REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Przepisy drogowe, Policja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Co dzieje się z niezapłaconym mandatem?

Nawet najlepszym kierowcom zdarza się czasem otrzymać mandat za wykroczenia drogowe. Z różnych powodów odkładamy zapłacenie mandatu na później, a niekiedy całkiem o tym zapominamy. Poniżej wyjaśniamy, co się dzieje z niezapłaconym mandatem.

Punkty karne 2013

Od 19 stycznia 2013 roku będzie obowiązywał nowy system nakładania punktów karnych na kierowców. Każdy kierowca będzie mógł podczas jednej kontroli otrzymać do 10 punktów karnych, bez względu na to, ile wykroczeń popełni.

11 listopada 2012 r. w policyjnych statystykach

Policjanci komendy stołecznej wspierani przez funkcjonariuszy z innych komend wojewódzkich dbali o bezpieczeństwo mieszkańców Warszawy i osób manifestujących w Dzień Niepodległości.

Podsumowanie akcji "Znicz 2012"

W czasie trwającej w tym roku 5 dni akcji „Znicz”, na polskich drogach doszło do 428 wypadków, w których zginęło 36 osób, a 557 zostało rannych. Funkcjonariusze, podczas kontroli drogowych, ujawnili 1837 nietrzeźwych kierujących. Do wielu wypadków doszło z powodu brawurowej jazdy kierowców i nadmiernej prędkości.

REKLAMA

Fazy przemocy w rodzinie

Przemoc w rodzinie nie jest jednorazowym aktem. Jest to proces i ma tendencje do powtarzania się. Nie zatrzymana przemoc narasta.

Tachograf analogowy czy cyfrowy? Który z nich musi posiadać nasz pojazd?

Aby poprawić bezpieczeństwo w ruchu drogowym, kierowcy aut ciężarowych (lecz nie tylko oni) muszą wyposażyć swój pojazd w odpowiedni typ tachografu.

Z jaką prędkością maksymalną może jeździć w Polsce samochód ciężarowy bądź autobus?

Duża prędkość ciężarówki w połączeniu z potężną masą pojazdu, stanowi wysokie niebezpieczeństwo dla innych użytkowników dróg. Czy samochody tego typu mogą rozwinąć dowolną prędkości na drodze?

Przeszukanie w procesie karnym

Przeszukanie jest instytucją prawa karnego, która wielokrotnie budzi emocje osób, które jej doświadczyły. Szczegółowe regulacje w tym temacie zawiera Kodeks postępowania karnego.

REKLAMA

Akcja "Znicz 2012"

Trwająca w tym roku 5 dni akcja "Znicz 2012”, to czas wytężonej pracy policjantów Ruchu Drogowego. Będą oni czuwać nad bezpieczeństwem tych, którzy by zapalić światełko na grobach swoich bliskich, wyruszą w podróż – często bardzo daleką. Do kierowców, funkcjonariusze jak zawsze apelują o rozwagę i ostrożność w czasie jazdy, a także wzięcie odpowiedzialności za zdrowie i życie – swoje oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Zmiany w postępowaniu karnym

Projekty Ministerstwa Sprawiedliwości zakładają m. in. możliwość reprezentowania oskarżonych przez radców prawnych oraz ograniczenie inicjatywy dowodowej sądu.

Seminarium i piknik w ITS

W dniu 29 września br. w siedzibie Instytutu Transportu Samochodowego zorganizowano seminarium połączone z piknikiem rodzinnym. Celem weekendowej imprezy było przybliżenie działalności Instytutu, szczególnie w zakresie psychologicznych badań kierowców, nowoczesnych rozwiązań teleinformatycznych oraz bezpieczeństwa w ruchu drogowym, skierowanego do najmłodszych uczestników.

Środki przymusu bezpośredniego do zmiany

Przed użyciem broni będzie obowiązek wcześniejszego okrzyku identyfikującego formację np. Policja. Przekazany do konsultacji projekt zakłada także m.in., że nie wolno używać środków przymusu bezpośredniego, z wyjątkiem siły fizycznej w postaci technik obezwładniających, wobec kobiet o widocznej ciąży.

Kiedy warto nie przyjąć mandatu?

W 2011 roku policjanci ruchu drogowego nałożyli na kierowców 2 642 141 mandatów karnych. Każdemu kierowcy przysługuje prawo do odmówienia przyjęcia takiego mandatu, ale nie wszyscy z niego korzystają. Kiedy warto nie przyjąć mandatu i z jakimi konsekwencjami się to wiąże?

Emerytury mundurowe 2013

Zgodnie z nowelizacją emerytur mundurowych wchodzącą w życie 1 stycznia 2013 r. funkcjonariusze przejdą na emeryturę w wieku 55 lat po 25 latach służby.

Czy można legalnie używać antyradaru?

Jednym z wielu sposobów na uniknięcie mandatu jest korzystanie z antyradarów, chociaż jest to w naszym kraju zabronione. Jakiś czas temu pojawiła się legalna alternatywa tego typu rozwiązań – aplikacje mobilne. Ile kosztują i czym różnią się od zwykłych antyradarów?

Co grozi za nieudzielenie pierwszej pomocy ofiarom wypadku?

Jak wynika z badania przeprowadzonego w 2010 r. przez ExxonMobil, aż połowa badanych stwierdziła, że nie umiałaby przeprowadzić reanimacji. Kierowcy boją się też o pociągnięcie do odpowiedzialności karnej za spowodowanie ewentualnego uszczerbku na zdrowiu. Co grozi za nieudzielenie pierwszej pomocy ofiarom wypadku?

Czy Polacy boją się udzielać pierwszej pomocy ofiarom wypadków?

Obowiązkiem każdego kandydata na kierowcę jest odbycie kursu udzielania pierwszej pomocy. Jednak gdy przychodzi do wykazania się swoją wiedzą w prawdziwym życiu już nie wszyscy wiedzą jak się do tego zabrać. Nie każdy też takiej pomocy chce udzielać. A to najczęściej właśnie od osób postronnych zależy życie ofiary wypadku.

Kierowcy nie zdają sobie sprawy z wpływu alkoholu na organizm

Większość wypadków spowodowanych przez kierowców bedących pod wpływem alkoholu ma miejsce w dni wolne od pracy. Przy okazji każdego długiego weekendu Policja podaje ilu nietrzeźwych kierowców złapano tym razem. W zeszłym roku, w sierpniowy długi weekend policja odnotowała 2282 pijanych za kółkiem. Jaki będzie tegoroczny bilans?

Ile kierowcy zapłacą za nowe fotoradary?

Ustawienie nowych 330 fotoradarów będzie kosztowało 50 milionów złotych. Ile więc należy wyciągnąć z kieszeni zmotoryzowanego Kowalskiego, aby inwestycja się zwróciła? Ile zapłaci Kowalski jeżeli fotoradary mają przynieść zysk wysokości 1,2 mld złotych?

Nowa akcja"Bezpieczna Woda"

"Bezpieczna woda" to ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjna, skierowana dla dzieci i młodzieży szkolnej. Ma na celu popularyzację i podniesienie świadomości społecznej z zakresu bezpiecznego letniego wypoczynku na wodach i terenach przywodnych.

Zmiany w systemie rentowym służb mundurowych

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało propozycje zmian systemu rentowego służb mundurowych. Zamiast trzech grup inwalidzkich obowiązywać będą dwie.

Kto może przeszukać auto przy rutynowej kontroli?

Jedną z najpopularniejszych nielegalnych rzeczy przewożonych w autach jest pirackie oprogramowanie zainstalowane w urządzeniach nawigacyjnych. Powodem tego stanu rzeczy jest fakt, że oryginalne oprogramowanie nawigacyjne jest często droższe od samego urządzenia GPS. Aktualizowanie nawigacji w oparciu o nielegalne programy mapowe jest zabronione przez prawo. Jednakże czy istnieje realne zagrożenie kontroli naszego urządzenia?

Czy mandat może się przedawnić?

Mandat – czyli kara grzywny nałożona w ten sposób za popełnione wykroczenie drogowe może się przedawnić. Oznacza, że po upływie określonego czasu nie można ściągnąć grzywny w trybie przymusowym. Mandat nie może być także wystawiony po upływie określonego czasu od stwierdzenia wykroczenia.

Nowy taryfikator punktów karnych 2012

Od 9 czerwca obowiązuje nowy taryfikator punktów karnych. Zobacz jakie zmiany w aktualnym taryfikatorze punktów karnych czekają kierowców.

Areszt i prawa zatrzymanego w UK

Każdej osobie zatrzymanej przysługuje prawo do darmowej porady adwokata przed i podczas przesłuchania. Policja ma prawo zatrzymać podejrzanego na 24 godziny.

Radio CB – czy jego używanie jest legalne?

Korzystanie z radia CB w trakcie podróży samochodowej jest nadal jednym z najłatwiejszych sposobów na określenie sytuacji na drodze planowanego przejazdu – kwestię korków czy wypadków dostaniemy w zasadzie z pierwszej ręki. Jednak czy za korzystanie z CB radia w trakcie jazdy możemy zostać ukarani?

Wszystko o kumulacji punktów karnych

Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego – nie pozostawia wątpliwości, kumulacja punktów karnych jest jak najbardziej możliwa i limitowana tylko ułańską fantazją kierowców.

Projekt Unii Europejskiej w celu poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach

W Europie Środkowej odnotowuje się zdecydowanie wyższą liczbę wypadków śmiertelnych przypadających na milion mieszkańców niż w Europie Zachodniej. Unia Europejska postanowiła to zmienić. Jak? Tego dowiecie się poniżej.

Namierzanie Videoradarem - nie daj się zaskoczyć

Okazuje się, że jest szansa, by nie dać się namierzyć nieoznakowanemu pojazdowi policji z videoradarem i to w momencie kiedy stróże prawa ustawią się tuż za "naszym" zderzakiem.

Odmowa przyjęcia mandatu w praktyce

Czy warto odmówić przyjęcia mandatu? Kiedy sprawa zostaje skierowana do sądu? Kto ponosi koszty postępowania?

Kiedy policjant odstąpi od wymierzenia mandatu?

Policjant nie zawsze jest zmuszony do ukarania kierowcy mandatem karnym. Może poprzestać jedynie na pouczeniu.

Karta parkingowa – komu przysługuje, jakie są ułatwienia?

Osoba niepełnosprawna, a także kierowca przewożący taką osobę, mogą uzyskać kartę parkingową uprawniającą do parkowania na tzw. kopercie, oraz m.in. zezwalającą na niestosowanie się do niektórych znaków drogowych.

Jakie pojazdy można prowadzić pod wpływem alkoholu?

Uczestnictwo w ruchu drogowym pod wpływem alkoholu powinno być piętnowane z uwagi na bezpieczeństwo innych uczestników ruchu. Nie zawsze jednak (wbrew obiegowej opinii) mamy do czynienia czy to z pojazdem, czy jego prowadzeniem. Nie zawsze więc będziemy mieli do czynienia z odpowiedzialnością karną za tego typu zachowania.

Czy motocykliści mogą przejeżdżać pomiędzy samochodami stojącymi w korku lub jeździć na jednym kole?

Czy motocykliści mogą przejeżdżać pomiędzy samochodami stojącymi w korku lub jeździć na jednym kole? Motocykl jak żaden inny pojazd daje poczucie wolności i swobody – niewielki, bardzo szybki i zwrotny. Łatwiej poruszać się po zakorkowanym mieście i łatwiej zaparkować. Co jednak z tej swobody jest regulowane przepisami ruchu drogowego? Więcej niż można się spodziewać.

Gdzie można zaparkować jednoślad?

Jednoślady – motocykle, motorowery, skutery – z uwagi na małe gabaryty generalnie łatwiej zaparkować niż samochód. Nie oznacza to jednak, że można je pozostawiać w miejscach niedozwolonych (mimo, że łatwo dostępnych).

Kryteria wsparcia finansowego policji przez samorząd

Gminy i powiaty mogą uczestniczyć w finansowaniu zadań policji na swoim terenie, zawierając odpowiednie porozumienia w tym zakresie.

Dziecko na rowerze – przepisy i zasady

Dzieci rozpoczynają naukę jazdy na rowerze z reguły bardzo wcześnie. Kiedy jednak mogą zostać uczestnikami ruchu? Kiedy muszą być pod opieką dorosłych, a kiedy mogą jeździć samodzielnie?

Policyjne podsumowanie Świąt Wielkanocnych

236 wypadków, 21 osób zabitych i 298 rannych – to podsumowanie czterech świątecznych dni na polskich drogach.

Nowe uprawnienia dla weteranów działań poza granicami kraju

W dniu 30 marca weszły w życie przepisy ustawy o weteranach działań poza granicami kraju. Nowe przepisy przyznają weteranom prawa do świadczeń z opieki zdrowotnej oraz pomocy socjalnej.

Pomoc w urzędach dla osób niesłyszących

Osoby niesłyszące oraz słabosłyszące będą miały ułatwiony dostęp w załatwianiu spraw urzędowych samodzielnie. W instytucjach publicznych zostaną wprowadzone udogodnienia w środkach komunikowania się.

Podjęcie i wykonywanie działalności detektywistycznej

Podjęcie i prowadzenie działalności detektywistycznej wiąże się z szeregiem wymogów formalnych, które muszą spełnić osoby zainteresowane świadczeniem takich usług. Ponadto kandydat na detektywa powinien posiadać odpowiednie predyspozycje psychofizyczne oraz dysponować wiedzą m.in. z zakresu prawa cywilnego, karnego i konstytucyjnego.

Czy po zmarłym policjancie przysługuje zasiłek pogrzebowy?

Po śmierci policjanta, osobie która pokryła koszty pogrzebu przysługuje zasiłek pogrzebowy. Zasiłek przysługuje również po śmierci członka rodziny policjanta. Co do zasady zasiłek pogrzebowy wynosi 4000 zł.

Skutki odmowy przyjęcia mandatu w postępowaniu karnoskarbowym

Przyczyna odmowy przyjęcia mandatu w postępowaniu karno-skarbowym nie posiada żadnego znaczenia prawnego i nie jest nieistotna z punktu widzenia dalszego biegu procesu. Brak zgody na przyjęcie mandatu powoduje, że sprawa podlega rozpoznaniu na zasadach ogólnych.

Co wolno rowerzyście na ulicy?

Rowerzysta w Polsce nie jest mile widziany ani na ulicy ani tym bardziej na chodniku. Mimo, iż ma on prawo poruszać się po drogach publicznych tak jak motocykle czy samochody, to często jest obiektem wyzwisk ze strony kierowców. Trzeba jednak pamiętać, że wszystko jest określone kodeksem o ruchu drogowym.

Co musi wiedzieć osoba ubiegająca się o kartę rowerową?

Może się wydawać, że jazda na rowerze to nic trudnego. Utrzymać równowagę potrafi większość z nas, ponieważ uczyliśmy się tego w dzieciństwie. Ale jeśli mamy zamiar poruszać się po ulicach, gdzie obok nas jeździć będą samochody to znajomość przepisów jest bardzo ważna.

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie kasku?

Wybór kasku na motocykl to decyzja równie ważna, jak kupno samego jednośladu. Jak dobrać kask tak, by leżał idealnie? Jak znaleźć kompromis pomiędzy oszczędnością a bezpieczeństwem?

Jak zarejestrować motocykl sprowadzony z Wielkiej Brytanii?

Motocykle w Wielkiej Brytanii możemy kupić po bardzo okazyjnych cenach. Pamiętajmy jednak, że po powrocie do kraju czekają nas nieuniknione formalności. Jak szybko i bezboleśnie zarejestrować „anglika”?

Karta motorowerowa – jak ją zdobyć, do czego uprawnia?

Karta motorowerowa dotychczas traktowana była przez władze nieco po macoszemu – nikt nie zadał sobie trudu by uregulować zasady jej wydawania. Już wkrótce to się zmieni.

Jak wygląda egzamin teoretyczny na prawo jazdy kat. A i A1? Jakie zmiany nastąpią?

Wraz z początkiem sezonu kolejne osoby zdecydują się zdobyć prawo jazdy na motocykl. Warto wcześniej zorientować się w obowiązujących obecnie zasadach przeprowadzania egzaminów.

Jak wygląda egzamin praktyczny na prawo jazdy kat. A i A1?

Najważniejszą częścią egzaminu na prawo jazdy są zawsze zadania praktyczne. Warto znać je wcześniej i mieć je na uwadze, gdy uczymy się jeździć.

REKLAMA