reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Kiedy można uzyskać odszkodowanie za zmianę miejscowego planu zagospodarowania?

Kiedy można uzyskać odszkodowanie za zmianę miejscowego planu zagospodarowania?

Plan zagospodarowania miejscowego, który na niekorzyść zmienia dotychczasowe ustalenia może być podstawą do wypłacenia właścicielowi nieruchomości odszkodowania. W jakich okolicznościach właściciel działki może uzyskać odszkodowanie?

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest tworzony w trybie określonym w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jest to akt planowania przestrzennego, który wyraża jedynie politykę przestrzenną gminy. Jest on nieobowiązkowy aczkolwiek mający przymiot prawa miejscowego, a zatem powszechnie obowiązujący (w ramach danej jednostki terytorialnej np. danej gminy).

Każda zmiana we wspomnianym planie może mieć wpływ na wartość nieruchomości.

Utrata wartości nieruchomości spowodowana zmianą planu zagospodarowania

Zmiana planu zagospodarowania, która prowadzi do utraty wartości nieruchomości jest podstawą do ubiegania się o odszkodowanie. Takie stanowisko przyjął również Sąd Najwyższy w wyroku z 9 września 2009 roku o sygnaturze V CSK 46/09. W przywołanym orzeczeniu SN stwierdza, że organy władzy samorządowej, przy wypłacie odszkodowania z tytułu zmian wprowadzonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a co za tym idzie obniżenia wartości nieruchomości, winny przeanalizować i porównać przeznaczenie gruntu w nowym i starym planie zagospodarowania przestrzennego.

Zobacz: Czym jest umowa o podział nieruchomości do korzystania?

Uzyskanie odszkodowania przysługuje również użytkownikom wieczystym na identycznych zasadach co właścicielom.

Co może żądać właściciel?

Właściciel nieruchomości, która straciła na wartości może żądać od gminy zapłaty odszkodowania za poniesioną przez niego krzywdę, wykupienia nieruchomości lub jej części. Może również żądać

Wybór, co zażąda właściciel zależy wyłącznie od niego.

Wysokość odszkodowania

 Wysokość odszkodowania na jakie może liczyć właściciel może przekraczać wysokość uszczerbku w wartości nieruchomości. Ma to miejsce w przypadku, gdy właściciel, nie wiedząc o planach gminy dotyczących zmiany miejscowego plany zagospodarowania przestrzennego, ponosił nakłady w celu realizacji inwestycji, która stała się niemożliwa do wykonania wskutek poczynionej zmiany w planie zagospodarowania.

Odszkodowanie może być przyznane jeżeli wartość działki zmniejszy się poprzez lokalizacji w jej sąsiedztwie obiektu bezpośrednio na nie oddziaływującego, np. oczyszczalni ścieków czy składowiska odpadów.

Gmina ma 6 miesięcy czasu na realizację żądania właściciela. Termin ten jest liczony od dnia otrzymania wniosku od właściciela danej nieruchomości.

Zobacz serwis: ABC Gminy

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Łozińska

Dyrektor Generalna Paragony

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama