Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu sąd. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące sąd.
Nakaz zapłaty - krótki poradnik dla dłużnika
Aktualizacja: 19.09.2018
Sąd wydaje nakaz zapłaty na posiedzeniu niejawnym i dopiero w dalszej kolejności zostaje on, wraz z pozwem, doręczony pozwanemu. Otrzymana zatem pocztą przesyłka z sądu, w której znajduje się nakaz zapłaty jest często zaskoczeniem dla pozwanych. Ze zdziwieniem przyjmują oni fakt, że nakaz został wydany bez ich wiedzy i udziału, czyli przed tym, gdy w ogóle uzyskali wiedzę, że zostali pozwani. »
Kiedy sąd obowiązany jest odrzucić sprzeciw lub zarzuty od nakazu zapłaty?
Aktualizacja: 22.12.2015
Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego przewidują takie sytuacje, gdy sąd obowiązany jest odrzucić sprzeciw lub zarzuty od nakazu zapłaty. Poniżej kilka przykładów. »
Jak prawidłowo wnieść zarzuty od nakazu zapłaty?
Aktualizacja: 02.09.2013
Zarzuty od nakazu zapłaty stanowią rodzaj środka zaskarżenia przewidzianego w postępowaniu nakazowym. Celem ich przedstawienia jest kwestionowanie zasadności pozwu. Jak prawidłowo wnieść zarzuty? »
Nakaz zapłaty. Od razu do komornika?
Aktualizacja: 24.08.2011
Nakaz zapłaty jest jedynie tytułem egzekucyjnym. Egzekucję będzie można przeprowadzić na jego podstawie dopiero po nadaniu mu klauzuli wykonalności. W pewnych sytuacjach nakaz stanowi jednak tytuł do zabezpieczenia roszczenia. »
Co napisać w sprzeciwie od nakazu zapłaty?
Aktualizacja: 24.08.2011
W sprzeciwie od nakazu zapłaty należy wskazać wszystkie twierdzenia, okoliczności faktyczne i dowody na ich potwierdzenie. Sprzeciw wnosi się na formularzu, jeżeli w takiej formie wniesiono pozew. »
Nakaz zapłaty przeciwko osobie przebywającej za granicą
Aktualizacja: 24.08.2011
Obecnie mieszkam za granicą, a w miejscu zameldowania mieszka jedynie moja mama. Niedawno na jej adres przyszedł, skierowany przeciwko mnie, nakaz zapłaty. Co w takiej sytuacji mam zrobić? »
Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym
Aktualizacja: 24.08.2011
Nakaz zapłaty wydaje się m.in. w postępowaniu upominawczym, głównie w przypadku roszczeń pieniężnych. Jeżeli dłużnik nie zgadza się z orzeczeniem sądu, musi wnieść sprzeciw. Termin na to jest krótki i wynosi dwa tygodnie. »
Aktualizacja: 21.03.2011
Wczoraj dostałem list z sądu. Zawierał on pozew oraz nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Co mam zrobić z takim pismem jak się mam od tego odwołać. »