reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Kiedy potrzebne jest pozwolenie na ścięcie drzewa?

Kiedy potrzebne jest pozwolenie na ścięcie drzewa?

Po częstych w tym sezonie wichurach wielu właścicieli nieruchomości, staje przed koniecznością usunięcia uszkodzonych drzew. Inni właściciele, będą chcieli zapewne usunąć niektóre drzewa i krzewy w czasie wakacyjnych porządków. Warto jednak pamiętać, iż właściciel powinien w takim przypadku sprawdzić, czy nie jest zobowiązany uzyskać najpierw zezwolenie na wycięcie drzewa lub krzewu.

Kto wydaje zezwolenie na usunięcie drzewa lub krzewu?

Zasadniczo zezwolenie na wycięcie drzew lub krzewów jest wydawane przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Szczególne regulacje mają miejsce w przypadku zamiaru wycięcia drzew na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytku, gdzie zezwolenie jest wydawane przez wojewódzkiego konserwatora zabytków, wycięcia drzew znajdujących się na terenie pasa drogowego drogi publicznej lub w rezerwacie przyrody, gdzie zezwolenie jest wydawane w porozumieniu z regionalnym dyrektorem ochrony środowiska, czy też zamiaru wycięcia drzew na terenie parku narodowego, gdzie zezwolenie wydawane jest w uzgodnieniu z dyrektorem takiego parku.

Zobacz też:  Jak wycinać drzewa

Kiedy zezwolenie na usunięcie drzewa lub krzewu nie jest potrzebne?

Nie zawsze jednak usunięcie drzew lub krzewów wymagać będzie uzyskania stosownego zezwolenia. Wskazać trzeba, iż takie zezwolenie nie będzie potrzebne w przypadku m.in. drzew lub krzewów owocowych, znajdujących się na plantacjach drzew i krzewów, jak i młodszych niż 10 lat.

Jak wygląda postępowanie w sprawie zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów?

Należy oczywiście zaznaczyć, iż zezwolenie stanowi decyzję administracyjną, która wydawana jest według zasad określonych w k.p.a. Postępowanie wszczyna wniosek osoby ubiegającej się o wydanie zezwolenia. We wniosku należy wskazać:

  • dane wnioskodawcy oraz dane właściciela nieruchomości;
  • tytuł prawny do władania nieruchomością,
  • nazwę gatunku drzewa lub krzewu;
  • obwód pnia drzewa mierzonego na wysokości 130 cm;
  • przeznaczenia terenu, na którym rośnie drzewo lub krzew;
  • przyczynę i termin zamierzonego usunięcia drzewa lub krzewu;
  • wielkość powierzchni, z której zostaną usunięte krzewy;

Zobacz także: Kiedy można usunąć drzewa bez zezwolenia?

Do wniosku potrzebujemy dołączyć rysunek lub mapę określającą usytuowanie drzewa lub krzewu w stosunku do granic nieruchomości i obiektów budowlanych istniejących lub budowanych na tej nieruchomości, a w przypadku gdy wnioskodawca nie jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości, także zgodę właściciela na usunięcie drzewa lub krzewu.
W toku postępowania organ zobowiązany jest dokonać oględzin drzew objętych wnioskiem, w celu sprawdzenia czy nie są one objęte ochroną.
Należy także zaznaczyć, że pozwolenie na usunięcie drzew lub krzewów może zostać obwarowane warunkiem ich przeniesienia we wskazane miejsce lub też dokonania nowych zasadzeń.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama