REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakaz dyskryminacji w trackie procesu zatrudnienia ze względu na wiek

Magdalena Przepiórka
Obowiązuje zakaz dyskryminacji ze względu na wiek.
Obowiązuje zakaz dyskryminacji ze względu na wiek.

REKLAMA

REKLAMA

Wiek ma szczególny status wśród kryteriów dyskryminacji, gdyż znacznie częściej niż płeć może stanowić obiektywną przyczynę nierównego traktowania. Z dyskryminacją ze względu na wiek możemy się spotkać już na etapie rekrutacji kandydatów do pracy. Świadczą o tym chociażby treści ogłoszeń w sprawie pracy, które często wśród wymagań na pierwszym miejscu stawiają młodość.

Aktualne artykuły: Najważniejsze zmiany w Kodeksie pracy od 7 września 2019 r. >>> Zmiany w Kodeksie pracy 2019 - dyskryminacja i nierówne traktowanie >>> Zakaz nierównego traktowania i dyskryminacji telepracownika >>> Wysokość odszkodowania za mobbing, nierówne traktowanie i dyskryminację w pracy w 2020 r.

REKLAMA

Stanowisko pracodawców

Wśród pracodawców rozpowszechnione jest przekonanie, iż starsi pracownicy są mniej elastyczni, gorzej przyswajają się do zmian (w tym technologicznych) oraz częściej korzystają ze zwolnień lekarskich. Z tych właśnie względów niechętnie proponują pracę osobom starszym.

Ogłoszenia o pracę

Przeglądając ogłoszenia w sprawie pracy można zauważyć, że często mają one charakter dyskryminacyjny. Wymagania dla kandydatów opisywane są takimi zwrotami jak: młody, dynamiczny, energiczny, ukończył studnia maksymalnie pięć lat temu. Oprócz tego w ofertach pracy umieszcza się jako wymóg granicę wieku: dolną albo górną, bądź też preferowane przedziały wiekowe. Takie praktyki w świetle obowiązujących przepisów są bezwzględnie zakazane.

Polecamy: Emerytury - zmiany 2019 (PDF)

Sklep z odzieżą w ofercie pracy wywieszonej w witrynie określił górną granicę wieku kandydatek na ekspedientkę – 35 lat. Jest to przejaw dyskryminacji bezpośredniej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Proces rekrutacji

REKLAMA

Nawet jeśli wiek formalnie nie jest warunkiem wymienionym w ogłoszeniu o pracę lub dokumentach wewnętrznych firmy związanych z rekrutacją, pracodawcy kierują się tym kryterium jako istotną przesłanką do wyboru pracownika spośród starających się o zatrudnienie.

Pani Maria jest w wieku 56 lat z doświadczeniem zawodowym w charakterze sekretarki, stara się o pracę na stanowisku asystentki w dużej firmie. Jej kontrkandydatką jest 36 pani Hania z niewielkim doświadczeniem zawodowym, niezbyt dobrze posługująca się komputerem. W procesie rekrutacji zostaje jednak wybrana pani Hania, mimo tego że ma niższe kompetencje niż pani Maria. W przedstawionej sytuacji mamy do czynienia z dyskryminacją za względu na wiek.

Pracodawca ma wakat w dziale księgowości. W charakterze kandydatki zgłasza się pani Ania, która ma 55 lat. W przypadku odmowy jej zatrudnienia będziemy mieli do czynienia z klasycznym przykładem dyskryminacji ze względu na wiek, ponieważ rodzaj i charakter pracy nie stanowią same w sobie obiektywnej przeszkody w zatrudnieniu pani Ani na tym stanowisku.

Gdyby nie …

Najprostszym sposobem ustalenia czy w sprawie istnieje uzasadnione podejrzenie dyskryminacji jest przeprowadzenie testu „gdyby nie…”. Możemy sobie zadać pytanie np. „czy zostałbym zatrudniony, gdybym był młody?” Jeśli odpowiedź będzie twierdząca oznacza to, że została wobec nas naruszona zasada równego traktowania.

Zadaj pytanie: Forum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister Finansów spotkał się z Prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Rozmawiano o wzmocnieniu współpracy

Minister finansów Andrzej Domański spotkał się z Nadią Calvino, prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Rozmawiano o wzmocnieniu współpracy.

Nowe możliwości organizacji ekologicznych. Toczą się prace nad nowelizacją ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody

Toczą się prace nad projektem nowelizacji ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody. Organizacjom ekologicznym zostanie zapewniona możliwość zwrócenia się do sądu z żądaniem skutecznego zbadania legalności planów urządzenia lasu.

Modułowe e-podręczniki do 12 przedmiotów. MEN podało, że przetestują je wybrane szkoły podstawowe. Ale które?

Modułowe e-podręczniki do 12 przedmiotów. Przetestują je wybrane szkoły podstawowe. Udział w pilotażu jest bezpłatny i da możliwość pracy z nowoczesnymi narzędziami. ORE zapewnia wsparcie merytoryczne i dydaktyczne.

Wydatki na zagospodarowanie odpadów komunalnych w dół. Będą niższe opłaty. Warszawski ratusz pracuje nad uchwałą zmieniającą

Będą niższe opłaty za odpady komunalne? Warszawski ratusz pracuje nad uchwałą zmniejszająca wysokość stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wydatki na zagospodarowanie odpadów komunalnych od II półrocza 2021 r. zmniejszyły się.

REKLAMA

Będą zmiany w zarządzaniu kryzysowym. Powstanie Krajowa Ocena Ryzyka i nowe kryteria dotyczące infrastruktury krytycznej

Rozpoczęły się prace na nowelizacją ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Powstanie Krajowa Ocena Ryzyka i nowe kryteria umożliwiające identyfikację obiektów, instalacji oraz urządzeń jako infrastruktury krytycznej.

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Znaczenie ma też miejsce zamieszkania. Więcej kobiet niż mężczyzn odbiera tytułu magistra

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Co roku dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn otrzymuje tytuł magistra. Wpływ na wyniki ósmoklasistów ma nie tylko płeć, ale też miejsce zamieszkania.

Wszystkie projekty konsultowane internetowo. Czy to przyspieszy prace nad aktami prawnymi w Polsce?

O rewolucyjnych zmianach zaproponowanych przez Prezydium Sejmu informuje "Rzeczpospolita". Nowe rozwiązania mają zwiększyć przejrzystość prac legislacyjnych. Chodzi też o jeden z tzw. kamieni milowych wynegocjowanych z Komisją Europejską.

Czternasta emerytura w 2024 roku - termin wypłaty, kwota

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, potocznie zwane czternastą emeryturą, będzie w 2024 roku wypłacone we wrześniu, podobnie jak rok wcześniej. Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego w 20 maja 2024 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

REKLAMA

Wybory do europarlamentu 2024. Diety i dni wolne od pracy dla członków komisji wyborczych i mężów zaufania – warunki, kwoty, przepisy

Tak jak w przypadku innych wyborów, członkom komisji wyborczych z tytułu pracy w tych komisjach należą się dni wolne a także wynagrodzenie w formie diet. Ile dni wolnych przysługuje i jakie kwoty diet są przyznawane członkom komisji wyborczych w wyborach do europarlamentu w 2024 roku. Czy mają do nich również prawo mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni?

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Ruszył nabór wniosków

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Trwa nabór wniosków w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Dofinansowanie obejmuje świadczenia takie jak całodzienne usługi opiekuńcze, aktywizację w sferze fizycznej, intelektualnej i społecznej, a także zawodowej.

REKLAMA