REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przeprowadzić odrolnienie gruntu?

Jarosław Krasnodęmbski
Odrolnienie wymaga zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Odrolnienie wymaga zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Osoby posiadające kawałek ziemi o przeznaczeniu rolniczym, często chcą pobudować na niej swój własny dom. Jednak by tego dokonać należy odrolnić dany grunt. Jakie kroki należy podjąć, by doprowadzić do odrolnienia gruntu?

W gminach nieposiadających miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego odrolnienie gruntu odbywa się na podstawie przepisów ustawy o ochronie gruntów leśnych i rolnych. W gminach posiadających taki plan odrolnienie działki wiąże się z jego zmianą.

REKLAMA

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest tworzony w trybie określonym w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jest to akt planowania przestrzennego, który wyraża jedynie politykę przestrzenną gminy. Jest on nieobowiązkowy aczkolwiek mający przymiot prawa miejscowego, a zatem powszechnie obowiązujący (w ramach danej jednostki terytorialnej np. danej gminy).

Zobacz: Czy mieszkańcy mogą zapobiec zmianom granic gminy?

Jak dokonać zmiany planu zagospodarowania przestrzennego?

Zmiana przeznaczenia gruntu w planie zagospodarowania przestrzennego gminy będzie wymagała podjęcia przez jej właściciela odpowiednich kroków.

REKLAMA

Pierwszym z nich jest złożenie odpowiedniego wniosku. Wniosek ten jest kierowany do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. W treści wniosku należy dokładnie określić działkę, o zmianę której wnioskujemy oraz wnieść o zmianę przeznaczenia gruntu z rolnego na działkę pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne, wielorodzinne lub usługowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek należy uzasadnić. W uzasadnieniu można przytoczyć kilka powodów, z jakich właściciel chce odrolnienia działki. Te powody to m.in. znikomość użyteczności rolnej, zakup nieruchomości z myślą wybudowania na niej budynku mieszkalnego czy tez deklaracja o braku chęci właściciela do uprawiania danego gruntu. Często zdarza się również, że działka będąca w obrębie miasta nadal pozostaje nieruchomością rolną. W takim przypadku grunt jest rolny jedynie formalnie i taki argument można podnieść we wniosku o jego odrolnienie.

Rozpatrzenie sprawy

Po złożeniu odpowiedniego wniosku następuje rozpatrzenie sprawy, niestety nie ma prawnych środków, które mogłyby przymusić gminę do rozpatrzenia wniosku w konkretnym terminie. Gmina nie jest związana żadnym terminem przy rozpatrywaniu wniosku o uwzględnienie zmian w miejscowym planie zagospodarowania.

Wyłączenie gruntu z produkcji rolnej

REKLAMA

Jeśli mamy zamiar odrolnić grunty należące do klasy I, II, III, IIIa, IIIb, IV, IVa, IVb, V i VI oraz wytworzonych z gleb pochodzenia organicznego musimy złożyć wniosek o wyłączenie ich z produkcji rolnej. Taki wniosek kieruje się do Wydziału Geodezji lub Gospodarki Nieruchomościami starostwa powiatowego właściwego ze względu na położenie gruntu.

Do takiego wniosku należy dołączyć takie dokumenty jak akt notarialny, czy odpis z księgi wieczystej potwierdzający tytuł własności do nieruchomości, wypis z planu zagospodarowania, wypis z rejestru gruntów wraz z odbitką mapy ewidencyjnej oraz mapę z planem zagospodarowania działki (planowaną inwestycją) i oznaczeniem terenu objętego wyłączeniem.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

REKLAMA

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

REKLAMA

Większość Polaków nie liczy na godne życie z emerytury. Przygnębiające wyniki badania

W argumenty o odkładaniu na godną, państwową emeryturę nie wierzy blisko 3/4 Polaków. Ich zdaniem waloryzacja emerytur nigdy nie dogoni wzrostu realnych cen. Polacy nie wierzą też w argumenty rządu za wprowadzeniem pełnego ozusowania umów o dzieło i zleceń.

Rząd jednak wprowadzi zakaz podwyższania cen? Od kiedy, czy dla wszystkich i na jak długo? Sprawdź, jakie rozwiązania są dopuszczalne

Rząd jednak wprowadzi zakaz podwyższania cen? Od kiedy, czy dla wszystkich i na jak długo? Na terenach poszkodowanych przez powódź trwają spekulacje cen. Rząd apeluje do przedsiębiorców i zapowiada konsekwencje.

REKLAMA