ma to związek z epidemią koronawirusa.

REKLAMA

Rozszerzone uprawnienia Ministra Zdrowia w związku z koronawirusem - komentarz ekspercki

Specustawa dotycząca koronawirusa, wprowadza szereg przepisów, w szczególności rozszerzających dotychczasowe uprawnienia Ministra Zdrowia czy Inspekcji Sanitarnej. "Nie bez przyczyny specustawa została także nazwana antyspekulacyjną" - mówi dr Joanna Uchańska, partner kancelarii Chałas i Wspólnicy.

Koronawirus: Autobusy, tramwaje i pociągi w Warszawie będą dokładniej odkażane

W Polsce potwierdzono już pierwszy przypadek koronawirusa. Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie podejmuje działania profilaktyczne i będzie odkażał środki transportu miejskiego.

Potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce

W nocy potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce - poinformował w środę rano minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że pacjent jest hospitalizowany w szpitalu w Zielonej Górze.

Pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa w Polsce

Minister Zdrowia poinformował o potwierdzeniu pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce. Osoby, które miały kontakt z pacjentem zostały poddane kwarantannie domowej.

REKLAMA

Odwołanie wycieczki z powodu epidemii koronawirusa – uprawnienia branży turystycznej

Uchwalona przez Sejm ustawa przewiduje szczególne rozwiązania w przypadku odwołanych podróży w związku z wybuchem epidemii koronawirusa. Nowe przepisy mają na celu zabezpieczenie rynku turystycznego.

Ustawa w sprawie koronawirusa a możliwość zlecenia pracy zdalnej

Ustawa w sprawie koronawirusa wprowadza możliwość zlecenia przez pracodawcę pracy zdalnej. Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa pracowników. Może również stanowić test nowej formy wykonywania pracy. Jak podmioty zatrudniające powinny się przygotować?

Przedsiębiorcy o ustawie dotyczącej koronawirusa

Stanowisko Związku Przedsiębiorców i Pracodawców ws. projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywoływanych nimi sytuacji kryzysowych.

Specjalna ustawa dotycząca szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem

Sejm uchwalił w poniedziałek wieczorem ustawę dotyczącą szczególnych rozwiązań związanych z rozprzestrzenianiem się nowego koronawirusa. Co zawiera ustawa?

Koronawirus: Czy osoby nieubezpieczone będą diagnozowane?

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że każdy, nawet nieubezpieczony, będzie nieodpłatnie diagnozowany na koronawirusa.

Koronawirus: Zamknięcie żłobka, przedszkola lub szkoły a prawo do zasiłku opiekuńczego

W wypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły rodzice mogą ubiegać się o przyznanie zasiłku opiekuńczego. Zobacz, w jakich sytuacjach przysługuje Ci zasiłek.

Koronawirus a rezygnacja z wycieczki i zwrot biletu lotniczego

Czy z powodu koronawirusa konsument może zrezygnować z wykupionej w biurze podróży wycieczki lub zwrócić bilet lotniczy? Szczegółowe informacje zaprezentował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Koronawirus - statystyki, mapa, zalecenia

Główny Inspektorat Sanitarny podaje statystyki zachorowań na koronawirusa SARS-CoV-2 oraz liczbę przypadków śmiertelnych z powodu COVID-19. Poznaj geograficzną mapę koronawirusa obejmującą okres od 31 grudnia 2019 r. do 2 marca 2020 r. Jakie są zalecenia GIS w związku z nową chorobą?

Zbiorowe badanie trzeźwości? Koronawirus zmienia zasady!

Zagrożenie koronawirusem ma wpływ na wiele dziedzin życia, w tym nawet na... kontrole trzeźwości. Przykład? Policjanci otrzymali zalecenie, by nie używać bezustnikowych alkomatów.

Mapa koronawirusa - gdzie nie zaleca się podróży?

Sprawdź mapę z państwami, do których GIS nie zaleca podróży. w związku z koronawirusem. Więcej informacji o bezpieczeństwie w danych państwach znajduje się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Koronawirus - uchwalona przez Sejm ustawa wprowadza szczególne rozwiązania

Sejm uchwalił ustawę w sprawie szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem. Nowe przepisy zakładają m.in., że pracodawca, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się choroby COVID-19, będzie mógł polecić pracownikowi wykonywanie obowiązków zdalnie z domu. Wprowadza rozwiązania zapewniające prawo otrzymania dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem.

Koronawirus - prawo pracownika do odmowy wyjazdu służbowego

Na przestrzeni ostatnich dni wielu pracowników, w szczególności kierowców samochodów ciężarowych odmówiło wyjazdów służbowych do krajów, w których wykryto zachorowania na koronawirusa. W dyskusji kadrowej pojawiło się pytanie o to kiedy i w jakich warunkach pracownik może odmówić wykonania polecenia służbowego. Takim poleceniem niewątpliwie jest wyjazd służbowy. Również takie pytania zaczęły spływać do Państwowej Inspekcji Pracy, która zajęła w tym zakresie stosowne stanowisko, powołując się na obowiązujące przepisy prawa pracy.

Podróż do Włoch - koronawirus i inne zagrożenia

Główny Inspektorat Sanitarny z powodu koronawirusa (SARS-CoV-2) nie zaleca podróżowania do Włoch. MSZ informuje, że obecnie niemożliwe jest podróżowanie do 11 gmin objętych kwarantanną. Są to gminy w regionie Lombardi (Codogno, Castiglione d’Adda, Casalpusterlengo, Fombio, Maleo, Somaglia, Bertonico, Terranova dei Passerini, Castelgerundo, San Fiorano) oraz w regionie Wenecji Euganejskiej Vo’ Euganeo czyli Padwa.

Podróż do Chin - koronawirus i inne zagrożenia

Aktualnie ze względu na koronawirusa (SARS-CoV-2) Główny Inspektorat Sanitarny nie zaleca podróży do Chin. Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do prowincji Hubei. Sprawdź, jakie jeszcze zagrożenia występują w Chinach.

Zamknięcie żłobka, przedszkola i szkoły z powodu koronawirusa a zasiłek opiekuńczy

Zamknięcie żłobka, przedszkola czy szkoły z powodu koronawirusa może być podstawą do przyznania zasiłku opiekuńczego. Ile wynosi świadczenie z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem w tym czasie? Kto wypłaca zasiłek opiekuńczy? Ile dni można je pobierać?

Ustawa dotycząca koronawirusa w Sejmie

Rządowy projekt ustawy w sprawie koronawirusa trafił do Sejmu. Ustawa określa zasady i tryb zapobiegania oraz zwalczania zakażenia i rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej u ludzi, wywołanej wirusem SARS-CoV-2, m.in. zasady i tryb podejmowania działań przeciwepidemicznych.

Komunikaty w sprawie koronawirusa a RODO

Prezes UODO wyjaśnia, że przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO) nie stoją w sprzeczności z przesyłaniem do użytkowników telefonów komórkowych wjeżdżających do Polski komunikatów związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa 2019-nCoV.

Łączenie i przekształcanie osób prawnych – skutki podatkowe

W obrocie gospodarczym zdarzają się sytuacje, gdy przedsiębiorcy (osoby prawne) decydują się na połączenie, przekształcenie lub zmianę formy prawnej wykonywanej działalności. Istotne jest prawidłowe rozpoznanie skutków podatkowych takich transakcji, gdyż błędy w tym zakresie będą miały skutki zarówno finansowe, gospodarcze, jak i personalne dla osób zarządzających podmiotami.

Ostatnie dni na zgłoszenie do "Małego ZUS" - termin 2 marca 2020 r.

Dnia 2 marca 2020 r. (najbliższy poniedziałek) mija termin na zgłoszenie się do programu "Mały ZUS". Sale obsługi klientów w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych będą otwarte do godz. 18:00.

Stosowanie ustawy o chorobach zakaźnych możliwe w przypadku koronawirusa

Wydane przez Ministra Zdrowia rozporządzenie umożliwia stosowanie ustawy o chorobach zakaźnych w przypadku koronawirusa SARS-CoV-2. Ustawa określa m.in. tryb podejmowania działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych w celu unieszkodliwienia źródeł zakażenia.

Zalecenia dla dyrektorów szkół i przedszkoli w związku z koronawirusem

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało rekomendacje dla dyrektorów przedszkoli, szkół i placówek oświatowych w związku z pojawieniem się w Europie koronawirusa. Zobacz, jak zadbać o zdrowie uczniów i podopiecznych.

Prawa przedsiębiorców a praktyka organów podatkowych

Mimo obowiązywania ustawy Prawo przedsiębiorców ochrony przed naruszaniem swoich praw przedsiębiorcy nadal muszą szukać przed sądami administracyjnymi. Trudno o realizację w praktyce zasad, wyrażonych w tej ustawie.

Pracownik z podejrzeniem koronawirusa - co powinien zrobić pracodawca?

Jeśli istnieją uzasadnione podejrzenia, że pracownik może być zarażony koronawirusem, pracodawca powinien podjąć kroki mające na celu ochronę zdrowia pracowników. Co zrobić w takiej sytuacji?

Całodobowa infolinia NFZ o koronawirusie uruchomiona

NFZ uruchomiło całodobową infolinię o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. Można z niej korzystać przez całą dobę, we wszystkie dni tygodnia.

Koronawirus - jak powinien zachować się pracodawca w związku z zagrożeniem?

Jak powinien zachować się pracodawca, który chce ustrzec swoich pracowników przed ryzykiem zarażenia koronawirusem? Jakie są granice działań prewencyjnych, których nie może przekroczyć?

Praca zdalna z powodu koronawirusa - co na to prawo?

Koronawirus wciąż się rozprzestrzenia. Pracodawcy w ramach działań profilaktycznych przenoszą pracowników na pracę zdalną. Dotyczy to głównie osób, które podróżowały do krajów, w których odnotowano przypadki zakażenia wirusem Covid-19. Czy mają do tego prawo?

MEN: szkoły powinny stosować się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia i GIS

W związku z wystąpieniem przypadków koronawirusa w krajach europejskich Ministerstwo Edukacji Narodowej zaleca, aby szkoły w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego stosowały się do wytycznych Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Jednocześnie MEN przypomina, że dyrektor szkoły odpowiada za bezpieczeństwo uczniów a podejmowane działania powinny być adekwatne do sytuacji.

Dofinansowanie dla firm w programie „Badania na rynek”

Od 25 marca br. można składać wnioski o dofinansowanie w programie „Badania na rynek” prowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Pula środków wynosi 750 mln zł, z czego 70 mln zł przeznaczono dla firm z województwa mazowieckiego. Do udziału mogą zgłaszać się przedsiębiorcy, którzy działają na rynku B+R. Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 23 kwietnia br.

Ile może trwać kontrola u przedsiębiorcy? Rewolucyjny wyrok NSA

Nie można przychodzić do firmy przez cały rok, po jednym dniu w każdym miesiącu. Limit czasu na kontrolowanie mikroprzedsiębiorcy to 12 kolejno następujących po sobie dni roboczych – tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Co nalezy wiedzieć o koronawirusie?

Czym jest koronawirus? Jak można się przed nim zabezpieczyć? Ministerstwo Zdrowia podaje podstawowe środki ochronne przeciw nowemu koronawirusowi wywołującemu chorobę COVID-19.

Koronawirus: wszystkie służby w gotowości na ewentualny przypadek w Polsce

Premier Mateusz Morawiecki zapewnia, że prowadzone są wszystkie niezbędne działania, aby zapobiec pojawieniu się koronawirusa w Polsce oraz zatrzymać jego ewentualne rozprzestrzenianie się. Polacy wracający z zagranicy mają otrzymać specjalne komunikaty sms-owe z instrukcją postępowania. Gotowe są dwa laboratoria diagnostyczne, wkrótce mają być uruchamiane kolejne.

Jak dbać o ochronę know-how firmy?

O odpowiednią ochronę know-how firmy należy zadbać na bardzo wczesnym etapie. W razie wystąpienia problemów pozwoli to na sprawniejsze rozwiązanie potencjalnego kryzysu. Wartości niematerialne są zasadniczą wartością przedsiębiorstwa.

Działalność gospodarcza za pośrednictwem internetu – wymogi prawne

Prowadzenie działalności gospodarczej za pośrednictwem internetu wymaga spełnienia wielu obowiązków wynikających z przepisów prawa. Choć w powszechnej świadomości kluczowym aktem prawnym, który nakłada obowiązki w tym obszarze, jest RODO, to jednak nie należy zapominać o pozostałych regulacjach mających istotny wpływ na kształt procesów w przedsiębiorstwie internetowym.

PPP 2020: Indywidualni przedsiębiorcy z ochroną przysługującą konsumentom [PODCAST]

Od 1 czerwca 2020 r. indywidualni przedsiębiorcy skorzystają z ochrony, jaka przysługuje konsumentom. Jest to jedna z istotnych zmian wprowadzonych przez Pakiet Przyjazne Prawo. Co to oznacza w praktyce?

MŚP w 2020 roku - problemy, wyzwania, zmiany

Rok 2020 może przynieść wiele zmian dla polskiego sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Firmy powinny odpowiednio przygotować się na najważniejsze wyzwania. Które mogą być najdotkliwsze i wpływać na większość sektora? Zdaniem eksperta Siemens Financial Services spowolnienie gospodarcze, gorsza kondycja finansowa, sytuacja na rynku pracy i potrzeba inwestycji to cztery najtrudniejsze z nich.

Przedsiębiorca internetowy na tle wyzwań stawianych przez ustawodawstwo

Jak prowadzić działalność gospodarczą za pośrednictwem Internetu zgodnie z przepisami prawa? Zobacz na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Najwięcej postępowań arbitrażowych dotyczy najmu

W ubiegłym roku Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej rozpatrywał w sumie 175 nowych spraw, w 100 arbitrzy wydali decyzje kończące postępowanie. Najczęściej rozstrzygali spory z zakresu najmu.

Przedsiębiorcy obawiają się kolejnych zmian w podatkach

Liczne zmiany w prawie podatkowym stają się zmorą dla firm. Przedsiębiorcy obawiają się kolejnych podatkowych propozycji rządu.

Kilka zagadnień z budowy biznesu z majątkiem w tle

Świadomość użytkowników związana z zarządzaniem składnikami majątku przedsiębiorstwa jest dziedziną, która historycznie rzecz ujmując rozwija się z dwóch kierunków, określających potrzeby użytkowników.

Polscy przedsiębiorcy a brexit - okres przejściowy do 1 stycznia 2021 r.

Brexit staje się faktem. Wielka Brytania przestaje być członkiem Unii Europejskiej 1 lutego 2020 r. Jednak do końca tego roku będą w Wielkiej Brytanii obowiązywały takie same zasady jak w całej Unii Europejskiej. W okresie przejściowym nie zostaną więc wprowadzone nowe cła, nie będzie ograniczeń w transporcie, ani kontroli na granicy Unia Europejska – Wielka Brytania. Zachowany zostanie także swobodny przepływ osób oraz pracowników, nadal dowód osobisty będzie honorowanym dokumentem podróży. To się może zmienić dopiero od 1 stycznia 2021 r.

Problemy ze składaniem ofert przez Internet

Przedsiębiorca, któremu nie udało się przesłać oferty, musi dowieść, że wynikało to z błędów w działaniu platformy. Problem w tym, że nie bardzo ma jak.

Zapłata podatku na mikrorachunek - konieczne jest wskazanie tytułu przelewu

Uruchomione przez Ministerstwo Finansów od 1 stycznia 2020 roku indywidualne rachunki podatkowe (mikrorachunki podatkowe) ułatwiają przedsiębiorcom opłacanie podatków. Należy jednak pamiętać, że przy dokonywaniu opłat konieczne jest wskazanie tytułu przelewu.

REKLAMA