reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Punkty karne 2013

Punkty karne 2013

Od 19 stycznia 2013 roku będzie obowiązywał nowy system nakładania punktów karnych na kierowców. Każdy kierowca będzie mógł podczas jednej kontroli otrzymać do 10 punktów karnych, bez względu na to, ile wykroczeń popełni.

Punkty karne 2012

Zgodnie z aktualnie obowiązującym stanem prawnym, nie istnieje ograniczenie w otrzymywanych punktach karnych podczas kontroli drogowych. Skutkuje to tym, że podczas jednej kontroli, kierowca może zdobyć sumę punktów, która wiąże się odebraniem mu prawa jazdy.

Punkty karne 2013

Żeby wskazać różnicę miedzy regulacją obecną, a przyszłą, wystarczy wyobrazić sobie sytuację, w której kierowca podczas jazdy samochodem dokonuje jednocześnie kilku wykroczeń: przekracza prędkość o 50 km/h, wyprzedzając pojazd na przejeździe rowerowym, wioząc do tego dziecko bez odpowiedniego fotelika. Trzeba zwrócić uwagę, że od czerwca tego roku, obowiązuje zmieniony, surowszy taryfikator punktów karnych. Za wskazaną podróż można dostać 26 punktów karanych. Zgromadzenie na swoim koncie już 24 punktów skutkuje odebraniem prawa jazdy.

Zobacz także: Zmiany w taryfikatorze punktów karnych

Z dniem 19 stycznia sytuacja kierowców zmieni się o tyle, iż podczas jednej kontroli, będą mogli dostać do 10 punktów karnych, niezależnie od ilości popełnionych wykroczeń.

Oczywiście nie gwarantuje to kierowcy, że nie zostanie on zatrzymany do kolejnej kontroli, która nie poskutkuje kolejnymi punktami karnymi, wobec tego i tak możliwe będzie stracenie prawa jazdy podczas jednej podróży. Przepisy kodeksu drogowego mają jednak charakter prewencyjny, organy uprawnione do kontroli drogowych mają prawo pouczać o właściwym postępowaniu na drodze, a kierowca chcąc uczestniczyć w ruchu drogowym ma obowiązek stosowania się do przepisów ruchu drogowego.

Polecamy również: Zmiany w taryfikatorze punktów karnych

Na kierowcę, który w jednym roku zgromadzi więcej niż 24 punkty karne, nałożony zostanie obowiązek przystąpienia do kursu reedukacyjnego i przejścia badania psychologicznego w zakresie psychologii transportu. Utrata prawa jazdy przez kierowcę nastąpi, jeśli w ciągu 5 lat po odbyciu kursu, ponownie zbierze ponad 24 punkty.

Okres próbny

Zmieniona ustawa o kierujących pojazdami wprowadza również okres próbny dla nowych kierowców. Okres próbny dla osoby, która po raz pierwszy uzyskała prawo jazdy kategorii B, trwa 2 lata, począwszy od dnia, w którym został jej wydany ten dokument. W okresie tym kierowca obowiązany jest odbyć między 4 a 8 miesiącem, licząc od dnia otrzymania prawa jazdy kurs dokształcający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym. Przez pierwsze 8 miesięcy tego okresu, kierowca jest zobowiązany również do kierowania wyłącznie pojazdem samochodowym oznakowanym z tyłu i z przodu okrągłą nalepką barwy białej z zielonym symbolem liścia klonowego. Popełnienie w okresie próbnym co najmniej dwóch wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, skutkuje również skierowaniem na kurs reedukacyjny.

Zobacz również: Zniknie możliwość redukcji punktów karnych?

Podstawa prawna:

Ustawa a dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami,

Rozporządzenie Ministra Sprawa Wewnętrznych z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Transportu Samochodowego

Instytut Transportu Samochodowego prowadzi, koordynuje i popularyzuje badawczo-wdrożeniową działalność naukową w dziedzinie transportu samochodowego. ITS istnieje od 1952 roku i jest najstarszą tego typu jednostką badawczą w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama