REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Senior, Edukacja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dziennik szkolny – papierowy czy elektroniczny

Szkoły i przedszkola mogą prowadzić dzienniki w formie elektronicznej. E-dzienniki mogą całkowicie zastąpić swoje znane wszystkim tradycyjne odpowiedniki.

Uczniowie dowiedzą się gdzie odkrywać talenty

Na specjalnej mapie uczniowie odnajdą miejsca, gdzie mogą rozwijać swoje zainteresowania. Nowy projekt resortu edukacji wspiera najzdolniejszych i promuje pozaszkolne organizacje, zajmujące się wspieraniem uzdolnień dzieci i młodzieży.

Jak otrzymać kartę rowerową

Dziecko, które ukończyło 10. rok życia może samodzielnie kierować rowerem, jeżeli posada kartę rowerową. Kartę motorowerową mogą otrzymać uczniowie, którzy ukończyli 13. rok życia.

Odwołanie dyrektora w trakcie roku szkolnego

Odwołanie dyrektora placówki ze stanowiska w trakcie trwania roku szkolnego może nastąpić tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach. Odebranie nauczycielowi kierowniczego stanowiska to wyłączna kompetencja organu, który mu je powierzył, a więc wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

REKLAMA

Kalendarz na rok szkolny 2010/2011

Ferie, przerwy świąteczne i egzaminy - dla uczniów i ich rodziców publikujemy kalendarz na rok szkolny 2010/2011.

Firmy będą miały wpływ na program studiów?

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego proponuje poważne zmiany w obowiązujących standardach kształcenia na uczelniach wyższych. Programy studiów zamiast ministra, mają tworzyć uczelnie z przedsiębiorcami.

RAPORT: Nauczyciele - stan i struktura zatrudnienia

Średnia wieku polskich nauczycieli to 40,9 lat; zdecydowana większość z nich - 81 proc. - to kobiety, prawie wszyscy mają wykształcenie wyższe - wynika z opublikowanego we wrześniu raportu Ośrodka Rozwoju Edukacji.

Rząd chce dać więcej autonomii szkołom wyższym

Rząd szykuje zmiany w szkolnictwie wyższym. Nowe przepisy mają wprowadzić rozwiązania zwiększające wolność programową uczelni oraz podnieść jakość systemu.

REKLAMA

Odmowa przyznania emerytury pomostowej – jak się odwołać

Osoby wykonujące pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze mogą ubiegać się o przyznanie emerytury pomostowej. Od decyzji organu odmawiającego przyznania świadczenia służy odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

Jak uzyskać zwolnienie na opiekę nad dzieckiem

Jeśli Twoje dziecko we wrześniu rozpoczyna naukę w szkole i potrzebujesz dni wolnych, aby je przygotować do nowych obowiązków, możesz uzyskać od pracodawcy 2 dni wolne na opiekę. Uprawnienie to przysługuje tym rodzicom, których pociechy nie ukończyły jeszcze 14 lat.

Zdrożeją podręczniki

W 2011 r. ceny podręczników mogą być wyższe o 10 procent. Wynika to 5-procentowej stawki VAT, jaką planuje na książki wprowadzić rząd.

Czy urlop szkoleniowy wymaga zgody pracodawcy

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracodawca jest zobowiązany ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Podnoszenie kwalifikacji zawodowych polega na zdobywaniu i poszerzaniu wiedzy potrzebnej do pracy na danym stanowisku. Aby pracownik mógł skorzystać z płatnego urlopu szkoleniowego musi uzyskać zgodę swojego przełożonego na dokształcanie.

Jak wygląda opieka nad dzieckiem w punkcie przedszkolnym

Poza przedszkolem maluchy mogą uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez punkty i zespoły przedszkolne. Podobnie jak w przedszkolach wychowanie prowadzą w nich nauczyciele o odpowiednich kwalifikacjach, którzy realizują podstawę programową.

Dodatkowe godziny pracy nauczycieli

Od tego roku szkolnego nauczyciele pracują o kolejną godzinę dłużej. W sumie mają obowiązek przepracowania dodatkowo dwóch godzin w tygodniu.

Studenci nie zapłacą za egzamin poprawkowy

Począwszy od roku akademickiego 2011/2012 studenci nie będą płacili za egzaminy poprawkowe. Większość żaków zapłaci za to za naukę na drugim kierunku studiów.

Kiedy pomoc materialna dla uczniów jest zwolniona od podatku

Świadczenia przyznawane uczniom w formie stypendium szkolnego czy zasiłku szkolnego są zwolnione od podatku. Podobnie jest z pomocą otrzymaną w ramach rządowego programu „Wyprawka szkolna”.

Zakaz dyskryminacji w pracy ze względu na wiek

Z przejawami dyskryminacji często możemy się spotkać w trakcie trwania stosunku pracy. Przepisy jednak jasno stanowią, że niedopuszczalna jest jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu, bezpośrednia lub pośrednia ze względu na wiek. Warto więc wiedzieć, że pracownik wobec którego pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, ma prawo do odszkodowania.

Zakaz dyskryminacji w trackie procesu zatrudnienia ze względu na wiek

Wiek ma szczególny status wśród kryteriów dyskryminacji, gdyż znacznie częściej niż płeć może stanowić obiektywną przyczynę nierównego traktowania. Z dyskryminacją ze względu na wiek możemy się spotkać już na etapie rekrutacji kandydatów do pracy. Świadczą o tym chociażby treści ogłoszeń w sprawie pracy, które często wśród wymagań na pierwszym miejscu stawiają młodość.

Renta rodzinna i praca na etacie

Członkowie rodziny zmarłego, którym została przyznana renta rodzinna powinni wiedzieć, że jeśli zdecydują się na podjęcie pracy, osiągane przez nich zarobki mogą mieć wpływ na zawieszenie prawa do renty lub na zmniejszenie jej wysokości.

Praca nakładcza emeryta

Jednym ze sposobów dorabiania emerytów jest praca nakładcza, czyli chałupnictwo. Może być ona wykonywana w domu i co ważne nie występuje tu ograniczenie do samodzielnego wykonywania danego zlecenia. Emeryt może więc skorzystać z pomocy osób trzecich: rodziny lub znajomych.

Ochrona przed zwolnieniem a uzyskanie prawa do renty

Zgodnie z prawem, szczególną ochroną przed zwolnieniem zostali objęci pracownicy w wieku przedemerytalnym, którym brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego. Zasady tej nie stosuje się jednak w stosunku do pracownika, który uzyskał prawo do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Umowa o pracę - na co zwrócić uwagę?

Podpisując umowę o pracę, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej treść oraz formę. Warto też wiedzieć, że postanowienia umowy o pracę nie mogą być dla pracownika mniej korzystne niż przepisy prawa pracy. Poniżej znajduje się kilka cennych wskazówek, które pozwolą uniknąć zawarcia niekorzystnej umowy o pracę.

Jakie są rodzaje umów o pracę?

Rozróżniamy kilka rodzajów umów o pracę. Najkorzystniejsza dla pracownika jest umowa na czas nieokreślony, ponieważ zapewnia trwałość stosunku pracy. Przed podjęciem nowej pracy należy się spodziewać, że pracodawca nam zaproponuje umowę na okres próbny, a w przypadku, gdy będzie szukał odpowiedniej osoby na zastępstwo nieobecnego pracownika otrzymamy umowę na zastępstwo. Zanim zdecydujemy się na podpisanie którejś z nich, warto wiedzieć, czym się one charakteryzują.

Odprawa rentowa

Odprawa rentowa (pieniężna) należy się pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę. Jest to obok wynagrodzenia za pracę, wypłata, wynikająca z tytułu pozostawania w stosunku pracy.

Odprawa emerytalna

Pieniężna odprawa emerytalna jest zapewniona pracownikowi spełniającemu warunki do emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę.

Najważniejsze daty i zmiany w roku szkolnym 2010/2011

Kolejna grupa sześciolatków rozpoczynających naukę, kolejne roczniki uczące się zgodnie z nową podstawą programową nauczania oraz wprowadzenie drugiej tzw. karcianej godziny pracy dla nauczycieli - to najważniejsze nowości w roku szkolnym 2010/2011.

Jak będzie wyglądała nauka sześciolatków w szkole

Aktualnie to rodzice decydują, czy ich sześcioletnie dziecko pójdzie do szkoły czy do przedszkola. Od 1 września 2012 roku, do szkoły pójdą wszystkie dzieci, które ukończą 6 lat.

Ile wynoszą świadczenia urlopowe dla nauczycieli (2010)

Nauczycielom, podobnie jak innym pracownikom, przysługuje świadczenie urlopowe. Jego wysokość zależy od kilku czynników, które co roku należy uaktualniać.

Gmina o statusie uzdrowiska lub obszaru ochrony uzdrowiskowej

Gmina, której uda się uzyskać status uzdrowiska albo status obszaru ochrony uzdrowiskowej, uzyskuje świadectwo potwierdzające właściwości lecznicze znajdujących się na jej obszarze naturalnych surowców i klimatu. Przyciąga to turystów i w związku z tym przynosi zyski. W Polsce istnieje obecnie około 44 uzdrowisk.

Emerytura według nowych zasad z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (I filar)

Emerytura według nowych zasad z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, prawo do niej i jej wysokość są ustalane na podstawie przepisów ustawy o emeryturach i rentach FUS. Warto wiedzieć komu i kiedy ona przysługuje.

Wcześniejsza emerytura z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze

Uzyskanie wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze jest uwarunkowane osiągnięciem odpowiedniego wieku oraz wymaganego okresu zatrudnienia.

Ostrożne testowanie sześciolatków w szkołach

Obniżenie wieku szkolnego z siedmiu do sześciu lat było dla wielu rodziców, nauczycieli i samorządów dużym wyzwaniem. Jednak pomimo sprzeciwów, a nawet całych kampanii protestacyjnych, część sześciolatków uczyła się z powodzeniem w pierwszej klasie. Są już pierwsze dane podsumowujące reformę oświatową.

Jakie prace zaliczymy do prac o szczególnym charakterze?

Wykaz prac o szczególnym charakterze określa załącznik nr 2 do Ustawy o emeryturach pomostowych.

Wcześniejsza emerytura dla osób uprawnionych do renty

Przepisy prawa gwarantują osobom urodzonym przed 1 stycznia 1949 r. oraz uprawnionym do renty z tytułu niezdolności do pracy albo wskutek choroby zawodowej, przejście na wcześniejszą emeryturę.

Emerytura górnicza - od 2007 roku

Warunki nabywania emerytury górniczej są określone w Ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Wysokość emerytury pomostowej

Prawo do emerytury pomostowej powstaje z dniem spełnienia warunków wymaganych do nabycia tego prawa. Warto również zaznaczyć, że kwota emerytury pomostowej nie może być niższa niż kwota najniższej emerytury.

Na jaki czas orzeka się niezdolność do pracy

Niezdolność do pracy jest orzekana tylko na czas określony, nie dłuższy niż 5 lat. Jej orzeczenie na dłużej jest możliwe tylko gdy według wiedzy medycznej nie ma rokowań odzyskania zdolności do pracy przed upływem tego okresu.

Emerytura dla ubezpieczonych, urodzonych przed 1 stycznia 1949 r.

Przepisy Ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych określają warunki, jakie musi spełnić osoba urodzona przed 1 stycznia 1949r. aby mogła uzyskać prawo do emerytury.

Wniosek o wydanie orzeczenia przez lekarza orzecznika

Lekarz orzecznik wydaje orzeczenie o niezdolności do pracy, na wniosek właściwej komórki organizacyjnej oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w sprawach świadczeń wypłacanych przez Zakład oraz innych podmiotów w sprawach należących do ich właściwości.

Czym jest niezdolność do pracy?

Pojęcie niezdolności do pracy zostało uregulowane w Ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nadzór nad wykonywaniem orzecznictwa o niezdolności do pracy sprawuje Prezes Zakładu.

Komu przysługuje prawo do emerytury pomostowej

Ustawa o emeryturach pomostowych określa m.in. warunki nabywania i utraty prawa do emerytur i rekompensat przez niektórych pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Emerytura górnicza na starych zasadach

Możliwość przejścia na emeryturę górniczą zagwarantowano na zasadach określonych w Ustawie o rentach i emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, w brzmieniu obowiązującym 31 grudnia 2006 r., jeżeli wymagane warunki zostaną spełnione nie później niż do 31 grudnia 2008 r.

Jak zapisać dziecko do szkoły po powrocie z zagranicy

Dziecko, które uczyło się w szkole zagranicznej może kontynuować naukę w Polsce. Przy zapisywaniu ucznia do szkoły trzeba pamiętać o przedstawieniu świadectw ze szkoły zagranicznej.

Samorządy dostosowują szkoły do potrzeb pięcio- i sześciolatków

Podczas gdy prasa alarmuje o fatalnym stanie przygotowania szkół podstawowych na przyjęcie sześciolatków, okazuje się że jednak wiele samorządów dokłada wszelkich starań by sprostać wymogom i przygotować placówki na czas. Co więcej, jednostki te mają spore szanse na sukces.

Zasady przyznawania i wypłaty nauczycielom świadczeń kompensacyjnych

Od 1 lipca 2009 r. obowiązują przepisy ustawy z 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych. Wprowadzone zmiany umożliwiają wcześniejsze zakończenie pracy zawodowej przez pracowników pedagogicznych, którzy spełniają wymagane przepisami kryteria: wieku, stażu pracy, oraz rozwiążą stosunek pracy z dotychczasowym pracodawcą.

Kiedy gmina kontroluje dotacje przyznane placówkom oświatowym

Kontrolowanie realizacji dotacji w placówkach oświaty wymaga zastosowania właściwych procedur. Żeby taka kontrola mogła mieć miejsce, konieczna jest odpowiednia uchwała rady gminy.

Organizacja wspólnej obsługi administracyjno-finansowej szkół

Jako Biuro Obsługi Szkół Samorządowych (BOSS), będące samorządową jednostką budżetową, prowadzimy obsługę ekonomiczno-administracyjną i finansowo-księgową publicznych szkół podstawowych, przedszkoli i gimnazjów funkcjonujących na terenie naszej gminy. Czy dla prawidłowej działalności wystarczający jest tylko zapis w statucie BOSS mówiący o obsłudze finansowo-księgowej placówek z terenu naszej gminy, czy też powinny być również zawarte porozumienia pomiędzy BOSS a poszczególnymi szkołami, regulujące zakres tej obsługi? Jak powinny być zorganizowane kwestie związane z wyznaczeniem głównego księgowego dla poszczególnych szkół i w jaki sposób powinny być przekazane obowiązki głównemu księgowemu i pozostałym pracownikom BOSS, zajmującym się prowadzeniem ksiąg rachunkowych szkół (prosimy o podanie wzoru dokumentu)?

Będzie rozporządzenie w sprawie kształcenia dzieci emigrantów

Projekt rozporządzenia w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą opuścił już Minister Edukacji Narodowej i został skierowany przez zwierzchnika resortu edukacji Katarzynę Hall do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.

Spotkania edukacyjne na temat funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości

W maju odbędzie się cykl spotkań edukacyjnych dla młodzieży szkół średnich oraz studentów wyższych uczelni na temat funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.

Administracja a obywatel – ekologia, przepisy, praktyka (2)

Jak w praktyce na gruncie obowiązujących przepisów powinna być zorganizowana selektywna zbiórka odpadów? Co powinna zrobić gmina aby zbiórka selektywna była również efektywna?

REKLAMA