reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Stosowanie ustawy o chorobach zakaźnych możliwe w przypadku koronawirusa

Stosowanie ustawy o chorobach zakaźnych możliwe w przypadku koronawirusa

Wydane przez Ministra Zdrowia rozporządzenie umożliwia stosowanie ustawy o chorobach zakaźnych w przypadku koronawirusa SARS-CoV-2. Ustawa określa m.in. tryb podejmowania działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych w celu unieszkodliwienia źródeł zakażenia.

MZ: rozporządzenie rozszerzy stosowanie ustawy o chorobach zakaźnych o koronawirusa

Minister zdrowia wydał rozporządzenie umożliwiające stosowanie ustawy o chorobach zakaźnych w przypadku koronawirusa SARS-CoV-2 – poinformował PAP w czwartek wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Przepisy ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi stosuje się do zakażeń i chorób zakaźnych, których wykaz jest określony w załączniku do ustawy.

Polecamy: Prawo pracy i ZUS 2020 - pakiet STANDARD

Cieszyński przekazał, że ustawa przewiduje, że jeśli pojawi się sytuacja nieprzewidziana załącznikiem, to minister zdrowia wydaje rozporządzenie dołączające nowe zagrożenie pod reżim działania ustawy.

"Rozporządzenie dodające koronawirusa zostało właśnie podpisane. Zostanie opublikowane jeszcze w czwartek wieczorem" – poinformował PAP wiceszef MZ. Oznacza to, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 będzie objęte przepisami o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych.

Ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi została uchwalona w 2008 r. Określa ona m.in. tryb podejmowania działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych w celu unieszkodliwienia źródeł zakażenia. Przepisy określają też zadania organów administracji publicznej w zakresie zapobiegania i zwalczania zakażeń.

Ustawa przewiduje m.in., że osoby przebywające na terytorium Polski są obowiązane do zaniechania wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby (jeżeli są osobami zakażonymi, chorymi na chorobę zakaźną lub nosicielami). Powinni także stosować się do nakazów i zakazów organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej służących zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń. Podejrzani o zachorowanie na chorobę zakaźną podlegają obowiązkowym badaniom sanitarno-epidemiologicznym.(PAP)

autorki: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Olga Zakolska

ozk/ ktl/ mhr/

Polecamy serwis: Prawa pacjenta

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

PAP

Zdjęcia

Minister zdrowia wydał rozporządzenie umożliwiające stosowanie ustawy o chorobach zakaźnych w przypadku koronawirusa SARS-CoV-2./Fot. Fotolia
Minister zdrowia wydał rozporządzenie umożliwiające stosowanie ustawy o chorobach zakaźnych w przypadku koronawirusa SARS-CoV-2./Fot. Fotolia

Webinarium: Raportowanie schematów podatkowych a COVID - 19149.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Justyna Wawrzyniak-Jedynak

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama