REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy potrzebne jest pozwolenie na ścięcie drzewa?

Kiedy potrzebujemy zezwolenia na wycięcie drzewa?
Kiedy potrzebujemy zezwolenia na wycięcie drzewa?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Po częstych w tym sezonie wichurach wielu właścicieli nieruchomości, staje przed koniecznością usunięcia uszkodzonych drzew. Inni właściciele, będą chcieli zapewne usunąć niektóre drzewa i krzewy w czasie wakacyjnych porządków. Warto jednak pamiętać, iż właściciel powinien w takim przypadku sprawdzić, czy nie jest zobowiązany uzyskać najpierw zezwolenie na wycięcie drzewa lub krzewu.

Kto wydaje zezwolenie na usunięcie drzewa lub krzewu?

Zasadniczo zezwolenie na wycięcie drzew lub krzewów jest wydawane przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Szczególne regulacje mają miejsce w przypadku zamiaru wycięcia drzew na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytku, gdzie zezwolenie jest wydawane przez wojewódzkiego konserwatora zabytków, wycięcia drzew znajdujących się na terenie pasa drogowego drogi publicznej lub w rezerwacie przyrody, gdzie zezwolenie jest wydawane w porozumieniu z regionalnym dyrektorem ochrony środowiska, czy też zamiaru wycięcia drzew na terenie parku narodowego, gdzie zezwolenie wydawane jest w uzgodnieniu z dyrektorem takiego parku.

REKLAMA

Zobacz też:  Jak wycinać drzewa

Kiedy zezwolenie na usunięcie drzewa lub krzewu nie jest potrzebne?

Nie zawsze jednak usunięcie drzew lub krzewów wymagać będzie uzyskania stosownego zezwolenia. Wskazać trzeba, iż takie zezwolenie nie będzie potrzebne w przypadku m.in. drzew lub krzewów owocowych, znajdujących się na plantacjach drzew i krzewów, jak i młodszych niż 10 lat.

Jak wygląda postępowanie w sprawie zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów?

Należy oczywiście zaznaczyć, iż zezwolenie stanowi decyzję administracyjną, która wydawana jest według zasad określonych w k.p.a. Postępowanie wszczyna wniosek osoby ubiegającej się o wydanie zezwolenia. We wniosku należy wskazać:

 • dane wnioskodawcy oraz dane właściciela nieruchomości;
 • tytuł prawny do władania nieruchomością,
 • nazwę gatunku drzewa lub krzewu;
 • obwód pnia drzewa mierzonego na wysokości 130 cm;
 • przeznaczenia terenu, na którym rośnie drzewo lub krzew;
 • przyczynę i termin zamierzonego usunięcia drzewa lub krzewu;
 • wielkość powierzchni, z której zostaną usunięte krzewy;

Zobacz także: Kiedy można usunąć drzewa bez zezwolenia?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do wniosku potrzebujemy dołączyć rysunek lub mapę określającą usytuowanie drzewa lub krzewu w stosunku do granic nieruchomości i obiektów budowlanych istniejących lub budowanych na tej nieruchomości, a w przypadku gdy wnioskodawca nie jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości, także zgodę właściciela na usunięcie drzewa lub krzewu.
W toku postępowania organ zobowiązany jest dokonać oględzin drzew objętych wnioskiem, w celu sprawdzenia czy nie są one objęte ochroną.
Należy także zaznaczyć, że pozwolenie na usunięcie drzew lub krzewów może zostać obwarowane warunkiem ich przeniesienia we wskazane miejsce lub też dokonania nowych zasadzeń.

Czy z tytułu usunięcia drzewa lub krzewu pobierane są jakieś opłaty?

Zezwolenie na usunięcie drzew podlega opłacie, zależnej od grubości pnia drzewa na wysokości 130 cm oraz rodzaju usuwanego drzewa. W przypadku krzewów wysokość opłaty uzależniona jest od wielkości usuwanej powierzchni krzewów.

REKLAMA

Warto wskazać, iż właściciel nieruchomości może uniknąć ponoszenia opłat, w przypadku gdy zgodnie z postanowieniami zezwolenia przeniesie drzewa lub krzewy albo dokona nowych nasadzeń, a przesadzona lub nowo zasadzona roślinność zachowa żywotność przez okres co najmniej 3 lat, lub uschnie z przyczyn niezawinionych przez właściciela nieruchomości.

Dodatkowo wyjaśnić należy, iż Prawo ochrony przyrody zawiera szereg zwolnień z powyższych opłat, które obejmuje m.in. usuwanie drzew lub krzewów przez osoby fizyczne na cele nie związane z działalnością gospodarczą, stwarzających zagrożenie dla ludzi i mienia w istniejących obiektach budowlanych, posadzonych lub wyrosłych na terenach przeznaczonych na cele budowlane w planie miejscowym, a także obumarłych lub nie mających szans na przeżycie.

Jakie mogą być konsekwencje usunięcia drzewa lub krzewu bez koniecznego zezwolenia?

Osoba usuwająca drzewa lub krzewy bez wymaganego zezwolenia naraża się na karę administracyjną. Kara nakładana jest w drodze decyzji administracyjnej po przeprowadzeniu wizji lokalnej nieruchomości. Kara administracyjna jest ustalana w wysokości trzykrotności opłaty należnej za usunięcie drzewa lub krzewu. Przedmiotowa kara podlega egzekucji prowadzonej na podstawie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Przepisy:

art. 83-90 Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (t.j. Dz.U.09.151.1220);
Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 13 października 2004 r. w sprawie stawek opłat dla poszczególnych rodzajów i gatunków drzew (Dz.U.04.228.2306);
Obwieszczenie Ministra Środowiska z dnia 15 października 2010 r. w sprawie stawek opłat za usunięcie drzew i krzewów oraz stawek kar za zniszczenie zieleni na rok 2011 (M.P.10.76.954);
Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 22 września 2004 r. w sprawie trybu nakładania administracyjnych kar pieniężnych za usuwanie drzew lub krzewów bez wymaganego zezwolenia oraz za zniszczenie terenów zieleni, zadrzewień albo drzew lub krzewów (Dz.U.04.219.2229);

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Darmowe posiłki dla pracowników od 1 listopada 2023 r. do 31 marca 2024 r. Pracownik nie może z nich zrezygnować!

  Pracodawca ma obowiązek zapewnienia darmowych posiłków pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych. W okresie zimowym posiłek profilaktyczny przysługuje pracownikom wykonującym ciężką pracę fizyczną na otwartej przestrzeni.

  Zakaz handlu w Wigilię. Nie wszystkie sklepy będą zamknięte

  W tym roku Wigilia, która przypada w niedzielę, będzie dniem objętym zakazem handlu. Zakaz handlu nie będzie obowiązywał w dwie poprzedzające Wigilię niedziele, czyli 10 i 17 grudnia. Ustawa wprowadzająca takie zmiany czeka na podpis Prezydenta. Jednak nie wszystkie sklepy będą zamknięte. Sprawdź, gdzie zrobisz zakupy w Wigilię.

  W 2024 r. renta wdowia do 10 000 zł? Taki limit dla łączenia emerytur i rent w Sejmie [druk sejmowy nr 82]

  Wdowa otrzyma w 2024 r. prawo do połowy świadczeń "ZUSowskich" zmarłego męża. Projekt ustawy przewiduje limit około 10 000 zł wypłaty dla połączonych świadczeń. To dużo, czy mało?

  Kontrola na granicy polsko-słowackiej przedłożona do 2 stycznia 2024 r.

  Szef MSWiA Paweł Szefernaker przedłużył kontrole na granicy ze Słowacją, tym razem do 2 stycznia, czyli o kolejne 30 dni - wynika z opublikowanego w piątek w Dzienniku Ustaw rozporządzenia MSWiA.

  REKLAMA

  Dzień wolny za 6 stycznia 2024 r. Co trzeba wiedzieć?

  Święto Trzech Króli, które obchodzimy 6 stycznia jest jednym z dni ustawowo wolnych od pracy. Warto pamiętać, iż w 2024 r. wypada ono w sobotę.

  Kiedy wolne dla uczniów w 2024 r.? Kiedy egzaminy? Kalendarz

  Do końca roku kalendarzowego został jeszcze niecały miesiąc. Dla uczniów oznacza to, że za chwilę koniec I semestru. Kiedy wypadają ferie dla poszczególnych województw? Kiedy jeszcze można liczyć na wolne? W które dni odbędą się egzaminy ósmoklasisty, a w które maturalne? 

  Anulowany lot? Linia lotnicza płaci za podróż prywatnym odrzutowcem. 805 tys. koron szwedzkich dla polskiej grupy turystów

  Od kilku dni szwedzkie portale internetowe opisują sytuację, w której polska rodzina wraz ze znajomymi utknęła na Svalbardzie (Koło Podbiegunowe) po odwołaniu lotu ze względu na strajk Skandynawskich Linii Lotniczych (SAS). Jak nietrudno się domyślić, na Kole Podbiegunowym trudno o alternatywne połączenie. Przez brak innych innych możliwości, polska rodzina wraz ze znajomymi zdecydowała się wynająć prywatny samolot i tym sposobem wrócić do kraju. Następnie wszczęła standardowe postępowanie reklamacyjne… w wyniku którego otrzymała odszkodowanie w zawrotnej kwocie 1 mln koron!
  Szybko okazało się, że wypłata miała być wynikiem “niedopatrzenia” linii lotniczych SAS. Przewoźnik pozwał rodzinę i jej znajomych pozwem wzajemnym, żądając zwrotu pieniędzy. Po zaangażowaniu w sprawę kancelarii RPMS, strony doszły do ugody. W rezultacie polska rodzina może zachować ponad 800 tysięcy koron, czyli równowartość ponad 300 tysięcy złotych. 

  Raport: programiści z najwyższymi zarobkami wśród freelancerów

  Jednocześnie programiści należą do najbardziej zapracowanych freelancerów, Tak wynika z raportu Useme na temat branż freelancingu w Polsce. Jak przedstawiają się dane dotyczące pozostałych profesji?

  REKLAMA

  Seniorka straciła 50 tys. zł, oszukana metodą na "prokuratora". Wcześniej słyszała o podobnych zdarzeniach, ale sama dała się nabrać

  Wszystkie oszczędności i pieniądze pożyczone od znajomych przekazała rzekomemu prokuratorowi 72-letnia mieszkanka woj. świętokrzyskiego. Chociaż słyszała wcześniej o podobnych przypadkach, nie domyśliła się, że to może być oszustwo. 

  Kryptowaluty 2024. Przez chęć szybkiego zysku inwestorzy stają się mniej ostrożni i łatwo stają się ofiarami oszustw

  Cyberataki przeprowadzane na użytkowników portali społecznościowych takich jak YouTube czy X, a więc dawny Twitter, są wyjątkowo wyrafinowane – zwłaszcza gdy przestępcy koncentrują się na osobach zainteresowanych kryptowalutami. Tu nikt nie chce łowić płotek, a każdy haker liczy na duży łup.

  REKLAMA