reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Jak przeprowadzić odrolnienie gruntu?

Jak przeprowadzić odrolnienie gruntu?

Osoby posiadające kawałek ziemi o przeznaczeniu rolniczym, często chcą pobudować na niej swój własny dom. Jednak by tego dokonać należy odrolnić dany grunt. Jakie kroki należy podjąć, by doprowadzić do odrolnienia gruntu?

W gminach nieposiadających miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego odrolnienie gruntu odbywa się na podstawie przepisów ustawy o ochronie gruntów leśnych i rolnych. W gminach posiadających taki plan odrolnienie działki wiąże się z jego zmianą.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest tworzony w trybie określonym w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jest to akt planowania przestrzennego, który wyraża jedynie politykę przestrzenną gminy. Jest on nieobowiązkowy aczkolwiek mający przymiot prawa miejscowego, a zatem powszechnie obowiązujący (w ramach danej jednostki terytorialnej np. danej gminy).

Zobacz: Czy mieszkańcy mogą zapobiec zmianom granic gminy?

Jak dokonać zmiany planu zagospodarowania przestrzennego?

Zmiana przeznaczenia gruntu w planie zagospodarowania przestrzennego gminy będzie wymagała podjęcia przez jej właściciela odpowiednich kroków.

Pierwszym z nich jest złożenie odpowiedniego wniosku. Wniosek ten jest kierowany do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. W treści wniosku należy dokładnie określić działkę, o zmianę której wnioskujemy oraz wnieść o zmianę przeznaczenia gruntu z rolnego na działkę pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne, wielorodzinne lub usługowe.

Wniosek należy uzasadnić. W uzasadnieniu można przytoczyć kilka powodów, z jakich właściciel chce odrolnienia działki. Te powody to m.in. znikomość użyteczności rolnej, zakup nieruchomości z myślą wybudowania na niej budynku mieszkalnego czy tez deklaracja o braku chęci właściciela do uprawiania danego gruntu. Często zdarza się również, że działka będąca w obrębie miasta nadal pozostaje nieruchomością rolną. W takim przypadku grunt jest rolny jedynie formalnie i taki argument można podnieść we wniosku o jego odrolnienie.

Rozpatrzenie sprawy

Po złożeniu odpowiedniego wniosku następuje rozpatrzenie sprawy, niestety nie ma prawnych środków, które mogłyby przymusić gminę do rozpatrzenia wniosku w konkretnym terminie. Gmina nie jest związana żadnym terminem przy rozpatrywaniu wniosku o uwzględnienie zmian w miejscowym planie zagospodarowania.

Wyłączenie gruntu z produkcji rolnej

Jeśli mamy zamiar odrolnić grunty należące do klasy I, II, III, IIIa, IIIb, IV, IVa, IVb, V i VI oraz wytworzonych z gleb pochodzenia organicznego musimy złożyć wniosek o wyłączenie ich z produkcji rolnej. Taki wniosek kieruje się do Wydziału Geodezji lub Gospodarki Nieruchomościami starostwa powiatowego właściwego ze względu na położenie gruntu.

Do takiego wniosku należy dołączyć takie dokumenty jak akt notarialny, czy odpis z księgi wieczystej potwierdzający tytuł własności do nieruchomości, wypis z planu zagospodarowania, wypis z rejestru gruntów wraz z odbitką mapy ewidencyjnej oraz mapę z planem zagospodarowania działki (planowaną inwestycją) i oznaczeniem terenu objętego wyłączeniem.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Grabowski

Prawnik.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama