REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ubezwłasnowolnić alkoholika

Dziennikarka medyczno-prawna
Jak ubezwłasnowolnić alkoholika
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak ubezwłasnowolnić alkoholika. Choroba alkoholowa to jedno z powszechnie występujących w społeczeństwie uzależnień. Stopień jej nasilenia jest zróżnicowany – czasem choroba jest na tyle zaawansowana, że osoba uzależniona nie jest w stanie kierować swoim postępowaniem. Stanowi to przesłankę do wdrożenia procedur do leczenia odwykowego. Zazwyczaj jedynym sposobem wdrożenia leczenia jest ubezwłasnowolnienie osoby chorej. Jak to zrobić?
rozwiń >

Ubezwłasnowolnienie osoby uzależnionej od alkoholu w świetle prawa 

Polskie prawo przewiduje ubezwłasnowolnienie osoby uzależnionej od alkoholu. Procedura tego typu jest możliwa w sytuacji, gdy chory nie jest w stanie decydować o swoich poczynaniach – zagrażając sobie i innym. Jest to przesłanka do wdrożenia leczenia odwykowego – jedynym sposobem wdrożenia tego typu terapii jest ubezwłasnowolnienie chorego.  

REKLAMA

Ubezwłasnowolnienie osoby nadużywające alkoholu zazwyczaj odbywa się na wniosek członków jego rodziny. Celem procedury jest pozbawić chorego zdolności prawnych, mowa tutaj miedzy innymi o zarządzaniu majątkiem rodzinnym, zaciąganiu pożyczek bądź kredytów. 

Czym jest ubezwłasnowolnienie alkoholika

Jak stanowi kodeks cywilny osoba, która ukończyła lat trzynaście, może zostać ubezwłasnowolniona całkowicie, jeżeli wskutek choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych – zwłaszcza pijaństwa bądź narkomanii, nie jest w stanie kierować swoim postępowaniem. Zatem, aby alkoholizm stanowił przesłankę ubezwłasnowolnienia musi charakteryzować się zaburzeniem psychicznym. Alkoholizm, jako zaburzenie psychiczne nie jest samoistną przesłanką ubezwłasnowolnienia – osoba wskutek pijaństwa może być ubezwłasnowolniona dopiero wówczas, gdy nie jest w stanie kierować swoim postępowaniem – odnosi się to jedynie do dokonania świadomych czynności prawnych. 

Co daje ubezwłasnowolnienie alkoholika

Przede wszystkim ubezwłasnowolnienie pozbawia chorego zdolności do czynności prawnych. Taka osoba całkowicie może zawierać jedynie umowy powszechnie zawierane w drobnych bieżących sprawach życia codziennego. Nie może nabywać praw i zaciągać zobowiązań.  Dla osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie, co do zasady ustanawiany zostaje opiekun sprawujący nadzór nad chorym i jego majątkiem – podlegając nadzorowi sądu opiekuńczego. Taki opiekun powinien uzyskiwać zezwolenie sądu opiekuńczego w istotniejszych sprawach odnoszących się do osoby ubezwłasnowolnionej bądź jej majątku. 

Alkoholik ubezwłasnowolniony częściowo 

Zdarza się, że stan chorego nie daje podstaw do zastosowania ubezwłasnowolnienia całkowitego – jedynie potrzebuje on pomocy przy prowadzeniu swoich spraw. W takiej sytuacji ustawodawca przewiduje zastosowanie ubezwłasnowolnienia częściowego. Wtedy ustanawiana jest kuratela nad chorym. Kurator wyraża zgodę na dokonywanie czynności prawnych przez ubezwłasnowolnionego, ponadto pomaga jej poprzez doradztwo przy czynnościach faktycznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek o ubezwłasnowolnienie alkoholika 

Jak już była mowa wcześniej, ubezwłasnowolnienie osoby nadużywającej alkoholu, zazwyczaj odbywa się na wniosek członków jego rodziny. Może je złożyć: 

  • małżonek osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie; 
  • krewni w linii prostej i rodzeństwo; 
  • przedstawiciel ustawowy. 

Ważne jest, aby w treści wniosku wykazać, że osoba, której dotyczy wniosek nadużywa alkoholu i że alkoholizm ma podłoże zaburzeń psychicznych. Dobrze jest powołać, jako dowód zeznania świadków. Nie można zapominać o dokumentacji medycznej chorego, której dotyczy wniosek – Sąd w toku postępowania żąda przedstawienia zaświadczenia poradni przeciwalkoholowej. W przypadku, gdy treść wniosku lub dołączone do niego dokumenty nie uprawdopodobniają istnienia alkoholizmu, albo w razie niezłożenia zaświadczenia, którego zażądał sąd – wniosek może zostać odrzucony. 

Ile trwa ubezwłasnowolnienie

REKLAMA

Zmagającego się z chorobą alkoholową, którego dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie, należy wysłuchać po wszczęciu postępowania, powinno odbyć się to w obecności biegłego psychologa i w zależności od stanu zdrowia chorego, także biegłego lekarza psychiatry bądź neurologa. Takie wysłuchanie jest niezbędne – ustne wyjaśnienia pozwalają na wstępne zorientowanie się przez Sąd, co do stanu psychicznego osoby dotkniętej chorobą alkoholową. 

W toku postępowania o ubezwłasnowolnienie chory musi być zbadany przez biegłego lekarza psychiatrę lub neurologa i psychologa. Zadaniem biegłych jest ocena, czy zostały spełnione przesłanki ubezwłasnowolnienia – czy osoba, której dotyczy wniosek faktycznie zmaga się z chorobą alkoholową, czy alkoholizm ma w danej sprawie charakter zaburzenia psychicznego, a także czy znosi jednocześnie zdolność do kierowania własnym postępowaniem. 

Ubezwłasnowolnienie orzeka się na czas nieokreślony. Może zostać uchylone w przypadku, gdy przesłanki stanowiące podstawę ubezwłasnowolnienia zdezaktualizowały się. W przypadku, gdy zgłoszenie wniosku o ubezwłasnowolnienie nastąpiło w złej wierze lub lekkomyślnie, podlega karze grzywny. 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ukradł auto w cenie kawalerki. Policja zatrzymała 22-letniego obywatela Ukrainy

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością samochodową we współpracy z policjantami z wrocławskiej drogówki zatrzymali 22-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna poruszał się skradzionym tego samego dnia jeepem wrangler o wartości blisko 250 tys. zł, który został skradziony w Berlinie.

44-latek był poszukiwany 4 listami gończymi m.in. za przemyt narkotyków i przestępstwa akcyzowe. "Łowcy głów" po 6 latach schwytali mężczyznę

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Lublinie, współpracując z kryminalnymi z Komendy Miejskiej Policji (KMP) i I Komisariatu Policji (KP) w Lublinie, zatrzymali 44-letniego mężczyznę. Był on poszukiwany na podstawie czterech listów gończych i dwóch nakazów. 

Za 1,5 promila alkoholu we krwi utracisz auto? Bodnar: Decyzje będą należały do sądów

Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, podkreślił, że decyzje o ewentualnej konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców będą w większym stopniu należeć do sądów. Szef MS przypomniał, że projekt nowelizacji, przewidujący zniesienie obligatoryjności orzekania, trafił do prac legislacyjnych rządu.

Matczyna emerytura 2024 – ile wynosi? Kto i jak może otrzymać? [ZUS wyjaśnia]

Obecnie blisko 60 tysięcy osób w Polsce otrzymuje co miesiąc „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca tego roku tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1780,96 zł brutto. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Polsce grożą kary finansowe. Ceny maksymalne energii elektrycznej niezgodne z prawem UE

Polsce grozi ryzyko wszczęcia przez Komisję Europejską postępowania i nałożenia kar finansowych. Wszystko to przez niezgodne z prawem Unii Europejskiej wprowadzenie cen maksymalnych sprzedaży energii elektrycznej.

Bon energetyczny 2024 - dla kogo, ile będzie wynosił? Kryteria dochodowe to 2500 zł albo 1700 zł na osobę

Bon energetyczny będzie świadczeniem pieniężnym dla gospodarstw domowych, których dochody nie przekraczają 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym albo 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Bon energetyczny ma być wypłacany już od lipca 2024 r.

Premier Tusk: babciowe można zamienić na dziadkowe, ciociowe, koleżankowe. To pieniądze dla młodej mamy, która chce pójść do pracy - na opiekuna dla dziecka

Potocznie zwane "babciowe" to po prostu pieniądze dla młodej mamy, która chce wrócić do pracy, ale musi znaleźć opiekuna. Może je zamienić na dziadkowe, ciociowe, koleżankowe - powiedział premier Donald Tusk, odpowiadając na pytanie, czy dziadkowie na to nie zasługują.

Majówka 2024 - ceny noclegów. Powinno być taniej niż w zeszłym roku. Jest kilka powodów. Ile trzeba (średnio) zapłacić za nocleg?

Koszt wyjazdu na majówkę w 2024 roku nie powinien już tak obciążyć portfela statystycznego Polaka jak w zeszłym roku. Wtedy stawki w ciągu roku rosły średnio o 20%. Dziś w większości kurortów wolnych pokoi jest więcej, a dzięki temu średnie stawki są odrobinę chociaż niższe niż przed rokiem.

REKLAMA

Emerytura to prawo a nie obowiązek. ZUS: można sporo zyskać przechodząc na emeryturę później: Ulga podatkowa i wyższa emerytura

Jak wiadomo nie każdy senior przechodzi od razu na emeryturę po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn). Wiele osób ma tego świadomość i - jeżeli tylko rodzaj pracy i zdrowie na to pozwalają - przechodzą na emeryturę później wiedząc, że dłuższa aktywność zawodowa i dłuższy okres płacenia składek przekładają się na wyższą emeryturę. ZUS wskazuje, że są też i dodatkowe korzyści z dłuższej pracy w postaci ulgi zwalniającej z podatku. 

Podatek od posiadania psa w 2024 roku - zostało mało czasu na zapłacenie tej daniny!

Podatek od posiadania psa trzeba zwykle opłacać do 30 kwietnia każdego roku. W przypadku gdy podatnik staje się właścicielem pupila w trakcie roku kalendarzowego, wtedy daninę należy uiścić najczęściej w ciągu 2 miesięcy od daty wejścia w posiadanie czworonoga. Warto mieć na uwadze, że nieuiszczenie podatku od psa może skutkować nałożeniem kary pieniężnej.

REKLAMA