| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Praca seniora > Zakaz dyskryminacji w trackie procesu zatrudnienia ze względu na wiek

Zakaz dyskryminacji w trackie procesu zatrudnienia ze względu na wiek

Wiek ma szczególny status wśród kryteriów dyskryminacji, gdyż znacznie częściej niż płeć może stanowić obiektywną przyczynę nierównego traktowania. Z dyskryminacją ze względu na wiek możemy się spotkać już na etapie rekrutacji kandydatów do pracy. Świadczą o tym chociażby treści ogłoszeń w sprawie pracy, które często wśród wymagań na pierwszym miejscu stawiają młodość.

Aktualne artykuły: Najważniejsze zmiany w Kodeksie pracy od 7 września 2019 r. >>> Zmiany w Kodeksie pracy 2019 - dyskryminacja i nierówne traktowanie >>> Zakaz nierównego traktowania i dyskryminacji telepracownika >>> Wysokość odszkodowania za mobbing, nierówne traktowanie i dyskryminację w pracy w 2020 r.

Stanowisko pracodawców

Wśród pracodawców rozpowszechnione jest przekonanie, iż starsi pracownicy są mniej elastyczni, gorzej przyswajają się do zmian (w tym technologicznych) oraz częściej korzystają ze zwolnień lekarskich. Z tych właśnie względów niechętnie proponują pracę osobom starszym.

Ogłoszenia o pracę

Przeglądając ogłoszenia w sprawie pracy można zauważyć, że często mają one charakter dyskryminacyjny. Wymagania dla kandydatów opisywane są takimi zwrotami jak: młody, dynamiczny, energiczny, ukończył studnia maksymalnie pięć lat temu. Oprócz tego w ofertach pracy umieszcza się jako wymóg granicę wieku: dolną albo górną, bądź też preferowane przedziały wiekowe. Takie praktyki w świetle obowiązujących przepisów są bezwzględnie zakazane.

Polecamy: Emerytury - zmiany 2019 (PDF)

Sklep z odzieżą w ofercie pracy wywieszonej w witrynie określił górną granicę wieku kandydatek na ekspedientkę – 35 lat. Jest to przejaw dyskryminacji bezpośredniej.

Proces rekrutacji

Nawet jeśli wiek formalnie nie jest warunkiem wymienionym w ogłoszeniu o pracę lub dokumentach wewnętrznych firmy związanych z rekrutacją, pracodawcy kierują się tym kryterium jako istotną przesłanką do wyboru pracownika spośród starających się o zatrudnienie.

Pani Maria jest w wieku 56 lat z doświadczeniem zawodowym w charakterze sekretarki, stara się o pracę na stanowisku asystentki w dużej firmie. Jej kontrkandydatką jest 36 pani Hania z niewielkim doświadczeniem zawodowym, niezbyt dobrze posługująca się komputerem. W procesie rekrutacji zostaje jednak wybrana pani Hania, mimo tego że ma niższe kompetencje niż pani Maria. W przedstawionej sytuacji mamy do czynienia z dyskryminacją za względu na wiek.

Pracodawca ma wakat w dziale księgowości. W charakterze kandydatki zgłasza się pani Ania, która ma 55 lat. W przypadku odmowy jej zatrudnienia będziemy mieli do czynienia z klasycznym przykładem dyskryminacji ze względu na wiek, ponieważ rodzaj i charakter pracy nie stanowią same w sobie obiektywnej przeszkody w zatrudnieniu pani Ani na tym stanowisku.

Gdyby nie …

Najprostszym sposobem ustalenia czy w sprawie istnieje uzasadnione podejrzenie dyskryminacji jest przeprowadzenie testu „gdyby nie…”. Możemy sobie zadać pytanie np. „czy zostałbym zatrudniony, gdybym był młody?” Jeśli odpowiedź będzie twierdząca oznacza to, że została wobec nas naruszona zasada równego traktowania.

Zadaj pytanie: Forum

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Advicero Nexia

Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »