reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury 2013 > Emerytury mundurowe 2013

Emerytury mundurowe 2013

Zgodnie z nowelizacją emerytur mundurowych wchodzącą w życie 1 stycznia 2013 r. funkcjonariusze przejdą na emeryturę w wieku 55 lat po 25 latach służby.

Chociaż żołnierze i przedstawiciele tzw. służb mundurowych przejdą na emeryturę w późniejszym niż dotychczas wieku, to i tak w porównaniu do innych grup zawodowych zachowają prawo do wcześniejszego zakończenia pracy.

Zgodnie z nowelizacją wchodzącą w życie 1 stycznia 2013 r. mundurowi przejdą na emeryturę w wieku 55 lat po 25 latach służby.

Oznacza to, iż będą pracować o 10 lat dłużej.

Dotychczas:
- minimalny staż służby: 15 lat
- brak minimalnego wieku uprawniającego do przejścia na emeryturę
Po reformie:
- minimalny staż służby: 25 lat;
- minimalny wiek emerytalny: 55 lat.

Prawo do emerytury nabywa funkcjonariusz, który spełnia jednocześnie oba w/w warunki.

Nowe zasady obejmą tych żołnierzy funkcjonariuszy, którzy wstąpią do służby po wejściu w życie nowych przepisów. Pozostali mają prawo wyboru: czy przejść na emeryturę według dotychczasowych czy według nowych przepisów.

Zobacz serwis: Emerytury 2013

Reforma przewiduje jednak pewne wyjątki. I tak możliwość przejścia na emeryturę według starych zasad mają również żołnierze:

  • pełniący służbę kandydacką w dniu 1 stycznia 2013 r., w przypadku powołania do zawodowej służby wojskowej bezpośrednio po ukończeniu służby kandydackiej;
  • powołani do zawodowej służby wojskowej po dniu 31 grudnia 2012 r., jeżeli przed tym powołaniem pełnił służbę w Policji, Urzędzie Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Straży Granicznej, Biurze Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej lub Służbie Więziennej, do której został powołany przed dniem 1 stycznia 2013 r.

oraz funkcjonariusze przyjęci do służby po dniu 31 grudnia 2012 r., jeżeli przed tym przyjęciem:

  • pełnili służbę w Policji, Urzędzie Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Straży Granicznej, Biurze Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej lub Służbie Więziennej, do której został przyjęty przed dniem 1 stycznia 2013 r.;
  • pełnili zawodową służbę wojskową lub służbę kandydacką, do której został powołany przed dniem 1 stycznia 2013 r.

Wysokość emerytury

Po reformie wysokość otrzymywanego świadczenia zależała będzie od wysokości pensji z dziesięciu kolejnych lat  z uwzględnieniem nagrody rocznej oraz dodatków o charakterze stałym.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

LexOmni.pl

usługi prawne on line

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama