reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Praca seniora > Odprawa rentowa

Odprawa rentowa

Odprawa rentowa (pieniężna) należy się pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę. Jest to obok wynagrodzenia za pracę, wypłata, wynikająca z tytułu pozostawania w stosunku pracy.

Odprawa rentowa

Odprawa rentowa to jednorazowe świadczenie pieniężne wypłacane przez pracodawcę pracownikowi, którego stosunek pracy ustał w związku z jego przejściem na rentę. Jest to świadczenie powszechne (należy się wszystkim pracownikom bez względu na sposób nawiązania stosunku pracy) oraz jednorazowe (pracownikowi przysługuje jedna odprawa podczas trwanie całej kariery zawodowej.

Warunki

Pracodawca jest obowiązany wypłacić odprawę rentową pracownikowi:

  1. spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy,
  2. którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę,
  3. który nie otrzymał jeszcze dotąd odprawy (np. u poprzedniego pracodawcy, otrzymał odprawę rentową, a następnie przechodzi na emeryturę).

Ustawodawca nie uzależnia odprawy rentowej od charakteru niezdolności do pracy uzasadniającej jej przyznanie. Należy więc przyjąć, że świadczenie to przysługuje pracownikowi niezależnie od tego czy przechodzi na rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Obojętne jest czy przyczyną niezdolności pracownika do pracy był ogólny stan zdrowia, choroba zawodowa, wypadek przy pracy, wypadek w drodze do pracy albo z pracy.

Zobacz serwis: Renty

Związek między rozwiązaniem stosunku pracy a nabyciem prawa do renty może mieć charakter:

  1. czasowy - rozwiązanie stosunku pracy zbiega się w czasie z nabyciem prawa do świadczenia niezależnie od przyczyny rozwiązania stosunku pracy,
  2. przyczynowy – rozwiązanie stosunku pracy następuje dlatego, że pracownikowi przysługuje prawo do świadczenia,
  3. czasowo-przyczynowy – przyczyną rozwiązania stosunku pracy jest nabycie prawa do renty i rozwiązanie następuje w chwili przyznania świadczenia.

Za datę przejścia na rentę należy uważać albo datę rozwiązania stosunku pracy po uprzednim przyznaniu pracownikowi odprawy, albo datę przyznania odprawy, jeśli nastąpiło ono po rozwiązaniu stosunku pracy na wniosek złożony w trakcie zatrudnienia.

Obliczanie odprawy

Odprawa przysługuje w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia za pracę. Nie jest to jednak wysokość sztywna i bezwzględnie obowiązująca pracodawców. Stanowi ona jedynie konieczne minimum. Wyższą odprawę można zagwarantować pracownikom w układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy lub innym akcie wewnątrzzakładowym.

Zobacz również serwis: Sanatorium

Ustalając wysokość odprawy rentowej, stosuje się zasady obowiązujące przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Komu należy się odprawa rentowa?
Komu należy się odprawa rentowa?

CIT 2020. Komentarz159.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sklepy KOMFORT S.A.

Sklepy KOMFORT S.A. to największa w Polsce sieć specjalizująca się w sprzedaży pokryć podłogowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama