Odmowa przyjęcia mandatu w praktyce
REKLAMA
REKLAMA
Mandat z fotoradaru
Jeżeli kierowca otrzyma mandat z fotoradaru nie zawsze musi zgodzić się na jego przyjęcie. Co do zasady mandaty, co do których jest wątpliwość co do sprawcy wykroczenia nie są wysyłane do kierowców. Przykładem może być np. zdjęcie dwóch pojazdów na zdjęciu. Jeżeli jednak taki mandat otrzymamy warto się od niego odwołać. Łatwo wykazać, iż nie wiadomo który z dwóch pojazdów przekroczył prędkość. Policjant ma obowiązek poinformować kierowcę jakiego dopuścił się wykroczenia i jaka grozi kara. Kierowca powinien również usłyszeć od policjanta, iż jest możliwość odmowy przyjęcia mandatu. Wówczas sporządzają wniosek do sądu.
REKLAMA
Wskazanie sprawcy wykroczenia drogowego
Jeżeli nie my prowadziliśmy samochód, który znajduje się na zdjęciu można odmówić przyjęcia mandatu jednak trzeba wskazać sprawcę wykroczenia. Wskazanie osoby kierującej spoczywa na każdym kierowcy. Od takiego obowiązku nie mogą uchylić się również właściciele czy pracownicy firm np. transportowych, gdzie zatrudnia się dużą ilość kierowców. W przypadku odmowy wskazania kierowcy policja lub straż miejska może ukarać właściciela pojazdu mandatem a sprawę kierują do sądu.
Postępowanie przed sądem
W przypadku skierowania sprawy do sądu koszty leżą po stronie kierowcy lub Skarbu Państwa. Jeżeli wniosek skierowała policja lub straż miejska a kierowca został ukarany, wówczas koszty ponosi Skarb Państwa. Jeżeli kierowca zostaje uznany za winnego, wówczas to on ponosi koszty postępowania. Koszty nałożone na winnego kierowcę wynoszą około 250 zł w zależności od trybu postępowania i dodatkowych wydatków jak np. chemiczne badanie krwi lub moczu.
Zobacz serwis: Sprawy karne
Środki oddziaływania wychowawczego
W przypadku zatrzymania przez policję również można liczyć na odstąpienie od wymierzenia kary. Jeżeli popełniony przez nas czyn jest błahy, wówczas możemy liczyć na łaskawość policjantów. Mają oni możliwość zastosowania pouczenia, zwrócenia uwagi, ostrzeżenia lub zastosowanie innych środków oddziaływania wychowawczego, jeżeli uzna to za wystarczające.
Zobacz serwis: Wykroczenia drogowe
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat