reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Pośrednik nieruchomości

Pośrednik nieruchomości

Coraz częściej przy zakupie lub wynajmie mieszkania mamy do czynienia z biurami nieruchomości prowadzonymi przez pośredników nieruchomości. Pośrednikiem nieruchomości jest osoba zawodowo zajmująca się obrotem nieruchomościami. Pośrednik to osoba fizyczna posiadająca licencję nadaną w trybie ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Pośrednik w obrocie nieruchomościami

Pełna nazwa zawodu pośredników to pośrednik w obrocie nieruchomościami. Ten tytuł zawodowy podlega ochronie prawnej.

Praca pośrednika polega na znajdowaniu stron transakcji, których przedmiotem będą nieruchomości. Czynności pośrednictwa w obrocie nieruchomościami mogą być wykonywane w stosunku do wszelkich nieruchomości, a także na rzecz wszystkich osób fizycznych i prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej.

Chodzi tu o doprowadzenie do zawarcia przez inne osoby umów:

1) nabycia lub zbycia praw do nieruchomości;

2) nabycia lub zbycia własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej;

3) najmu lub dzierżawy nieruchomości albo ich części;

4) innych niż określone w pkt. 1–3, mających za przedmiot prawa do nieruchomości lub ich części.

Zobacz: Czy mieszkańcy mogą zapobiec zmianom granic gminy?

Pośrednik wykonuje wymienione czynności osobiście lub przy pomocy innych osób wykonujących czynności pomocnicze i działających pod jego bezpośrednim nadzorem, ponosząc za ich czynności odpowiedzialność zawodową określoną w ustawie o gospodarce nieruchomościami.

Umowa pośrednictwa

Pośrednik zakres czynności pośrednictwa określa w zawieranej umowie. Umowa ta wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności. Oznacza to, że jej zawarcie w innej formie niż pisemna będzie powodowało jej nieważność.

W umowie określa się takie dane jak wskazanie pośrednika w obrocie nieruchomościami odpowiedzialnego zawodowo za wykonanie umowy, numer licencji zawodowej oraz oświadczenie o posiadanym ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem czynności pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.

W umowie zawarty jest również sposób ustalenia lub wysokość wynagrodzenia za czynności pośrednika.

Zgodnie z art. 181 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami pośrednik w obrocie nieruchomościami jest zobowiązany do wykonywania swoich czynności, zgodnie z zasadami wynikającymi z przepisów prawa i standardami zawodowymi, ze szczególną starannością właściwą dla zawodowego charakteru tych czynności oraz zasadami etyki zawodowej.

Pośrednik jest on zobowiązany do kierowania się zasadą ochrony interesu osób, na których rzecz wykonuje czynności pośredniczenia.

Zobacz serwis: Nieruchomości

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Strama

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama