REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ubezwłasnowolnić alkoholika

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dziennikarka medyczno-prawna
Jak ubezwłasnowolnić alkoholika
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak ubezwłasnowolnić alkoholika. Choroba alkoholowa to jedno z powszechnie występujących w społeczeństwie uzależnień. Stopień jej nasilenia jest zróżnicowany – czasem choroba jest na tyle zaawansowana, że osoba uzależniona nie jest w stanie kierować swoim postępowaniem. Stanowi to przesłankę do wdrożenia procedur do leczenia odwykowego. Zazwyczaj jedynym sposobem wdrożenia leczenia jest ubezwłasnowolnienie osoby chorej. Jak to zrobić?

rozwiń >

Ubezwłasnowolnienie osoby uzależnionej od alkoholu w świetle prawa 

Polskie prawo przewiduje ubezwłasnowolnienie osoby uzależnionej od alkoholu. Procedura tego typu jest możliwa w sytuacji, gdy chory nie jest w stanie decydować o swoich poczynaniach – zagrażając sobie i innym. Jest to przesłanka do wdrożenia leczenia odwykowego – jedynym sposobem wdrożenia tego typu terapii jest ubezwłasnowolnienie chorego.  

REKLAMA

Ubezwłasnowolnienie osoby nadużywające alkoholu zazwyczaj odbywa się na wniosek członków jego rodziny. Celem procedury jest pozbawić chorego zdolności prawnych, mowa tutaj miedzy innymi o zarządzaniu majątkiem rodzinnym, zaciąganiu pożyczek bądź kredytów. 

Czym jest ubezwłasnowolnienie alkoholika

Jak stanowi kodeks cywilny osoba, która ukończyła lat trzynaście, może zostać ubezwłasnowolniona całkowicie, jeżeli wskutek choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych – zwłaszcza pijaństwa bądź narkomanii, nie jest w stanie kierować swoim postępowaniem. Zatem, aby alkoholizm stanowił przesłankę ubezwłasnowolnienia musi charakteryzować się zaburzeniem psychicznym. Alkoholizm, jako zaburzenie psychiczne nie jest samoistną przesłanką ubezwłasnowolnienia – osoba wskutek pijaństwa może być ubezwłasnowolniona dopiero wówczas, gdy nie jest w stanie kierować swoim postępowaniem – odnosi się to jedynie do dokonania świadomych czynności prawnych. 

Co daje ubezwłasnowolnienie alkoholika

Przede wszystkim ubezwłasnowolnienie pozbawia chorego zdolności do czynności prawnych. Taka osoba całkowicie może zawierać jedynie umowy powszechnie zawierane w drobnych bieżących sprawach życia codziennego. Nie może nabywać praw i zaciągać zobowiązań.  Dla osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie, co do zasady ustanawiany zostaje opiekun sprawujący nadzór nad chorym i jego majątkiem – podlegając nadzorowi sądu opiekuńczego. Taki opiekun powinien uzyskiwać zezwolenie sądu opiekuńczego w istotniejszych sprawach odnoszących się do osoby ubezwłasnowolnionej bądź jej majątku. 

Alkoholik ubezwłasnowolniony częściowo 

Zdarza się, że stan chorego nie daje podstaw do zastosowania ubezwłasnowolnienia całkowitego – jedynie potrzebuje on pomocy przy prowadzeniu swoich spraw. W takiej sytuacji ustawodawca przewiduje zastosowanie ubezwłasnowolnienia częściowego. Wtedy ustanawiana jest kuratela nad chorym. Kurator wyraża zgodę na dokonywanie czynności prawnych przez ubezwłasnowolnionego, ponadto pomaga jej poprzez doradztwo przy czynnościach faktycznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek o ubezwłasnowolnienie alkoholika 

Jak już była mowa wcześniej, ubezwłasnowolnienie osoby nadużywającej alkoholu, zazwyczaj odbywa się na wniosek członków jego rodziny. Może je złożyć: 

  • małżonek osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie; 
  • krewni w linii prostej i rodzeństwo; 
  • przedstawiciel ustawowy. 

Ważne jest, aby w treści wniosku wykazać, że osoba, której dotyczy wniosek nadużywa alkoholu i że alkoholizm ma podłoże zaburzeń psychicznych. Dobrze jest powołać, jako dowód zeznania świadków. Nie można zapominać o dokumentacji medycznej chorego, której dotyczy wniosek – Sąd w toku postępowania żąda przedstawienia zaświadczenia poradni przeciwalkoholowej. W przypadku, gdy treść wniosku lub dołączone do niego dokumenty nie uprawdopodobniają istnienia alkoholizmu, albo w razie niezłożenia zaświadczenia, którego zażądał sąd – wniosek może zostać odrzucony. 

Ile trwa ubezwłasnowolnienie

REKLAMA

Zmagającego się z chorobą alkoholową, którego dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie, należy wysłuchać po wszczęciu postępowania, powinno odbyć się to w obecności biegłego psychologa i w zależności od stanu zdrowia chorego, także biegłego lekarza psychiatry bądź neurologa. Takie wysłuchanie jest niezbędne – ustne wyjaśnienia pozwalają na wstępne zorientowanie się przez Sąd, co do stanu psychicznego osoby dotkniętej chorobą alkoholową. 

W toku postępowania o ubezwłasnowolnienie chory musi być zbadany przez biegłego lekarza psychiatrę lub neurologa i psychologa. Zadaniem biegłych jest ocena, czy zostały spełnione przesłanki ubezwłasnowolnienia – czy osoba, której dotyczy wniosek faktycznie zmaga się z chorobą alkoholową, czy alkoholizm ma w danej sprawie charakter zaburzenia psychicznego, a także czy znosi jednocześnie zdolność do kierowania własnym postępowaniem. 

Ubezwłasnowolnienie orzeka się na czas nieokreślony. Może zostać uchylone w przypadku, gdy przesłanki stanowiące podstawę ubezwłasnowolnienia zdezaktualizowały się. W przypadku, gdy zgłoszenie wniosku o ubezwłasnowolnienie nastąpiło w złej wierze lub lekkomyślnie, podlega karze grzywny. 

 

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu może być przyczyną niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

REKLAMA

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Czy zachowek po rodzicach przepada?

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia debata prezydencka 2025? Jacek Prusinowski poprowadzi spotkanie

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę? Spotkanie poprowadzi Jacek Prusinowski, dziennikarz SE i Radia Plus.

REKLAMA

Biejat i Hołownia popierają Trzaskowskiego [Druga tura]

Magdalena Biejat i Szymon Hołownia popierają Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 r. Na ile procent może liczyć kandydat na Prezydenta RP?

[Boże Ciało] Długi czerwcowy weekend 2025. Gdzie dojedziesz tanio pociągiem prosto z Polski? W czerwcu rusza nowy zagraniczny kierunek

Planując zagraniczny wyjazd na czerwcowy długi weekend, warto rozważyć podróż koleją. Z Polski kursują bezpośrednie pociągi m.in. do Czech, Austrii, Niemiec, Słowacji, Węgier oraz na Litwę. Nowością w letnim rozkładzie będzie również bezpośrednie połączenie do Chorwacji, dostępne już od czerwca.

REKLAMA