REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Instytucja sędziów pokoju pomoże nabrać społecznego zaufania do wymiaru sprawiedliwości?

Kto będzie mógł zostać sędzią pokoju?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wprowadzenie instytucji sędziów pokoju na pewno w jakimś sensie pomoże nabrać społecznego zaufania do wymiaru sprawiedliwości; dziś większość społeczeństwa nie darzy go zaufaniem - ocenił we wtorek w Studiu PAP poseł PiS Krzysztof Lipiec.

Prace nad projektem dotyczącym sędziów pokoju

We wtorek podkomisja ds. powołania instytucji sędziów pokoju kontynuuje prace nad projektem mającym na celu wprowadzenie do polskiego porządku prawnego instytucji sądów i sędziów pokoju.

REKLAMA

REKLAMA

Zasiadający w tej komisji poseł Krzysztof Lipiec we wtorek w Studiu PAP ocenił, że "większość społeczeństwa nie ma zaufania do wymiaru sprawiedliwości". Dlatego, jak dodał, wprowadzenie instytucji sądów pokoju jest przez społeczeństwo oczekiwane. "Ta ustawa na pewno w jakimś sensie pomoże nabrać społecznego zaufania do wymiaru sprawiedliwości" - powiedział poseł.

Według niego zaufanie to przywrócić ma fakt, że znaczący wpływ na wybór sędziów pokoju w powszechnym głosowaniu będą miały lokalne społeczności. Dodał, że instytucja sądów pokoju powinna skrócić przewlekłość postępowań.

Lipiec pytany był o wycofanie przez podkomisję jednej z poprawek, przewidującej wprowadzenie pilotażu instytucji sędziów pokoju, który według wstępnych założeń, miał ruszyć 1 lipca 2024 roku. Miał się on odbyć w Opolu - jednym z najmniejszych w kraju okręgów sądowych.

Wojewódzkie Sądy Administracyjne zdały egzamin

REKLAMA

"Myślę, że prawo powinno być na terytorium Rzeczpospolitej wszędzie jednakowe, tak więc tutaj trudno w kontekście wymiaru sprawiedliwości, wymierzania tej sprawiedliwości, wprowadzać pilotaż. Umówmy się, że pilotaż będzie wprowadzony na terytorium całej Rzeczypospolitej" - zaznaczył.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poseł przypomniał, że w 2004 roku weszła w życie reforma sądownictwa administracyjnego, gdzie na bazie dotychczasowych ośrodków zamiejscowych powstały wojewódzkie sądy administracyjne, działające jako pierwsza instancja. Lipiec zauważył, że WSA "od samego początku zdały egzamin" i ocenił, że przypadku sądów pokoju "też nie powinno być jakichś większych kłopotów".

Lipiec pytany, kiedy podkomisja może zakończyć prace na projektem ustawy, ocenił, że powinno się to stać w tym tygodniu, a następnie w marcu trafi on do Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Prace nad rozwiązaniami dotyczącymi sędziów pokoju początkowo prowadził zespół pod kierownictwem prof. Piotra Kruszyńskiego, który rozpoczął działalność po rozmowach lidera Kukiz'15 Pawła Kukiza z prezydentem Dudą.

Sędziowie wybierani na sześcioletnią kadencję

Pierwsze czytanie wypracowanego w Kancelarii Prezydenta projektu odbyło się w Sejmie w grudniu 2021 r. Następnie projekt trafił do sejmowej komisji i podkomisji. Wprowadzenie instytucji sędziów pokoju jest jedną ze sztandarowych propozycji programowych Kukiz'15.

Inicjatywa dotycząca sądów i sędziów pokoju zakłada utworzenie takich sądów jako nowej kategorii w ramach sądownictwa powszechnego. Miałyby one zajmować się najprostszymi sprawami, a orzekać w nich mieliby sędziowie wybierani w wyborach powszechnych na sześcioletnią kadencję. (PAP)

Autor: Adrian Kowarzyk

amk/ par/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata auta za alkohol będzie fakultatywna - projekt zmian

Sąd nie zawsze orzeknie przepadek pojazdu nietrzeźwego kierowcy. Konfiskata auta za alkohol będzie fakultatywna - projekt nowelizacji Kodeksu karnego został opublikowany w RCL.

Zmiany w testamentach 2024 - będzie testament w formie nagrania wideo, nowy testament wojskowy i co jeszcze?

Zmiany w testamentach w 2024 roku przewidują nowy testament w formie nagrania wideo (testament audiowizualny) i nowy testament wojskowy. Będą większe wymagania dla sporządzenia testamentu ustnego. Likwiduje się testament podróżny i wydłuża katalog osób, które nie mogą być świadkami testamentu.

Zmiany w prawie spadkowym. Komunikat Ministerstwa Sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad zmianami w prawie spadkowym. Zmiany te obejmują m.in. przesłanki sporządzenia testamentu ustnego, uregulowanie testamentu wojskowego w Kodeksie cywilnym oraz rozszerzenie katalogu podmiotów, które nie mogą być świadkami testamentu.

Ważna wiadomość dla kredytobiorców. Chodzi o wakacje kredytowe

Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych nie zgłosiła poprawek do ustawy o wakacjach kredytowych. Teraz trafi ona pod obrady Senatu. Według Ministerstwa Finansów, z wakacji kredytowych na zasadach opisanych w ustawie będzie mogło skorzystać 562 tys. kredytobiorców, podczas gdy kredytów w Polsce jest prawie 2 mln.

REKLAMA

WOS w klasach pierwszych w roku szkolnym 2024/2025. Jest wniosek ZNP

ZNP zwrócił się do MEN o przywrócenie WOS-u w klasach pierwszych w roku szkolnym 2024/2025. W związku z zapowiedzią likwidacji przedmiotu historia i teraźniejszość ZNP zaproponował przywrócenie wiedzy o społeczeństwie w klasach pierwszych szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2024/2025. Związkowcy obawiają się, że bez tego nauczyciele mogą tracić zatrudnienie.

Dodatek 100 zł z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego także w zerówkach

Komu przysługuje dodatek 100 zł z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego? Taka kwota należy się także w zerówce. Sprawdź, ile osób może wnioskować o dodatkowe 100 zł.

Prawie 300,00 zł dodatku dyferencyjnego na jedno dziecko. Na pełnoletniego ucznia i studenta prawie 1100,00 zł. Sprawdź, dla kogo.

Aby móc skorzystać z dodatku dyferencyjnego, dziecko nie musi mieszkać na terenie Niemiec, a jego rodzice nie muszą być małżeństwem. Wystarczające jest to, że jedno z rodziców jest aktywne zawodowo na terenie Niemiec.

ZNP apeluje do MEN: przywróćmy WOS w miejsce HiT - tylko na przyszły rok szkolny

MEN zapowiedział już likwidację przedmiotu historia i teraźniejszość (HiT). Związek Nauczycielstwa Polskiego proponuje aby w to miejsce MEN przywrócił przedmiot wiedza o społeczeństwie (popularny WOS) w klasach pierwszych szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2024/2025. Związkowcy z ZNP obawiają się, że bez tej "podmiany" przedmiotów część nauczycieli może stracić zatrudnienie.

REKLAMA

"Edukacja z wojskiem" - 6 maja wystartuje pilotażowy program dla uczniów. Zajęcia z żołnierzami odbędą się w blisko 3,5 tys. szkół podstawowych i ponadpodstawowych

"Edukacja z wojskiem", czyli pilotażowy program dla uczniów, potrwa od 6 maja do 20 czerwca. Zajęcia z żołnierzami odbędą się w blisko 3,5 tys. szkół podstawowych i ponadpodstawowych. List intencyjny w tej sprawie podpisali minister edukacji Barbara Nowacka i wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz w Szkole Podstawowej nr 323 im. Polskich Olimpijczyków na warszawskim Ursynowie.

1000 zł na kolonie letnie dla dzieci i młodzieży urodzonych od 01 stycznia 2007 roku do 31 grudnia 2018 roku w 2023 r. Co w 2024 r.?

W 2023 r. dzieci i młodzież, które urodziły się między 01 stycznia 2007 roku a 31 grudnia 2018 roku mogły liczyć na dofinansowanie w wysokości 1000 zł. Taki wypoczynek finansowany był ze środków Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników. Co z 2024 r.?

REKLAMA