REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przełomowy wyrok sądu w sprawie WIBOR

Przełomowy wyrok sądu w sprawie WIBOR
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Sąd Rejonowy w Poznaniu oddalił zażalenie banku i tym samym przychylił się do pozwu konsumenta o usunięcie wskaźnika WIBOR z umowy kredytu złotowego na czas trwania procesu. To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich właścicieli kredytów złotowych. Czy zbliża się przełom w sporach o WIBOR?

Czym jest WIBOR?

Przypomnijmy, że oprocentowanie zmiennoprocentowych kredytów złotowych, czyli większości w naszym kraju, składa się z dwóch głównych składników. Pierwszym jest marża banku, drugim WIBOR - stawka referencyjna, która wpływa na zmianę wysokości rat kredytowych. Sposób jej obliczania był wielokrotnie podawany w wątpliwość. 

REKLAMA

REKLAMA

W momencie, gdy wysokości rat kredytów poszybowały w górę, ich posiadacze zaczęli odczuwać coraz większe trudności finansowe. Temat wiarygodności wskaźnika WIBOR powrócił, po czym do sądów trafiły pozwy przeciwko bankom. Pierwszy pozew w sprawie ustalania i wysokości wskaźnika WIBOR wpłynął do Sądu Okręgowego w Warszawie w lutym 2022 r. 

Zabezpieczenia w sprawie WIBOR-u miały już miejsce w przeszłości, jednak nie były to wyroki prawomocne. Pierwszym prawomocnym orzeczeniem w tej sprawie jest postanowienie Sądu Rejonowego w Poznaniu z dn. 22 czerwca 2023 r. (sygn. akt V Cz 9/23/8). Możemy je zatem uznać za bezprecedensowe i z pewnością niosące nadzieję na przełom w sporach o WIBOR. Taki bieg wydarzeń może wpłynąć na kształtowanie się korzystnej dla kredytobiorców linii orzeczniczej, szczególnie jeśli kolejne sądy również odważą się podążać tą drogą. 

Czy bank może złożyć apelację od wyroku sądu? 

W zaistniałej sytuacji droga odwoławcza została wyczerpana, a zatem bank nie może złożyć kolejnego zażalenia. Jak donosi wyborcza.biz, decyzja sądu oznacza, że kredytobiorca będzie od teraz spłacał raty kredytu z oprocentowaniem opartym wyłącznie na marży banku, która wynosi 3,09%. W tym czasie Santander Bank nie ma prawa wypowiedzieć kredytobiorcy umowy lub zgłosić go do BIK. Ponadto kredytodawca został zobowiązany do przygotowania w ciągu miesiąca i przedstawienia kredytobiorcy nowego harmonogramu spłat. 

Złotówkowicze śladami frankowiczów?

Obecnie obserwujemy rosnące zainteresowanie składaniem pozwów o usunięcie wskaźnika WIBOR. Kredytobiorcy złotowi argumentują, że jest on podatny na manipulacje i może prowadzić do nieuczciwych praktyk ze strony banków. W rezultacie oczekują zmniejszenia swoich rat kredytowych, co pozwoli im lepiej radzić sobie ze spłatą zobowiązań. Decyzje sądów w tym zakresie będą miały długofalowe konsekwencje. Możemy to zaobserwować na przykładzie spraw frankowych. Wydane 15 czerwca br. orzeczenie TSUE okazało się korzystne dla frankowiczów i otworzyło im drogę do wygranej z bankami. Wielu posiadaczy kredytów złotowych ma nadzieję na podobny przebieg wydarzeń. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: „Nierzetelne transakcje w biznesie. Zagrożenia i konsekwencje”

Autopromocja
Pozywamy Banki www.pozywamybanki.pl
Pomagamy kredytobiorcom złotówkowym w usuwaniu wskaźnika WIBOR i niedozwolonych zapisów umowy kredytowej

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
9000 zł, 16.000 zł, a nawet 17.000 zł miesięcznie. Tyle zarabiają Polacy za granicą. Na jakich stanowiskach?

Polacy, szukając pracy sezonowej za granicą, najczęściej decydują się na Niemcy, Czechy, Szwecję i Norwegię. Według raportu Personnel Service, zarobki w tych krajach mogą sięgać nawet 19 tys. zł miesięcznie.

Facebook i Instagram łamią prawa dzieci? KE już się tym zajęła

16 maja 2024 r. Komisja Europejska opublikowała komunikat, w którym poinformowała, że wszczęła postępowanie wobec firmy Meta, która jest właścicielem Facebooka i Instagrama. Chodzi o podejrzenia dotyczące wykorzystania algorytmów, które mogą prowadzić do uzależnień dzieci od social mediów. 

Obrona Polski, granic i żołnierzy. PiS ma nowy plan

Klub Prawa i Sprawiedliwości przedstawił projekt uchwały Sejmu dotyczący obrony żołnierzy i funkcjonariuszy strzegących granicy Polski. To reakcja na ataki na żołnierzy po hybrydowym ataku w 2021 roku.

Co na maturze rozszerzonej z języka polskiego 20 maja 2024 r.

Maturzyści, którzy zdecydowali się zdawać egzamin z języka polskiego w wersji rozszerzonej dziś, 20 maja o godz. 9:00 zasiedli do pisania. Na napisanie egzaminu mają 240 minut. 

REKLAMA

Sygnaliści i ich ochrona - przepisy. Wdrożenie w Polsce unijnej dyrektywy już wkrótce. Czy jeszcze w 2024 roku?

Polscy pracownicy oraz przedsiębiorcy, na wdrożenie Unijnej dyrektywy dotyczącej sygnalistów czekają już od prawie 3 lat, gdyż to do 17 grudnia 2021 roku Polska, tak jak pozostałe kraje Unii Europejskiej, była zobowiązana do implementacji unijnych przepisów do naszego krajowego systemu prawnego. Z czego wynika tak duże opóźnienie? Na wdrożenie jakich regulacji muszą być przygotowani pracodawcy?

2300,00 zł dla rodziców najmłodszych dzieci. Od 1 października 2024 r. Sprawdź, jak dostać świadczenia.

2300,00 zł dla rodziców najmłodszych dzieci od 1 października 2024 r. Rząd pracuje nad nowym programem. Przy uwzględnieniu 800 plus, zapewni on 2300 zł wsparcia co miesiąc.

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

REKLAMA

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

REKLAMA