reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Specustawa o koronawirusie - ocena Konfederacji Lewiatan

Specustawa o koronawirusie - ocena Konfederacji Lewiatan

Specustawa o koronawirusie przyznaje pracodawcom prawa do stosowania pracy zdalnej w przypadku zagrożenia spowodowanego koronawirusem. Jest jednak pewien problem - nie każdy pracownik może wykonywać pracę w systemie home office. Jakie rozwiązanie proponuje Konfederacja Lewiatan?

Lewiatan ocenia specustawę dotyczącą koronawirusa

  • Dzisiaj senackie komisje zajmą się specustawą w sprawie COVID-19.
  • Konfederacja Lewiatan pozytywnie ocenia przyznanie pracodawcom prawa do stosowania pracy zdalnej w przypadku zagrożenia skutkami koronawirusa.
  • Proponuje jednak wprowadzenie rozwiązania, które zmniejszy obciążenia finansowe pracodawców w sytuacji, kiedy brak możliwości świadczenia pracy przez pracownika wynika z decyzji właściwego organu.

Polecamy: Prawo pracy po zmianach od 1 stycznia 2020 r.

Problem

Stosowanie pracy zdalnej ma ograniczony charakter i zależy od rodzaju powierzonych zadań. Ustawa nie wesprze pracodawców z wielu branż, takich jak: produkcja, wytwórstwo, budownictwo czy transport. Pracodawcy w najbliższym czasie mogą ponosić duże koszty związane z absencją pracowników, problemami z dostawami komponentów z innych krajów.

Rozwiązanie

- Dlatego też proponujemy wprowadzenie rozwiązania, które zmniejszy obciążenia finansowe pracodawców w sytuacji, kiedy brak możliwości świadczenia pracy przez pracownika wynika z decyzji właściwego organu. Wówczas pracodawca nie byłby zobowiązany do wypłaty wynagrodzenia. Pracownikowi wypłacany byłby natomiast zasiłek chorobowy - mówi Robert Lisicki, radca prawny, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan.

Konfederacja Lewiatan proponuje też wsparcie dla pracodawców i pracowników w przypadku wydania aktów wykonawczych takich jak:

  • rozporządzenie ministra zdrowia ogłaszające stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii (już obowiązuje) albo
  • wprowadzane ustawą uprawnienie dla rządu do wydania rozporządzenia w sprawie zagrożonego obszaru i podejmowanych działań.

Skutkiem takich decyzji może być bowiem czasowe ograniczenie funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy albo kwarantanna. Tym samym zawieszenie działalności, świadczenia pracy, będzie prowadziło do powstania dodatkowych obciążeń po stronie pracodawców w okresach przestoju.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Konfederacja Lewiatan

Zdjęcia

Specustawa o koronawirusie - ocena Konfederacji Lewiatan. Praca zdalna w razie zagrożenia.
Specustawa o koronawirusie - ocena Konfederacji Lewiatan. Praca zdalna w razie zagrożenia.

Przedsiębiorca i pracodawca w kryzysie – komplet e-booków59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sedlak & Sedlak

Najstarsza polska firma doradztwa HR. To zobowiązuje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama