| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Odmowa przyjęcia mandatu w praktyce

Odmowa przyjęcia mandatu w praktyce

Czy warto odmówić przyjęcia mandatu? Kiedy sprawa zostaje skierowana do sądu? Kto ponosi koszty postępowania?

Mandat z fotoradaru

Jeżeli kierowca otrzyma mandat z fotoradaru nie zawsze musi zgodzić się na jego przyjęcie. Co do zasady mandaty, co do których jest wątpliwość co do sprawcy wykroczenia nie są wysyłane do kierowców. Przykładem może być np. zdjęcie dwóch pojazdów na zdjęciu. Jeżeli jednak taki mandat otrzymamy warto się od niego odwołać. Łatwo wykazać, iż nie wiadomo który z dwóch pojazdów przekroczył prędkość. Policjant ma obowiązek poinformować kierowcę jakiego dopuścił się wykroczenia i jaka grozi kara. Kierowca powinien również usłyszeć od policjanta, iż jest możliwość odmowy przyjęcia mandatu. Wówczas sporządzają wniosek do sądu.

Wskazanie sprawcy wykroczenia drogowego

Jeżeli nie my prowadziliśmy samochód, który znajduje się na zdjęciu można odmówić przyjęcia mandatu jednak trzeba wskazać sprawcę wykroczenia. Wskazanie osoby kierującej spoczywa na każdym kierowcy. Od takiego obowiązku nie mogą uchylić się również właściciele czy pracownicy firm np. transportowych, gdzie zatrudnia się dużą ilość kierowców. W przypadku odmowy wskazania kierowcy policja lub straż miejska może ukarać właściciela pojazdu mandatem a sprawę kierują do sądu.

Postępowanie przed sądem

W przypadku skierowania sprawy do sądu koszty leżą po stronie kierowcy lub Skarbu Państwa. Jeżeli wniosek skierowała policja lub straż miejska a kierowca został ukarany, wówczas koszty ponosi Skarb Państwa. Jeżeli kierowca zostaje uznany za winnego, wówczas to on ponosi koszty postępowania. Koszty nałożone na winnego kierowcę wynoszą około 250 zł w zależności od trybu postępowania i dodatkowych wydatków jak np. chemiczne badanie krwi lub moczu.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Środki oddziaływania wychowawczego

W przypadku zatrzymania przez policję również można liczyć na odstąpienie od wymierzenia kary. Jeżeli popełniony przez nas czyn jest błahy, wówczas możemy liczyć na łaskawość policjantów. Mają oni możliwość zastosowania pouczenia, zwrócenia uwagi, ostrzeżenia lub zastosowanie innych środków oddziaływania wychowawczego, jeżeli  uzna to za wystarczające.

Zobacz serwis: Wykroczenia drogowe

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Sanner

Doradca prawny z zakresu Prawa Zamówień Publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »