Kategorie

Areszt i prawa zatrzymanego w UK

Anna Maziarz - Solicitor
Sąd./ Fot. Fotolia
Sąd./ Fot. Fotolia
Każdej osobie zatrzymanej przysługuje prawo do darmowej porady adwokata przed i podczas przesłuchania. Policja ma prawo zatrzymać podejrzanego na 24 godziny.

Zatrzymanie przez policję jest doświadczeniem ogromnie stresującym dla niemal każdego aresztowanego. Reakcja oraz zachowanie osób zatrzymanych często waha się od złości i agresji do strachu lub też całkowitej rezygnacji. Prawnik reprezentujący klienta jest na terytorium policji i często jest przez nich postrzegany jako ktoś, kto przeszkadza im w prowadzeniu śledztwa i pozyskaniu zeznań od osoby aresztowanej.

Już w momencie przewiezienia osoby zatrzymanej na komisariat, policja musi powiadomić osobę zatrzymaną o jej prawach.  W okresie przebywania w komendzie policji osoba zatrzymana nabywa również inne prawa, o których wspomnę w późniejszej części tego artykułu.  Policja musi początkowo poinformować osobą zatrzymaną o :

1. Prawie do powiadomienia osoby bliskiej o fakcie zatrzymania.

Jeśli wskazanej osoby np. nie ma w domu lub nie można się z nią skontaktować, wówczas osoba zatrzymana może wskazać kolejne dwie osoby (do trzech osób).  Osoba zaaresztowana może również wykonać osobiście jeden telefon.  Celem tego jest zapewnienie, że podejrzany po prostu nie “zniknie” w komisariacie policji.  Prawa do zawiadomienia oraz telefonu mogą być w limitowanych przypadkach opóźnione, jeżeli policja uważa, że powiadomienie kogokolwiek o aresztowaniu może spowodować zaalarmowanie osób podejrzanych a jeszcze nie zatrzymanych, lub też spowodować zniknięcie dowodów rzeczowych.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

2. Prawie do darmowego adwokata.

Każdej osobie zatrzymanej przysługuje prawo do darmowej porady adwokata przed i podczas przesłuchania. 

Adwokat taki jest niezależny od policji i obecność podczas przesłuchania opłacana jest przez skarb państwa.  Kodeks C wyraźnie zaznacza, że policji nie wolno przekonywać osoby oskarżonej o zrezygnowaniu z adwokata. Jeżeli aresztowany zrezygnuje z porady adwokata, wówczas policja ma obowiązek zarejestrowania na piśmie powodów, dla których podejrzany zrezygnował z prawnika.  Zdarza się, że policja oznajmia osobie zatrzymanej, że na prawnika trzeba będzie długo czekać a szybka “rozmowa” (czytaj przesłuchanie) powinny rozwiązać sprawę.  Taktyka taka ma na celu pozyskanie zeznań od podejrzanego, podczas gdy prawnik mógłby doradzić klientowi skorzystanie z prawa odmowy zeznań.  Często osoby zatrzymane, które są zdenerwowane przeciągającą się procedurą i chcą jak najszybciej wydostać się z komisariatu ,zgadzają się na przesłuchanie bez prawnika, najczęściej na własną niekorzyść.

3. Prawo do skonsultowania kodeksów PACE (Police and Criminal Evidence Act 1984).

Powyższe prawa muszą być przedstawione osobie zatrzymanej na piśmie. W przypadku osoby narodowości polskiej, policja musi skorzystać z usług tłumacza.

Policja ma prawo zatrzymać podejrzanego na 24 godziny. W pewnych przypadkach możliwe jest zatrzymanie osoby na dodatkowe 12 godzin. Jeżeli policja uważa, że potrzebuje więcej czasu, wówczas Sąd Magistracki może zgodzić się na przedłużenie aresztu na 36-96 dodatkowych godzin.  Policja musi jednak mieć mocne argumenty, aby Sąd zgodził się na takie ograniczenie praw podejrzanego.

Konsultacja z adwokatem

Kiedy na komendzie pojawi się prawnik, osoba zatrzymana ma prawo do konsultacji w prywatnym pokoju trwającej tak długo, jak długo potrzebuje, aby upewnić się, że rozumie powagę zarzutów, elementy przestępstwa, które muszą być spełnione, aby policja mogła udowodnić mu winę oraz opcje do wyboru podczas przesłuchania i ich konsekwencje. Dopiero kiedy prawnik upewnił się, że podejrzany rozumie powyższe, może dać znać oficerom, że osoba zatrzymana gotowa jest do uczestnictwa w przesłuchaniu. 

Przesłuchanie

Podczas przesłuchania przez policję osoba aresztowana może złożyć zeznania, złożyć zeznanie (tzw. prepared statement) na piśmie a następnie skorzystać z prawa odmowy zeznań, lub też odmówić składania zeznań od początku do końca przesłuchania (tzw. “no comment” interview).  Osoba podejrzana nie popełnia wykroczenia jeżeli skorzysta z prawa milczenia, istnieje jednak ryzyko, że jeżeli sprawa zostanie skierowana do Sądu, Sąd może wziąć pod uwagę fakt, że podejrzany odmówił zeznań i wyciągnąć tzw. “odwrotne wnioski” (adverse inferences) z tego faktu.  W praktyce polega to na tym, że ławnicy mogą wyciągnąć wniosek, iż osoba zatrzymana nie miała nic do powiedzenia na swoją obronę i dlatego chowała się za prawem milczenia do czasu poznania całości dowodów przeciwko sobie po to, aby “uszyć” linię obrony na miarę dowodów prokuratury.  W praktyce jednak często korzyści z odmowy zeznań przewyższają szkody. Jest wiele szkół i często adwokaci uważają, że nie ma sensu pomagać policji budować sprawy przeciwko sobie.  Niezależnie jednak od przekonań, każdy doświadczony adwokat wie, że w przypadku oskarżeń o gwałt, gdzie zatrzymany tłumaczy się zgoda na stosunek, należy osobie oskarżonej doradzić składanie zeznań.

Zobacz również: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Wielkiej Brytanii?

Prawo do porady adwokata jest ciągłe, oznacza to, że w każdym momencie podczas przesłuchania osoba zatrzymana może poprosić o zatrzymanie przesłuchania w celu skorzystania z porady swojego adwokata, który jest obecny podczas przesłuchania i który siedzi obok swojego klienta. Policja ma wówczas obowiązek zatrzymać przesłuchanie i opuścić pokój. Konsultacja ta może trwać tyle czasu, ile aresztowany potrzebuje.

Podczas przesłuchania osoba podejrzana ma prawo do tego, aby być traktowana w sposób właściwy i sprawiedliwy.  Policji nie wolno wymuszać zeznań poprzez groźby np. odmowy zwolnienia lub też krzyczeć na aresztowanego. Prawnik powinien zwrócić oficerom uwagę nawet wówczas, jeżeli wyrażają oni swoje opinie zamiast stawiać pytania. Prawnik powinien wówczas zwrócić oficerom uwagę, a w skrajnych przypadkach zatrzymać przesłuchanie i złożyć skargę do ich przełożonego.

Zwolnienie (bail)

Osoba zatrzymana, która została przesłuchana ma prawo do zwolnienia (bez wpłacania kaucji) chyba, że zaistnieją warunki przewidziane w artykule 38 PACE.  Należą do nich np. powaga czynu, natura czynu np. seksualna lub tez morderstwo oraz podstawy do obawy (same podstawy są wystarczające), że osoba zatrzymana nie pojawi się w Sądzie. Należy do nich też brak stałego adresu oraz brak rodziny i przyjaciół w Wielkiej Brytanii. 

Jeżeli powyższe warunki nie zaistniały, policja musi zwolnić osobą zatrzymana i powiadomić ja o tym, kiedy ma ponownie zgłosić się na komisariat lub też, jeżeli postawiony już został akt oskarżenia, do Sadu.

Zobacz również: Procedura ekstradycyjna w UK

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  22 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?