REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rodzina na Swoim, Nieruchomość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kolejne ograniczenia w „Rodzinie na Swoim”

Kolejne ograniczenia w „Rodzinie na Swoim” tym razem wynikają z wprowadzania w życie Rekomendacji S. Osoby z niską zdolnością kredytową będą miały trudności z uzyskaniem kredytu mieszkaniowego.

Czym są wspólnoty mieszkaniowe?

Wspólnoty mieszkaniowe powstały na mocy ustawy o własności lokali z 24 czerwca 1994 roku. Pierwsze wspólnoty mieszkaniowe pojawiły się w 1995 roku. Czym właściwie jest wspólnota mieszkaniowa i jakie są jej charakterystyczne cechy?

Rzeczoznawca majątkowy

Przy wycenie nieruchomości często należy skorzystać z pomocy profesjonalnego rzeczoznawcy majątkowego. Niniejszy artykuł ma na celu przedstawienie zawodu rzeczoznawcy majątkowego.

Pośrednik nieruchomości

Coraz częściej przy zakupie lub wynajmie mieszkania mamy do czynienia z biurami nieruchomości prowadzonymi przez pośredników nieruchomości. Pośrednikiem nieruchomości jest osoba zawodowo zajmująca się obrotem nieruchomościami. Pośrednik to osoba fizyczna posiadająca licencję nadaną w trybie ustawy o gospodarce nieruchomościami.

REKLAMA

Jak przeprowadzić odrolnienie gruntu?

Osoby posiadające kawałek ziemi o przeznaczeniu rolniczym, często chcą pobudować na niej swój własny dom. Jednak by tego dokonać należy odrolnić dany grunt. Jakie kroki należy podjąć, by doprowadzić do odrolnienia gruntu?

Kiedy można uzyskać odszkodowanie za zmianę miejscowego planu zagospodarowania?

Plan zagospodarowania miejscowego, który na niekorzyść zmienia dotychczasowe ustalenia może być podstawą do wypłacenia właścicielowi nieruchomości odszkodowania. W jakich okolicznościach właściciel działki może uzyskać odszkodowanie?

Kto jest odpowiedzialny za utrzymanie czystości w gminach?

Utrzymanie porządku i czystości to jedno z ważnych zadań gminy. Zadania te są określone w ustawie z 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Jakie dokładnie są obowiązki gminy i jakie są obowiązki właścicieli nieruchomości dotyczące omawianej kwestii?

Co warto wiedzieć o Rodzinie na Swoim?

Tylko do końca 2012 r. można dostać kredyt z Rodziną na Swoim. Kto ma szansę na dopłatę w ramach Rodziny na Swoim?

REKLAMA

Jak zdobyć środki na remont mieszkania z Rodziną na Swoim?

Kupując własne mieszkanie, powinniśmy pamiętać o konieczności jego remontu lub wykończenia. Biorąc pod uwagę obecne ceny materiałów i robocizny, remonty mieszkań są bardzo kosztowne. Jeżeli brakuje nam pieniędzy na ten cel lub przeznaczyliśmy je na wkład własny, pozostaje nam zwiększyć kwotę kredytu o środki, które pozwolą cieszyć się wykończonym mieszkaniem.

„Rodzina na Swoim”: raport

„Rodzina na Swoim” cały czas cieszy się dużym zainteresowaniem kredytobiorców. W trzecim kwartale rządowy program pobił swój rekord – podpisano 14 355 tys. umów kredytowych.

Jakie zmiany zaszły w prawie użytkowania wieczystego?

Szerszy katalog podmiotów uprawnionych do żądania przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, bezterminowe roszczenie o przekształcenie i korzystniejsze zasady aktualizacji opłaty rocznej – oto najnowsze zmiany w prawie użytkowania wieczystego.

Zbliża się koniec „Rodziny na Swoim”

Zbliża się koniec „Rodziny na Swoim” – zmniejszająca się liczba preferencyjnych kredytów to wynik sierpniowych zmian w programie. W rezultacie w październiku zaciągnięto o 2 tys. mniej kredytów w „Rodzinie na Swoim” niż we wrześniu.

Pomieszczenie tymczasowe - jakie zmiany?

16 listopada 2011 r. wchodzą w życie nowe przepisy określające zasady przebywania eksmitowanych dłużników w pomieszczeniach tymczasowych. Dotychczas prawo nie określało długości trwania ani rodzaju umowy, jaką gmina powinna zawrzeć z lokatorem.

Zanim refinansujesz kredyt

Doradcy finansowi zachęcają do refinansowania kredytów hipotecznych. Refinansując kredyt hipoteczny, możemy znacznie obniżyć marżę. Warto zainteresować się refinansowaniem teraz, kiedy marże kredytów złotowych są niskie.

Zmiany utrudniające uzyskanie kredytu w ramach „Rodziny na Swoim”

Zmiany obowiązujące od sierpnia 2011 roku w znaczącym stopniu ograniczyły dostęp do kredytów w ramach "Rodziny na Swoim". Wprowadzone ograniczenia dotyczą obniżenia maksymalnej ceny metra kwadratowego nieruchomości oraz limitu wiekowego kredytobiorców do 35 lat. "Rodzina na Swoim" została poszerzona o singli. Jakie zmiany w "Rodzinie na Swoim" przyniosła nowelizacja ustawy?

Kredyt w ramach „Rodziny na Swoim” dostępny także dla singli

Kredyt w "Rodzinie na Swoim" jest dostępny także dla singli. Koniec sierpnia 2011 roku przyniósł zmiany w rządowym programie. Obecnie osoby niepozostające w związku małżeńskim mogą skorzystać z kredytu w ramach „Rodziny na Swoim” po spełnieniu określonych warunków. Jednak nowelizacja w znacznym stopniu ogranicza singli z uwagi na zmniejszenie ceny metra kwadratowego mieszkania zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym.

Wniosek kredytowy dla singli tylko do końca 2012 roku

Single, czyli osoby niepozostające w związku małżeńskim, do końca 2012 roku mogą składać wnioski kredytowe o udzielenia im kredytu w ramach programu „Rodzina na Swoim”.

"Rodzina na Swoim": porady dla kredytobiorców

Cała procedura związana z zakupem nieruchomości w ramach programu "Rodzina na Swoim" jest skomplikowana, ponieważ kredytobiorca musi dostosować cel uzyskania kredytu do licznych ograniczeń. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze kredytu należy dokonać szczegółowej analizy i porównać standardowy kredyt z kredytem w ramach "Rodziny na Swoim". Warto także zaplanować dodatkowe wydatki związane z zakupem nieruchomości.

Czym jest umowa o podział nieruchomości do korzystania?

Jeżeli nieruchomość stanowi współwłasność, co do zasady każdy jest uprawniony do korzystania z całej nieruchomości.

„Rodzina na Swoim” – jak zmienił się program?

Jak zmieniła się „Rodzina na Swoim”? Jak wyglądają aktualne limity cenowe? Kto został objęty dofinansowaniem w ramach „Rodziny na Swoim”?

Umowa o roboty budowlane - WZÓR UMOWY

Przez umowę o roboty budowlane wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i zasadami wiedzy technicznej, a inwestor zobowiązuje się do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu, oraz do odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia.

Umowa o przeniesienie własności i rentę - WZÓR UMOWY

W ramach umowy właściciel nieruchomości może przenieść jej własność w zamian za co nabywający zobowiązuje się płacić mu comiesięczną rentę.

Sfinansowanie budowy domu z „Rodziny na Swoim”

Sfinansowanie budowy domu z „Rodziny na Swoim” jest teraz łatwiejsze, niż znalezienie gotowego mieszkania, które mieściłoby się w zmienionych limitach programu. Kupno domu może być teraz bardziej opłacalne niż kupno mieszkania.

Umowa administracji nieruchomością - WZÓR UMOWY

W umowie tej właściciel powierza zewnętrznemu podmiotowi obowiązki związane z administracją określoną nieruchomością. Zakres administracji nie wykracza poza zwykły zarząd rzeczą.

Umowa sprzedaży nieruchomości - WZÓR UMOWY

Umowa sprzedaży nieruchomości musi być zawarta w formie aktu notarialnego. Dotyczy to zarówno umowy zobowiązującej, jak i rozwiązującej

Dlaczego mieszkania tanieją?

Od początku wakacji do końca września mamy do czynienia z taniejącymi mieszkaniami. Z danych ekspertów wynika, że we wrześniu ceny mieszkań zostały zrewidowane o 1,4 proc. w dół. W ciągu 12 miesięcy przeciętne mieszkanie straciło na wartości przeszło 3 proc.

Kredyt w „Rodzinie na Swoim” na budowę domu

Kredyt w „Rodzinie na Swoim” na budowę domu może okazać się dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy po zmianach w „Rodzinie na Swoim” nie mogą dostać preferencyjnego kredytu na mieszkanie.

„Rodzina na Swoim” nadal popularna

„Rodzina na Swoim” jest nadal popularna wśród kredytobiorców. Mimo zmian w programie, we wrześniu liczba zaciąganych kredytów preferencyjnych była rekordowa duża.

„Rodzina na Swoim”: gdzie znajdziemy mieszkania z dopłatami?

Mieszkania z dopłatami w ramach „Rodziny na Swoim” można znaleźć m.in. w Gdańsku, Warszawie i Katowicach. W Krakowie i Poznaniu nowe limity „Rodziny na Swoim” ograniczyły dostęp do mieszkań z dopłatami do minimum.

Co z nowymi limitami „Rodziny na Swoim”?

Co z nowymi limitami „Rodziny na Swoim”? Czy po kolejnych obniżkach można znaleźć mieszkania, które kwalifikują się do dopłat? Gdzie „Rodzina na Swoim” z nowymi limitami jest korzystniejsza dla kupujących mieszkania?

Stołeczne inwestycje w ramach „Rodziny na Swoim”

Stołeczne inwestycje w ramach nowych limitów „Rodziny na Swoim” oferuje Dolcan. W nowych limitach programu mieści się aż 5 inwestycji dewelopera. Które stołeczne inwestycje Dolcan dostępne są w nowych limitach „Rodziny na Swoim”?

Porównaj ceny mieszkań w poszczególnych miastach

We wrześniu można było znaleźć mieszkania w cenach niższych o 1,4 proc., w porównaniu z sierpniem. To dobra wiadomość dla kupujących – powinni cieszyć się niższymi cenami mieszkań i pieniędzmi, zaoszczędzonymi na zakupie lokalu. Jednak mieszkańcy niektórych miast nie mają powodów do radości, sądząc po cenach mieszkań w ich rejonie.

Student w „Rodzinie na Swoim”

Student w „Rodzinie na Swoim” to singiel, który po ostatnich zmianach w programie został objęty rządową dopłatą do mieszkań. Zmniejszone limity „Rodziny na Swoim” ograniczyły dostęp do wielu atrakcyjnych lokali. W tej sytuacji rozwiązaniem dla studentów, którzy chcą kupić własne mieszkanie, może okazać się kredyt hipoteczny z rodzicami.

Więcej nieruchomości w ramach programu "Rodzina na Swoim"

Od początku października wzrastają nieznacznie limity cen, za jakie można nabyć nieruchomość dzięki „Rodzinie na Swoim”. Chociaż realnie coraz mniej osób ma podstawy, żeby myśleć o mieszkaniu w ramach „Rodziny na Swoim”, to lokale, objęte programem, staną się bardziej dostępne w Bydgoszczy, Katowicach, Łodzi i Toruniu.

Najlepsze kredyty hipoteczne w PLN we wrześniu 2011 – ranking

Po zawirowaniach na rynku walutowym, gdy praktycznie wszystkie banki wycofały z oferty kredyty w szwajcarskiej walucie, zwiększa się konkurencja w segmencie kredytów hipotecznych, udzielanych w rodzimych złotówkach. O wojnie cenowej jeszcze nie można mówić, widać jednak już pierwszy wysyp promocyjnych ofert z kredytami hipotecznymi.

Najtańszy kredyt Rodzina na Swoim we wrześniu 2011 - ranking

Skutki ograniczenia dostępności puli kredytów Rodzina na Swoim można było zobaczyć już dzień po wejściu w życie nowelizacji ustawy. Nie dotyczą one jednak wyłącznie tego, ile nieruchomości jest w stanie sprostać nowej, kredytowej Rodziny na Swoim i wyśrubowanym wymaganiom programu - od strony ofertowej również nastąpiły ciekawe zmiany.

Oferta kredytowa banków – jesień 2011

Oferta kredytowa banków na jesień 2011 to głównie kredyty w złotówkach na korzystnych warunkach. Zmiany w „Rodzinie na Swoim” i spadek popularności franka szwajcarskiego zmusiły banki do dopasowania ofert kredytów do potrzeb klientów.

Polacy poszukują tańszych mieszkań

Polacy poszukują tańszych mieszkań. Zainteresowanie tańszymi lokalami to wynik zmian, jakie zaszły na rynku nieruchomości i rynku kredytów.

Jak znieść współwłasność?

Współwłaściciele nieruchomości w częściach ułamkowych mogą żądać zniesienia współwłasności w każdym czasie. Uprawnienie do zniesienia współwłasności można jednak wyłączyć. W jaki sposób?

"Rodzina na swoim" także dla singli

Program "Rodzina na swoim" skierowany jest również do singli. Mogą bowiem z niego skorzystać osoby samotne, które nie posiadają dzieci.

Podatek od nieruchomości

Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają: 1) grunty; 2) budynki lub ich części; 3) budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Kiedy kredytobiorca straci dopłatę z „Rodziny na Swoim”?

Kredytobiorca straci dopłatę z „Rodziny na Swoim”, jeżeli naruszy zasady, które wprowadziła nowelizacja ustawy, dotycząca programu. Nowe zasady obejmują zarówno przyszłych kredytobiorców, jak i tych, którzy już spłacają kredyt w ramach „Rodziny na Swoim”.

Rodzina na Swoim w pigułce – poradnik

Czas pokaże, ile beneficjenci stracą na zmianach ustawy o Rodzinie na Swoim, eksperci są sceptycznie nastawieni do programu. Pod koniec sierpnia zasady udzielania rządowych dopłat do kredytów zmieniły się diametralnie – do RnS m.in. zostały włączone single. Jakie obostrzenia wprowadzono?

„Rodzina na Swoim”: zmiany na rynku nieruchomości

Nowa „Rodzina na Swoim” spowodowała zmiany na rynku nieruchomości. Polacy, którym zależy na kupnie tańszego mieszkania mieszczącego się w limitach programu, poszukują lokali mieszkalnych w mniejszych miejscowościach.

Rodzina na Swoim: czy banki chcą przyznawać kredyty na nowych zasadach?

Eksperci przyjrzeli się dokładniej Rodzinie na Swoim. Program, który już wielu osobom pozwolił uzyskać rządową dopłatę do kredytu mieszkaniowego, powoli jest wycofywany. Czy znowelizowane 31 sierpnia zasady udzielania dofinansowania faktycznie sprzyjają singlom i osobom poniżej 35 roku życia?

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności – wyrok TK

Prawo użytkowania wieczystego to prawo pośrednie pomiędzy prawem własności, a prawami rzeczowymi ograniczonymi. Polega ono na korzystaniu przez użytkownika wieczystego z nieruchomości gruntowej, będącej własnością Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków przez czas określony - 99 lat (wyjątkowo krócej, lecz nie mniej niż 40 lat).

Rozszerzenie kręgu osób mogących skorzystać z programu „Rodzina na Swoim”

Dnia 31 sierpnia 2011 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2011 r. Nr 168, poz. 1006, dalej „nowelizacja”).

Kiedy potrzebne jest pozwolenie na ścięcie drzewa?

Po częstych w tym sezonie wichurach wielu właścicieli nieruchomości, staje przed koniecznością usunięcia uszkodzonych drzew. Inni właściciele, będą chcieli zapewne usunąć niektóre drzewa i krzewy w czasie wakacyjnych porządków. Warto jednak pamiętać, iż właściciel powinien w takim przypadku sprawdzić, czy nie jest zobowiązany uzyskać najpierw zezwolenie na wycięcie drzewa lub krzewu.

Kiedy można domagać się zniesienia służebności?

Zgodnie z art. 285 kodeksu cywilnego nieruchomość może zostać obciążona służebnością, tj. prawem rzeczowym, polegającym na tym, iż właściciel określonej nieruchomości może w określonym zakresie korzystać z nieruchomości obciążonej takim prawem, albo też, na ograniczeniu zakresu uprawnień właściciela nieruchomości obciążonej wobec jego nieruchomości.

Czy sąsiad może wejść na moją działkę podczas prowadzenia swojej budowy?

Prowadzenie robót budowlanych, zwłaszcza na terenie gęsto zabudowanym, może niekiedy wiązać się z koniecznością uzyskania wejścia na sąsiednią nieruchomość w celu przeprowadzenia prac, które, np. z uwagi na brak dostępu, nie mogłyby zostać wykonane z terenu inwestycji.

REKLAMA