reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Dowody > Przeszukanie w procesie karnym

Przeszukanie w procesie karnym

Przeszukanie jest instytucją prawa karnego, która wielokrotnie budzi emocje osób, które jej doświadczyły. Szczegółowe regulacje w tym temacie zawiera Kodeks postępowania karnego.

Zasady przeszukania

Zgodnie z Kodeksem postępowania karnego przeszukanie stosuje się w celu wykrycia lub zatrzymania albo przymusowego doprowadzenia osoby podejrzanej. Przeszukanie można przeprowadzić również dla znalezienia rzeczy, mogących stanowić dowód w sprawie lub podlegających zajęciu. W wyjątkowych sytuacjach dla znalezienia tych rzeczy można również dokonać przeszukania samych osób, ich odzieży i przedmiotów podręcznych. Przeszukanie powinno być przeprowadzone zgodnie z jego celem, a także z zachowaniem umiaru. Podstawową zasadą, wynikającą już z Konstytucji, jest poszanowanie godności. Również czynności przeszukania powinny być przeprowadzone w sposób nienaruszający godności osób których dotyczą, a także bez wyrządzania niepotrzebnych szkód i dolegliwości.

Zobacz także: Jak powinno przebiegać przeszukanie?

Zarządzenie przeszukania

Postanowienie o przeprowadzeniu przeszukania podejmuje na etapie postępowania przygotowawczego prokurator, natomiast w postępowaniu sądowym sąd. Na ich polecenie przeszukania może dokonać Policja lub inny organ wskazany w ustawie. Funkcjonariusze lub prokuratorzy przeprowadzający czynności są zobowiązani do okazania osobie, u której przeszukanie ma być przeprowadzone stosownego postanowienie w tej sprawie. W wyjątkowych sytuacjach niecierpiących zwłoki przeszukanie może zostać przeprowadzone bez okazania postanowienia w jego przedmiocie. Wówczas osoba przeprowadzająca czynności musi okazać upoważnienie kierownika swojej jednostki organizacyjnej (np. komendanta komisariatu) lub swoją legitymację służbową, a także bezzwłocznie wystąpić do prokuratora lub sądu o zatwierdzenie przeszukania. Osoba u której przeprowadzono przeszukanie może zażądać, aby w terminie 7 dni dostarczono również jej sądowe zatwierdzenie przeszukania.

W porze dziennej

Co do zasady przeszukanie powinno być przeprowadzone w porze dziennej (tzn. od 6 rano do 22), ale gdy zostanie rozpoczęte, to może być kontynuowane także mimo nastania pory nocnej. W sytuacjach niecierpiących zwłoki można jednak dokonać przeszukania nocą. Przy przeszukaniu osoby lub odzieży należy w miarę możliwości wyznaczyć do tej czynności osoby o tej samej płci co osoba podlegająca przeszukaniu.

Zobacz także: Czy można przeprowadzić przeszukanie w nocy?

Osoby uczestniczące

Przed rozpoczęciem czynności osoba, u której będzie przeprowadzone przeszukanie powinna zostać poinformowana o jego celu, a także wezwana do wydania poszukiwanych rzeczy. Osoba ta ma prawo być obecną przy wszystkich podejmowanych czynnościach przeszukania, a także, jeśli nie utrudnia to procedury, może wskazać jedną dodatkową osobę, która może jej towarzyszyć.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Kaczorowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama